Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
ZAŠTO MRZIM PONEDELjAK

Dojdi, malo mome

Dojdi, malo mome
Је­ди­ни при­ја­те­љи Ма­ке­до­ни­је у окру­же­њу зо­ву се Ср­би. Сви оста­ли зо­ву се Гр­ци, Бу­га­ри и Шип­та­ри (Фо­то Танјуг/Немања Јовановић)

Oti­šao sve­šte­nik na slu­žbu u srp­ski ma­na­stir u Ma­ke­do­ni­ji, oku­pi­li se pa­ro­hi­ja­ni, za­hval­ni. To­ga da­na naš pop je ceo dan ven­ča­vao, kr­šta­vao i sa­hra­nji­vao. Uve­če, ka­da je umo­ran pri­le­gao, vi­di: ne­ma mu zlat­nog kr­sta!

Usta­ne uju­tru i eto po­sla, ceo dan je ven­ča­vao, kr­šta­vao... Uve­če, spre­ma se za spa­va­nje: ne­ma ni sre­br­nog, re­ze­rv­nog kr­sta!!!

Na ju­tre­nju obra­ti se on pa­stvi: „Bra­ćo, ovo je dr­ve­ni krst, ako mi ga ze­me­te raz­mi­sli­te u što ќe me su­tra lju­bi­te”... 

***

E sad, za­što sam ovo is­pri­čao, ne znam, ali ne­će da ško­di, što bi re­kao je­dan ve­li­ki glu­mac, a ma­li... ’aj­de da ne la­jem.

***

Me­đu­tim, ni­je se on je­di­ni ogla­ša­vao. Po­što mi je na TV pr­vi na da­ljin­cu TV N1, ko­in­ci­den­ci­ja valj­da ili slič­no, od­gle­dao sam dnev­nik u se­dam. Ne tre­ba ti du­že od tri mi­nu­ta da utvr­diš ure­đi­vač­ku po­li­ti­ku, slo­bo­da, de­mo­kra­ti­ja, ma va­ži, kad, gle­dam kaj­ron (tr­če­ća slo­va) a ta­mo pi­še: „Afe­ra u Ma­ke­do­ni­ji po sta­rom: Tre­sla se go­ra, ro­dio se miš”, re­kla je Jel­ka Jo­va­no­vić! Ko je Jel­ka? Ot­kud ona tu? Šta ona zna oko tog mi­ša? Da ni­je ona ne­ki po­li­tič­ki ana­li­ti­čar? Ka­ko je za­slu­ži­la da se vr­ti na ekra­nu po­la sa­ta ta go­spo­đi­ca Mi­šić, par­don, Jo­va­no­vić? Ne zna ni­ko!

***

Re­gi­on, ka­kva reč! De­lu­je ne­ka­ko ad­mi­ni­stra­tiv­no, si­vo, ma... zvu­či lo­še, eto ta­ko zvu­či.

Baš kao i si­tu­a­ci­ja u re­gi­o­nu.

Evo, npr., Hr­va­ti: Mi­ni­star prav­de u kom­ši­lu­ku je sa­op­štio da spo­men-plo­ča „Za dom sprem­ni”, što je ču­ve­ni usta­ški bor­be­ni po­klič, osta­je na ula­zu u Ja­se­no­vac, naj­ve­ću srp­sku grob­ni­cu. I, sad, svi usta­še da vi­ču sra­mo­ta i stra­šno.

A ja mi­slim da je to po­šte­no.

Nor­mal­no je da usta­še sta­ve svo­ju ta­blu na to igra­li­šte gde su kla­li lju­de, si­lo­va­li že­ne i raz­bi­ja­li deč­je gla­ve o be­ton. Lo­gi­ka je za sa­da na­u­ka! Gde će da sta­ve ta­blu ne­go ta­mo, i ko će to da po­dr­ži ako ne nje­na vla­da. Da ne­će mo­žda da ih po­dr­ži Izra­el?

Mi će­mo da ih po­dr­ži­mo. Ko će dru­gi ka­da je odav­no po­zna­to da smo pre­ma nji­ma dok­to­ri­ra­li stok­holm­ski sin­drom.

***

Zo­što da če­ka­me – us­klik­nu­še Ma­ke­don­ci­te i pro­gla­si­še, za vre­me one vla­sti (2008) Ko­so­vo za dr­ža­vu.

