Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POGLEDI

Stabilokratija

Ne mora zvanična Srbija neposredno da vodi borbu za prava svog naroda. Neka pomogne da drugi to rade umesto nje, baš u skladu sa praksom „prijatelja“ iz SAD i EU

Ključna reč ovih dana je „stabilnost“. Sa raznih adresa u Evropskoj uniji kažu još i kako je demokratija navodno loša ukoliko nije stabilna. U Briselu demokratija kao da nije na ceni, posebno kad je reč o drugim, manje razvijenim državama čije elite potcenjuju a birače preziru. Govori se o „stabilokratiji“.

Volfgang Petrič, austrijski diplomata i bivši guverner Bosne i Hercegovine, hvali Srbiju kao regionalni faktor stabilnosti. Tvrdi da je zvanična Srbija odolela provokacijama. Dakle, u regionu postoje i neki centri nestabilnosti koje, razumljivo, ne imenuje. Stabilnost bi trebalo da podrazumeva postojanost i, makar u izvesnoj meri, nepromenljivost. Petrič ipak govori o daljoj afirmaciji kosovske „države“ koju Srbija i UN ne priznaju. Dakle, gotovo deceniju posle jednostranog priznanja državnosti Kosova „stabilnost“ znači njenu bezuslovnu državnu afirmaciju. Nestabilnost pak podrazumeva svako spominjanje punih prava tamošnjeg srpskog naroda ili prava Republike Srbije. Za um tipa Petričevog Srbija je verovatno nešto kao divlja otpadnica od međunarodnog poretka koja je nekada bila napala „republjik kosova“, izvršila tamo genocid, naselila deo te međunarodno priznate države i sada pravi probleme oko uspostavljanja dobrosusedskih odnosa. Nestabilno je i u Bosni i Hercegovini. 

Napredni klub

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ilic Momcilo
Hteo bih samo da podsetim da,"termit",(namerno upotrebljavam tu rec,pa ko me razume dobro je ,a ko ne razume krivica je moja)stabilnost,ima onoliko znacenja koliko ima i razlicitih politickih namera i aktivnosti.Ja nisam u stanju da prihvatim,da rec stabilnost,predstavlja nesto nepromenjvo,nepomerljivo i nesto sto ce trajati duze vreme.Jedinu stabilnost vidim u "termitu"odrzavanja stalne i dugotrajne nestabilnosti.Drugim recima taj "termit" stabilnost, predsravlja u danasnjem svetu politike,stvaranje i odrzavanje NESTABILNOSTI,psebno u nemocnim "krajevima"kakav je nas.Ostavili su nam samo priliku za stabilno i beskorisno pametovanje.Zasto.!/ Pa zato sto im se moze i zato sto bez toga nemogu da pokazu svoju "pamet" i zadovolje ogromnu i cvrsto prisivenu sujetu,koju mi prihvatamo uglavnom kao o-ho-ho pamet.Na nama je vise nego sto smo svesni.
Raca Milosavljevic
... vredan i posten tekst ...ali kako to da vecina nase politicke elite ne ume ili nezna,ili ne sme sve to da razume ...ili su ipak dovedeni od nekog i vezane su im ruke ...
Milovan
"Prijatelji" toliko podseća na mafijaški rečnik. Oni su svi jedni drugima "prijatelji" predpostavljam da su to jedni drugima i masoni. Sve češće čujemo da je neko od evropskih i svetskih plutokratskih (pseudodemokratskih pseudoarstokratija) uzurpatora prijatelj ovom našem oligarhu. Sve je to jedna maskarada pomoću koje mafijozi uzimaju u svojim feudima novce. Svi su oni prijatelji jedni drugima iza kulisa, a van tog konteksta je naivno posmatrati. Jedino me čudi zašto takaf mafijaški sistem kritikuje jedan monarhista? Monarsi i aristokratija su apsolutno isto što i mafija. Ako neko želi da rekonstruiše esenciju srednjeg veka mimo scenografije i kostimografije, neka samo pogleda neki film o sicilijancima i to je to. Ne znam zašto jednom monarhisti smetaju savremene monarhije i feudalizmi, novi savezi i vazalstva?
Dejan R.Tosic
G-din Antić je sjajan um,ali nikako da shvati da su narodi evrope,pogotovo najrazvijenije države,veoma perfidni,sujetni,igraju se rečim, jer im se može,a i nama se može,samo treba prihvatiti retoričku igru.Lično smatram da je Austrija veoma mnogo učinila za stabilnost regiona Apeninskog poluostrva,zajedno sa Lihtenštajnom,a takođe i za ostale države regiona kontinentalne centralne evrope,smatram da je geografski brdsko planinski Apeninski region veoma stabilan zbog uticaja Austrije,i da treba da učimo na njihovim teškim mukama sprovedenim u stabilizaciji takvog trusnog političkog regiona kome pripada Austrija i koja je glavni višegodišnji stabilni faktor stabilnosti regina Apeninskog poluostrva i regina centralne kontinentalne evrope.
Sasa Trajkovic
Od raspada Jugoslavije proces secesija i raspada drzava na Balkanu se nastavlja dok se Evropa i svet integrisu i homonizuju, mada je sindrom Balkana inficirao i EU koja sve vise podseca na Jugoslaviju pred raspadom. Ali taj proces dezintegracija jedne drzave i drustva nije bio spontan ili slucajan ... Ove male drzavice koje se jos glodju oko koske izmedju sebe nemaju ni ekonomsku ni vojnu moc pa ni suverinitet i to je zapravo vreme u kome zivimo drzave ogranicenog suvereniteta kojima se manipulise spolja iz svetskih centara moci dakle i stabilnost i NE stabilnost dela Balkana nekome odgovara i dok se na Balkanu bore za uticaj EU i SAD mi cemo svi biti samo marionete u groteksnoj igri velikih nesposobni da shvatimo svoju ulogu u tome, izmanipulisani, posvadjani i naravno sve manji i manji....

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.