Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Novi pokušaj Kosova da uđe u Interpol

Pripadnici policije i vojske Srbije koji su učestvovali u sukobima 1999. strahuju da bi vlasti u Prištini mogle da zloupotrebe sistem Interpola i raspišu poternice za njima
Novi pokušaj Kosova da uđe u Interpol
Фото Ројтерс

Tehnička vlada Kosova usvojila je juče inicijativu o učlanjenju Kosova u Interpol. Odlazeći premijer Isa Mustafa tvrdi da Kosovo ove godine ima dobre šanse da postane član te organizacije „zato što ima podršku” i predviđa da se u septembru na zasedanju Generalne skupštine Interpola može očekivati pozitivna odluka.

Najava o kandidaturi Kosova za članstvo u Interpolu uzburkala je juče duhove u Beogradu. Prilično uznemirenje izazvala je mogućnost da će vlasti u Prištini moći da na crvenu Interpolovu poternicu stave sve pripadnike policije i vojske za koje imaju podatke da su učestvovali u sukobima 1999. godine. To bi značilo da mnogi od onih koji su se borili na Kosovu mogu da budu uhapšeni bilo gde u inostranstvu na osnovu prijava koje podnose vlasti u Prištini.

Ovakav scenario je već viđan ranije, pre svega u odnosima Hrvatske, BiH i Srbije. Najveći problem je pravila Hrvatska, koja je svojevremeno raspisala poternice za više hiljada pripadnika nekadašnje JNA poreklom iz Srbije zbog sumnje da su učestvovali u ratnim zločinima. Vremenom se pokazalo da je u tome bilo mnogo zloupotreba, da je bilo dosta nevinih ljudi koji su, kao žrtve odmazde, lažno optuživani za navodne zločine.

Iako se sada strahuje od ponavljanja istog scenarija, jedna rezolucija Interpola može da spreči ovakve zloupotrebe. Problem je što se ta rezolucija odnosi na sukobe u Hrvatskoj i BiH, te se ne može znati da li će se primenjivati u slučaju eventualnog prijema Kosova. Na Generalnoj skupštini Interpola u Singapuru, 2010. godine, doneta je Rezolucija koja se odnosi na raspisivanje međunarodnih poternica u vezi sa ratnim zločinima na prostoru bivše SFRJ. Tom rezolucijom predviđeno je da država A ne može raspisati poternicu bez saglasnosti države B, ukoliko je osoba državljanin države B. To znači da niko neće moći da raspisuje poternice protiv državljana Srbije ukoliko se Srbija s tim ne saglasi.

Ipak, u slučaju penzionisanog generala Momira Stojanovića, koga je na poternicu stavio Unmik, na zahtev prištinskih vlasti, to nije odmah primenjeno, te bi strahovanja zbog mogućih zloupotreba mogla da se obistine.

Dodatno uznemirenje u srpskoj policiji izazvala je i mogućnost da će eventualnim ulaskom Kosova u Interpol vlasti u Prištini dobiti mogućnost uvida u sve poternice koje su raspisane protiv ljudi poreklom iz južne srpske pokrajine. U policiji, ali i u drugim bezbednosnim službama, odavno raspolažu podacima o vezama političkih lidera iz Prištine i organizovanog kriminala, pa bi omogućavanje uvida u te podatke moglo da kompromituje mnoge istrage koje se vode u međunarodnim okvirima.

S druge strane, pitanje je može li Kosovo uopšte biti primljeno u Interpol i kolike su realne šanse vlasti u Prištini da pristupi u članstvo.

Princip koji je do sada Interpol primenjivao jeste da je članstvo u UN uslov za članstvo u ovoj međunarodnoj organizaciji. U praksi se to poštovalo, s izuzetkom Severne Koreje, koja ima stolicu u UN, ali ne i u Interpolu. I za vreme postojanja Državne zajednice Srbije i Crne Gore vlasti u Podgorici pokušale su da dobiju samostalno mesto u ovoj organizaciji, ali su odbijene upravo s obrazloženjem da nisu u članstvu UN.

Dodatna pogodnost za Srbiju sastoji se u tome da se odluka o prijemu donosi većinom od dve trećine prisutnih članova, te je pitanje koliku zaista međunarodnu podršku imaju vlasti u Prištini. Prošli put kad su pokušali, nisu uspeli.

Zvaničnih reakcija iz Beograda na najavu Kosova da će se kandidovati za članstvo za sada nema. Jedino je državni sekretar MUP-a Srbije Biljana Popović Ivković objavila juče tekst na internetu kao reakciju na izjavu opozicionog lidera Saše Jankovića. On je za TV N1 rekao da je Srbiji valjda u interesu da Kosovo bude primljeno u Interpol, ako se Interpol bori protiv kriminala.