Ri­paf ka­ko be­sni­te ti­gri po svoj pu­tot ka Evro­pa­ta. Me­đu­tim, po­tre­sno je što oni ne sfa­taf da Evro­pa­ta ne­ќe da bu­du ni da­nas ni utre, ni on­da kad po­sta­nu Evro­pa ne­ќe bi­ti Evro­pa. 

Ne po­ma­že tu ni Bi­lja­na ni ohrid­ski­te iz­vo­ri, ni bi­se­ri za ko­je ne­ki stvar­no mi­sle da na­sta­ju u ezer­ce, ni Sve­ti Ka­neo, ni na­ši sve­ti Ki­ri­lo i Me­to­di­je čak ni ono na­še pri­zna­nje ove ju­žne ru­še­vi­ne pod la­žni ime­nom – Ma­ke­do­ni­ja.

U osno­vi, Ma­ke­do­ni­ja je ima­la ne­kog po­čet­nog isto­rij­skog tki­va da se raz­vi­je u re­la­tiv­no nor­mal­nu dr­ža­vu. I njih su mal­tre­ti­ra­li Tur­ci, ali ni­su bi­li je­di­ni. Mno­go ka­sni­je ima­li su so­lid­nu Vnu­tra­šnju ma­ke­don­sku re­vo­lu­ci­o­nar­nu or­ga­ni­za­ci­ju, ima­ju i sa­da ka­ri­ka­tu­ru od VMRO-a, do­sta su na­pre­do­va­li dok su se bo­ga­ti­li pu­šta­ju­ći naf­tu i al­vu Sr­bi­ji pod sank­ci­ja­ma, ta­da su u kon­tak­tu sa Sr­bi­ma i kul­tur­no na­pre­do­va­li. Na kra­ju, po ne­če­mu su ušli i u isto­ri­ju jer smo u Ku­ma­no­vu sve­ča­no pro­sla­vi­li na­šu ka­pi­tu­la­ci­ju...

Je­di­ni pri­ja­te­lji Ma­ke­do­ni­je u okru­že­nju zo­vu se Sr­bi. Svi osta­li zo­vu se Gr­ci, Bu­ga­ri i Šip­ta­ri. Ovim po­sled­nji­ma mo­gli su od­mah da ude­le i dru­gi pot­pis za još jed­nu dr­ža­vu s gra­ni­com De­bar–Go­sti­var–Ki­če­vo–Vev­ča­ni–Stru­ga–Ohrid i, be­še li le­va ili de­sna oba­la Var­da­ra?

Ma­ke­do­ni­ja je svo­jim iz­bo­rom iza­bra­la svog gro­ba­ra.

***

Gde smo sta­li s tim re­gi­o­nom? Opet Hr­vat­ska? OK.

Na hr­vat­skom opo­zi­ci­o­nom saj­tu „stop-me­sić” pi­še sle­de­će: „Nje­go­va sli­je­de­ća ak­ci­ja je bi­la za­hva­la svo­jim pri­ja­te­lji­ma En­gle­zi­ma. Me­sić je or­ga­ni­zi­rao der­nek na Pan­tov­ča­ku i po­zvao sve bri­tan­ske oba­vje­štaj­ce da se po­slu­že u dr­žav­noj ar­hi­vi i po­ne­su sve do­ku­men­te s pred­no­šću onim na ko­ji­ma pi­še ’taj­no’. Bri­tan­ci ni­su okli­je­va­li.” Sa­mo ta­ko mo­že da se ob­ja­sni ka­ko je Me­sić na pred­sed­nič­kim iz­bo­ri­ma 2000. go­di­ne s pet od­sto po­dr­ške, kao vo­đa „Tre­ćeg blo­ka” pro­tiv Tuđ­ma­na, sa­mo me­sec da­na ka­sni­je sko­čio na 56 pro­ce­na­ta! Ni­ka­da ni­su ob­ja­vlje­ni fi­nan­si­je­ri kam­pa­nje.

***

Me­sić je po­mi­slio da je „po­vi­je­sna” lič­nost jer su Izra­el­ci pri­sta­li da ga pri­me u po­se­tu, upr­kos stra­da­nju Je­vre­ja u usta­škoj dr­ža­vi! 

Ali, Izra­el­ci... 

