Sreda, 17.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kancelarkin predizborni manevar sa gej brakom

Kako bi izbila izborni adut iz ruku konkurenata, liderka demohrišćana naprasno odustala od protivljenja uvođenju istopolnih brakova
Kancelarkin predizborni manevar sa gej brakom
Не мења мишљење брже од немачког јавног мњења: Ангела Меркел (Фото Ројтерс/Х. Ханшке)

Od našeg dopisnika
Frankfurt, Hajdelberg – Iako se o ozakonjenju gej braka u Nemačkoj govori već godinama, zahvaljujući predizbornim kalkulacijama kancelarke Angele Merkel, homoseksualni parovi bi mogli da dobiju pravo da stupe u brak bukvalno preko noći.

Zahvaljujući Merkelinom naprasnom odustajanju od prethodno više puta ponovljenog protivljenja da se gej parovima omogući i brak, a ne samo registrovano građansko partnerstvo, Bundestag bi već u subotu na poslednjem radnom danu pred letnju pauzu mogao da usvoji zakon o „braku za sve”.

Time bi se Nemačka pridružila grupi od 14 država članica EU u kojima postoji gej brak, među kojima su Francuska, Španija, Portugalija, zemlje Beneluksa i skandinavske zemlje.

U situaciji u kojoj se tri meseca pred savezne parlamentarne izbore za omogućavanje gej brakova zalaže ubedljiva većina Nemaca (83 odsto, prema rezultatima anketa Savezne kancelarije za borbu protiv diskriminacije), ali i sve ostale parlamentarne stranke – socijaldemokrate (SPD), Zeleni i Levica – pa i liberali (FPD), koji se u septembru najverovatnije vraćaju u klupe Bundestaga, kancelarka i njen demohrišćanski blok (CDU–CSU) zapravo su bili prinuđeni da promene svoje dugogodišnji stav.

Možda bi Merkelova i dalje odolevala da zapravo ostale stranke nisu najpre od toga napravile predizbornu temu a potom neke od njih to predstavile kao jedan od uslova za ulazak u vladajuću koaliciju. Najpre su to uradili Zeleni, potom FPD, a na kraju i Merkelin glavni konkurent – predsednik SPD-a Martin Šulc. Time je CDU–CSU bila saterana u ćošak i praktično od svih stranaka koje će ući u Bundestag jedina ostala na pozicijama sličnim onima koje ima desničarka Alternativa za Nemačku, koju nijedna od vodećih stranaka ne vidi kao potencijalnog partnera. Kancelarka je zapravo naterana na predizborni manevar koji će joj omogućiti da u postizbornim kalkulacijama oko vladajuće koalicije se možda lakše opredeli da odustane od sadašnje saradnje sa SPD-om i oformi vladu sa Zelenima i FPD-om.

Međutim, daleko od toga da je Merkelova javno podržala uvođenje gej brakova, već je u svom već prepoznatljivom pragmatičnom stilu pokušala da diplomatski uvijeno zadovolji i tradicionaliste u svojim redovima, ali i one liberalnije.

Na manifestaciji koju je u Berlinu prošlog ponedeljka organizovao ženski časopis „Brigite”, Merkelova je rekla da se njeno razmišljanje o ovoj temi promenilo posle „nezaboravnog iskustva”, kada je u svojoj izbornoj jedinici na baltičkoj obali nedavno upoznala jedan lezbijski par koji brine o osmoro dece. Prema rečima kancelarke, ako je Služba za brigu o deci i omladini lezbijskom paru poverila da budu hranitelji osmoro dece, onda država ne može da ističe dobrobit deteta kao argument protiv usvajanja.

„Volela bih da usmerim diskusiju (u okviru CDU–CSU) ka tome da se (o gej braku) pre glasa po sopstvenoj savesti nego da se sve nameće odozgo”, rekla je kancelarka koja je protekle četiri godina jasno stavljala da nije za gej brakove jer nije sigurna kakve bi bile posledice po decu, budući da bi mogli da budu usvojeni i od gej parova.

Samo dan posle izjave koja je najavila promenu njenog stava, kancelarka je poslanicima svog bloka poručila da glasaju po sopstvenoj savesti i da im stranački vrh neće nametati stav. I šef poslaničke grupe CDU u Bundestagu Folker Kauder je poručio poslanicima CDU da u što većem broju glasaju, a da oni koji se protive gej braku imaju poštovanja prema onima koji tu materiju vide drugačije.

Prema procenama nemačkih medija, ovaj stav će doprineti da zakon o istopolnim brakovima ima sigurnu većinu, ali nije još sigurno da li će se zaista ispuniti Šulcov zahtev da se o njemu glasa do kraja ove nedelje ili će CDU–CSU, kako javlja minhenski „Zidojče cajtung”, ipak sve to prolongirati do posle izbora i novog sastava Bundestaga.

Merkelova se u svojim izjavama pobrinula da ne naljuti tradicionaliste u redovima demohrišćana.

„Želim da i pored predizborne kampanje ovu diskusiju obeleži poštovanje i uvažavanje”, rekla je ona, upozorivši na poštovanje prema ljudima koji se teško odnose prema tom pitanju i koji su snažnije vezani za crkvu.

Svi njeni potezi oko ove teme zapravo savršeno ukazuju njenu političku metodologiju koja dobrim delom doprinosi njenoj političkoj dugovečnosti. Njen recept za uspeh se zasniva na tome da stalno preispituje svoje odavno iznete stavove, pri čemu nastoji da su joj pozicije negde na sredini između dva suprotstavljene strane, ali tako postavljene da privuku i jedne i druge. Štaviše, ona zapravo još nije rekla da li će i kako će ona glasati.

Osim toga, ona ne menja mišljenje brže od nemačkog javnog mnjenja, ali kada proceni da politički događaji, ali i akcije političkih suparnika, to zahtevaju, spremna je da reaguje brzo.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

MilosNS
Samo što dalje od nas sa tim.
Sasa Trajkovic
Samo da NE bude ZA GODINU-DVE i to jedan od standarda za ulazak u EU.
Jovan Petrovic
Na zdravlje

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.