„Šta mi imamo od sprečavanja ulaska u Interpol, u međunarodnu policijsku organizaciju? Dakle, nećemo poturati nogu nikome. Konačnih rešenja nema. Hajde da budućnost opredeli najbolji okvir za život ljudi. U ovom trenutku sve drugo je političarenje”, dodao je Janković.

Biljana Popović Ivković uputila je u svom reagovanju niz pitanja Jankoviću, aludirajući na mogućnost da se sa lažnim optužbama na poternicama nađu svi oni koji su se borili na Kosovu.

„Želite da ih teroristi iz OVK uz dva lažna svedoka mogu proglasiti lažnim zločincima i staviti na poternice sveta? Želite da probudite bol časnih policajaca i njihovih porodica, raseljenih i prognanih? Želite da žive u strahu od novih progona, želite jauk i tugu njihove dece?”, upitala je Biljana Popović Ivković.

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Братислав Рисимовић
Не иде то баш тако са потерницама Интерпола. Без памике. А што се њих тиче, то може да им се обије о главу. Шмрк...
Sasa Trajkovic
To je samo odraz EN realne i iracionalne politike i diplomatije koju vodi ova vlast zagledana u EU i opcinjena liderstvom u integracijama Balkana koji niko nece... dok nas Predsednik poziva na dijalog Albanci na kosovu se se davno dogovorili i sa svojim a i nasim prijateljima jure ka svojoj NE zavisnosti. Na kraju tog dijaloga slozicemo se izgleda da je od Kosova ostala samo bajka i izbledeli mit. Da li ce i jedn policajac ili vojnik vise ikada braniti ovu zemlju kad mu za to sledi poternica na INTERPOLU, sramota za ovu drzavu i vlast.
Лука Илић
Паника у циљу застрашивања која се ваља по Србији, производ је једне хаотичне ситуације у српској политици где се незна "ни ко пије ни ко плаћа". То вешто подгрејавају хрватски и муслимански ботови, на порталима у Србији чији су власници управо из оних земаља које су нас сурово бомбардовале. На жалост на истом фону су и челници* 5. Октобарског, петоколонашког пуча, којих и данас има у влади, свесни кривице и кошмара у који су гурнули Српски народ и државу. Намерно се заборавља Р-1244 СБУН која гарантује Суверенитет Србије на целом свом простору и коју је Русија бранила на СБ чак са 2 ВЕТА. И то је, потсећам, главно упориште против непризнате Приштинс. власти али изгледа да смо "руски кредибилитет" потрошили својим лицемерством и одатле толика паника!
Dejan.R.Tošić
Šta je tu čudno,jel smo potpisali Briselski sporazum u kome smo se obavezali da ne sprecavamo zahteve Kosova za učlanjenje u međunarodne organizacije,sem u U.N. I šta je sada čudno? Pa to je bilo 2012.godine,pa Tadić izgubi na međunarodnom sudu Kosovo,zbog izbacivanja rezolucije 1244 iz zahteva upućenom međunarodnom sudu,pa naši političari stalno gube bitke potpisujuči dogovore i sporazume,sami potpišu i prihvate uslove i nikog ne pitaju zbog ostanka na vlasti a kada treba da sprovedu dogovor onda ga ne sprovode itraže pomoć u "narodu" na izborima,pa dokle te komunističke fore.Kosovo nije vojno izgubljeno,izgubili su ga naši političari potpisujući sporazume od Kumanovskog do Briselskog,molio bih da političari koji predstavljaju ponosni i slobodni Srpski narod,ne potpisuju ni jedan sporazum bez saglasnosti Skupštine Srbije.
boban
Naravno da je vojno izgubljeno -- nasa vojska je oterana odande. To su nasa stalna samoobmanjivanja na koje Vucic upozorava. Kleli smo se da zivot damo ali Kosovo ne damo, a onda smo se povukli sa repom medju nogama. NATO nije pretrpeo ni jedan jedini ljudski gubitak. To je unikum u novijoj svetskoj istoriji. Izgubili smo svaki rat koji smo vodili 90ih godina. Ima tu dosta razloga ali najvaznije su katastrofalne greske srpske elite, najpre Milosevica i njegove kamarile, ali i SANU, SPC, itd.
Milivoje Radaković
"Kosovo nije vojno izgubljeno,izgubili su ga naši političari potpisujući sporazume od Kumanovskog do Briselskog..." Kako to mislite da Kosovo nije vojno izgubljeno? Nisu izginuli svi do poslednjeg?! Da li bi to za Vas bio pokazatelj da je "vojno izgubljeno"?...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.