Me­si­ća je na aero­dro­mu do­če­kao za­me­nik za­me­ni­ka bez slu­žbe­ne ce­re­mo­ni­je a ka­da se Me­sić po­na­dao da je vre­me za isto­rij­ski go­vor u Kne­se­tu mo­gao je sa­mo da pro­či­ta ono što mu je spre­mio Efra­im Zu­rof. Me­sić se iz­vi­nio za zlo­či­ne tzv. NDH, „ko­ja ni­je bi­la ni­ti Ne­za­vi­sna ni­ti Hr­vat­ska” (Me­si­će­va omi­lje­na fra­za). Izra­el­ski po­sla­ni­ci su ga od­mah pre­ki­nu­li i re­kli ka­ko je NDH bi­la hr­vat­ska dr­ža­va pri­zna­ta u do­sta ze­ma­lja. Me­sić je bez po­ča­sti i u ve­li­kom ne­re­du na­pu­stio Izra­el

***

„Ne mi­sle valj­da Sr­bi iz Kra­ji­ne da mi u ovim šle­pe­ri­ma iz Ma­đar­ske vo­zi­mo NA­LIV PE­RA! Ma­lo su­tra, go­spo­do.”

„Sr­bi će iz Hr­vat­ske od­ni­je­ti ono­li­ko ze­mlje ko­li­ko su na opan­ci­ma do­ni­je­li!”

„Tre­ba voj­no na­pa­sti Sr­bi­ju jer ne mo­že bi­ti da se na Te­ra­zi­ja­ma pi­je ka­pu­ći­no dok Vu­ko­var go­ri.”

***

Šta, a? Cr­na Go­ra? Mo­že...

Vla­snik fri-šop dr­ža­ve, osni­vač Aka­de­mi­je za gu­sa­re, no­si­lac Or­de­na Ri­đo­bra­dog s ukr­šte­nim ce­vi­ma za si­pa­nje go­ri­va, po­ča­sni kon­zul So­ma­li­je, vla­snik flo­te Sport­skog udru­že­nja br­zih ča­ma­ca, Pred­sed­nik Za­jed­ni­ce špe­di­te­ra Evro­pe bez gra­ni­ca, dis­pe­čer drum­skih kr­sta­ri­ca za pre­voz ci­ga­re­ta, Šef ca­ri­ne Ja­dran­ske oba­le, po­sed­nik, ho­te­li­jer i ban­kar, po­no­sni re­to­ri­čar sa sim­pa­tič­nom go­vor­nom ma­nom, go­spo­dar vo­de i ka­me­na, obo­ža­va­ni bos ko­ji ne sku­plja sve mr­vi­ce sa sto­la, don i kum Mi­lo Đu­ka­no­vić op­tu­žio je ubi­je­nog hr­vat­skog no­vi­na­ra da ni­je bio me­dij­ski mag već me­dij­ski re­ke­taš!

Ni­je iz­dr­žao uvre­đe­ni vla­snik Cr­ne Go­re!

I ta­ko po­ka­zao ko­li­ko je su­je­tan i... da­kle ra­njiv. 

Da je bar fil­mo­ve gle­dao znao bi ka­ko je pao Al Ka­po­ne, ali Mi­lo ne gle­da fil­mo­ve jer Mi­lo ži­vi u fil­mu...

Pu­ka­nić ga je ta­da u svo­jim no­vi­na­ma pro­gla­sio za naj­ve­ćeg šver­ce­ra u ovom de­lu Evro­pe, ko­ji ne sa­mo da ni­je u za­tvo­ru, već i vla­da jed­nom pa­tri­jar­hal­nom i po­lu­za­o­sta­lom dr­ža­vi­com na Bal­ka­nu či­ji po­da­ni­ci za osnov­ne ži­vot­ne vred­no­sti pri­zna­ju mo­bil­ni, „golf dvoj­ku” i in­deks Prav­nog fa­kul­te­ta u mr­skom Be­o­gra­du.

Pu­ka­nić je mr­tav a Mi­lo ni­kad ži­vlji i ni­ka­da moć­ni­ji op­tu­žu­je po­čiv­šeg da je uz sva­ko ne­ga­tiv­no pi­sa­nje o le­pom i ele­gant­nom đe­ti­ću išla i uce­nji­vač­ka po­ru­ka...

