Četvrtak, 09.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

I optuženi Đorđević negirao krivicu

Jučerašnje ročište je počelo i završilo se molbom advokata Bratislava Dikića da sud ozbiljno uzme u razmatranje zahtev o odlaganju suđenje i operaciji optuženog
I optuženi Đorđević negirao krivicu
Виши суд у Подгорици (Фото Н. Ђурић)

Od našeg stalnog dopisnika

Podgorica – Stalno razmišljam što sam u pritvoru. Meni nije bio interes da li će biti neko slavlje, ali došao sam i zbog toga. Nisam otišao ni na slavlje ni pod Ostrog. Nisam ništa učinio, nisam došao da napravim neki nered”, rekao je juče kroz suze državljanin Srbije Srboljub Đorđević u podgoričkom Višem sudu gde je nastavljeno suđenje za pokušaj terorizma u Podgorici na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima.

On je naveo da je pozvan u Podgoricu na „neko četničko slavlje”, kao i da je odbio jer nije imao novca, ali mu je „ponuđeno plaćanje karte i usput poseta manastiru Ostrog”.

Đorđević je na pitanje tužioca Saše Čađenovića potvrdio da je simpatizer takozvanog Svesrpskog četničkog pokreta, ali je dodao da nije član. On je ponovio da je policija došla u ponoć gde su bili smešteni i uhapsila ih.

Na naknadno pitanje advokata Đorđević je kazao da mu niko nije nudio da obuče uniformu crnogorske policije, da se tuče sa policijom i da učestvuje u hapšenju Mila Đukanovića. On je rekao: „Ja nisam sposoban za to.”

Jučerašnje ročište je počelo i završilo se molbom advokata Bratislava Dikića  Gorana Petronijevića da sud ozbiljno uzme u razmatranje zahtev o odlaganju suđenje i operaciji Dikića.

„Radi se o ozbiljnoj bolesti, što je sud mogao da vidi iz dokumentacije. Smatramo da se ovde ne radi o mesecima, već možda nedeljama ili danima”, obrazložio je advokat.

Drugi Dikićev advokat, Milan Petrović, rekao je sudu da su dostavili nalaz zdravstvenog stanja Bratislava Dikića sa VMA, i da u nalazu stoji da je hirurška intervencija hitna. Tražio je da se Dikić hitno podvrgne intervenciji, kako bi mu se „spasao život”.

Na kraju jučerašnjeg suđenja Bratislav Dikić je saopštio sudu da ne može zbog bolova više da prati suđenje, a sudija Suzana Mugoša je kazala da će o njegovom zahtevu odlučiti sud i o tome obavestiti okrivljenog.

Nekoliko časova je juče trajala rasprava o načinu vođenja sudskog postupka od strane predsednice veća Suzane Mugoše na čije ponašanje su advokati iznosili sijaset primedbi.

Najpre su naveli da su im uskraćena elementarna prava na odbranu njihovih klijenata, a „time i pravo na pravično suđenje”, oni su istakli da Mugoša uporno krši međunarodnu konvenciju o zaštiti ljudskih prava i sloboda, a ima dvostruke aršine prema odbrani i tužiocima.

Sudiji se zamera da im uskraćuje pravo na pitanje i odgovor optuženih i da takvim načinom vođenja procesa neće biti utvrđena istina i zadovoljena pravda, a posebno što okrivljenima ne dozvoljava odgovor na pitanje – da li su imali dogovor i kakav oko priznanja krivice sa tužiocem?

I juče je advokat Goran Petronijević tražio da sud ne ukida pravo odbrani na prigovore tokom postavljanja pitanja, jer to onda nema smisla, a o tom zahtevu sud je zauzeo negativan stav.

Advokati Jugoslav Krpović, Miroje Jovanović, Radonja Drakulović, Milan Petrović, Dražen Medojević, Goran Petronijević, Dušan Radosavljević, Branko Anđelić i Nikola Bulatović su u primedbama istakli da sutkinja nije dozvolila pitanja za Dikića koja se tiču toga ko mu je plaćao smeštaj i prevoz, a da ista pitanja nije dozvolila u slučaju okrivljenog Miloša Jovanovića.

Oni su naveli da sve ukazuje da Jovanović 18. oktobra nije bio u Podgorici. „Ovde je tužilaštvo iskoristilo zdravstveno stanje ovog čoveka i instruiralo u kom pravcu da iznosi odbranu”, precizirao je Krpović.

Od obrazloženja advokata da li je zdravstveno stanje Miloša Jovanovića relevantno za svedočenje i proces suđenja, izdvajamo stav advokata Radosavljevića:

„Jovanović je u iskazu naveo da je konzumirao alkohol 18. oktobra i da je menjao iskaz oko toga koliko je popio. On je naveo da se Jovanović pod veoma čudnim okolnostima predao. Imamo sumnju da kod Jovanovića postoji falsifikat sećanja i rekonstrukcije, čovek deluje da je pod stalnim strahom i pritiskom.”

Advokat Petronijević je saopštio sudu:

„Postoji sumnja na kompromitaciju svesti Jovanovića. Lice pod ovakvom sumnjom bi hitno trebalo da se podvrgne lekarskom pregledu i veštačenju. Ovakvo lice može biti potpuno neuračunljivo, privremeno neuračunljivo u vreme činjenja krivičnog dela, tj. krivično neodgovorno, zatim delimično neuračunljivo, smanjenog stepena uračunljivosti u vreme izvršenja krivičnog dela i tokom glavnog pretresa.”

Nastavak suđenja zakazan je za 29. septembar.

 

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zoran
Ovo sudjenje je farsa kao i sam pokusaj "drzavnog udara". Sve lici na slicne drzavne udare, pokusaje atentata, uhodjenja, spijune u MUP, napade na kolonu vozila... koji se desavaju u Beogradu. Ocigledno sve je izaslo iz iste kuhinje. Los scenario, jos gori reziser, katastrofalni glumci... a nama sve bolje.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.