Za­što je Pu­ka­nić mr­tav, a Mi­lo živ i slo­bo­dan?

Opro­štaj­ni­cu gre­ho­va ste­kao je jer je po­mo­gao da se sru­ši Mi­lo­še­vić.

A, ko sam ja da ga kri­ti­ku­jem kad su iz istog raz­lo­ga i ovi „na­ši” pe­tog ok­to­bra do­šli na vlast...

***

I za zle i neo­bra­zo­va­ne „mo­me” iz na­slo­va je de­voj­ču­rak, što bi da­nas re­kli ti­nej­džer­ka. He­he.

Komentari19
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Синиша
Па ево, донедавно је Македонија била братска земља и много смо је волели. Онда је с власти отишла странка која носи име пробугарске терористичке организације, која је признала Косово, гласала за пријем истог у Унеско и истакла Нато као стратешки циљ. Па шта би? Што се Мила тиче, не знам, Вучић га воли...
bivsi socijalista
Izuzetno neinventivan tekst koji nije u skladu sa renomeom Politike. Podseca me na romanticne 90 te godine kada smo bili najacvi, najpametniji najbolji I od nikoga neprihvaceni. Komentari su takodje na liniji 90-tih , ponovo re radjaju teoreticari naciona, poznavalaca istorije razocaranih navodnih ljubitelja bratsva I jedinstva. Opet teorije o etnickom poreklu na nivou drzave a uskoro ce biti I na nivou porodice I pojedinaca. Jedino nam nedostaje Zajam za privredni preporod pa da povratak u romanticnu proslost bude kompletan, mada sada imamo nesto drugo tj dobrovoljno pristajanje penzionera I javnih sluzbenika na smanjivanje plata radi boljeg budzetskog suficita. Nadam se da ce Politika nastaviti sa ovom uredjivackom politikom pa da vidimo koliko smo se malo odmakli od 90- tih I gde smo na putu evropskih integracija. U krajnioj instance DOS je umnogomne kriv sto nije sproveo lustraciju I doveo do toga da se krug zatvorio pa su sada na celu zemlje navodno reformisani lidseri iz 90-tih.
Ivan
Na pažnju "bivšem socijalisti" i "istrajnom egalitarisiti", t.j. jedno-istoj osobi: Kada sledeći put dobijete tekst koji trebate na postavite u komentarima, a tiču se tekstova g. Gorana Kozića, molim Vas da pre toga malo obradite taj Vaš tekst jer je skoz glupo postavljati identične odgovore a da ih niste ni malo uporedili. Kvalitet pisanja g. Kozića može se meriti andrićevskim stilom.
istrajni egalitarista
Izuzetno neinventivan tekst , sa puno grešaka , ako ocenjujemo komentare . I ko se u svetu uopšte odmakao od 90-tih osim naroda obojenih u obojenim revolucijama i bivših socijalista. A lustracija je starorimski magijski ritual napušten pre 16 vekova , ako poverujemo Guglu .
Ljubomir
Ко­зи­ће­ве ре­че­ни­це ни­кад ни­је би­ло мо­гу­ће при­ми­ти без гну­ша­ња, Ко­зић про­из­во­ди гну­ша­ње!
Goran
@Ljubomir Па гнушај се, кога брига.
Rudi Karužić
Srpsko svojatanje Makedonije i makedonsko svojatanje Aleksandra Makedonskog - to je ista razina inteligencije, ne?!
Димитар Димитриевски
То што је неко ,као аутор овог чланка,у стању да на малом простору истресе толико глупости је несвакодневно.Али скоро је свакодневно да Политика објављује такве текстове,што је жалосно.
Радивоје
@Димитар Димитриевски Које су то глупости? Хајде, просветите нас мало, пошто изгледа знате нешто што нико други не зна! Текст је интелигентан и бриљантан, изврсна сатира која нашу "Политику" враћа на стазе старе славе, о листу оваквог квалитета и реномеа, ви у ФИРОМ-у можете само да сањате. А садржај, па шта да радимо, не може свакоме чињенице и истина да одговарају. Нама, који стварност превасходно кроз посматрамо кроз призму истих, савршено одговара.
Немања
Остала је навика да се Политици верује. По истој се и ишчитава сваки дан. А Политика опет тоне. Страшно и тужно. У попуности се слажем са Вама Димитре!

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.