Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zvonko Bogdan – čuvar ljubavi i ravnice

Zvonko Bogdan – čuvar ljubavi i ravnice
Легенда панонске музике на палићком салашу (Фото: Анђелко Васиљевић)

Život na salašu, ispisan iskustvom, iz duše je, natenane kao iz spomenara, listao gospodar panonske šansone Zvonko Bogdan. Druženje sa novinarima, povodom večerašnjeg koncerta u „Sava centru”, koji počinje u 20.30 časova, upriličio je na severu Bačke, na palićkom imanju, gde često prima goste i čuva uspomene. A one su utkane u sve što oko vidi – od nepregledne ravnice, konja i fijakera, vinograda, ambara, dvorišta po kome se oglašavaju pevci, staza zastrtih lišćem...

Naš domaćin sa setom ponavlja da je „doba salaša”  zamaklo u istoriju. Zato nataloženih sećanja kod njega ima – na pretek. Oživljava ih uz vatru iz kamina. Jedinstvenim receptom kojim čuva trenutke mladosti, Bogdan je poput maga uspeo da zaustavi vreme i pretoči ga u stihove.

– Svaka pesma je stvarana priča – kaže šansonjer. Imajući na umu da je podugačak i raznolik spisak onoga što je rimama otkrivao, pitamo ga da li je srcem osetio, pa drugima utešno pesmom poručio, da zbog ljubavi ne vredi plakati. To je i naziv njegovog programa kojim u organizaciji „Long pleja” poziva publiku na beogradski spektakl.

– Da ne vredi plakati, rekli su mi drugi, a ja od zaborava spasavam i ono što su doživeli meni bliski ljudi, njima moram verovati. Pesma po kojoj je naslovljen koncert nastala je pre četiri decenije. Čuo sam je od vrsnog čeliste Miloša. Jedne zore u kafani, on je pevao prvu strofu. Pomislio sam da je šteta to zanemariti – priseća se Zvonko, kome je pošlo za rukom da nakalemi još dve strofe i napravi novu melodiju. Kalem se primio i prenosi se među poštovaocima ove muzike četrdeset godina. Vremešne su i numere „Ko te ima taj te nema”, „Hej, salaši, na severu Bačke”, „Osam tamburaša”...

Umetnik, koji s lakoćom nosi širok i topao osmeh, ne krije da je mukotrpno skupljao pesme jer to smatra odgovornim zadatkom.

– Svako vreme ima svoje breme. Dok sam bio dete, deda mi je govorio da nikada neću upoznati pravi salaš jer nestaje, a ja sam se iz grada vratio zbog salaškog duha i sada ponavljam mlađima ono što sam u detinjstvu čuo – salaši žive u pesmi.

A pesmu, kako veli, nije teško napisati, samo ako ima ko da je sluša jer je sastavni deo ljubavi. Danas je i ljubav ogrnuta plaštom čiji materijal sve manje vrsni pevač ume da prepozna.

– Šarm, emocija, pažnja, lepota, zavodljivost... gube se u brzoj svakodnevici, ali eto ja se držim džentlmenskog manira i damama uz blagi naklon ljubim ruku. U vreme moje mladosti, to je bilo staromodno, ali nisam mario. Taj trenutak vredan je kao dragulj, čak i kad zbuni, on uvek obraduje ženu – govori s uvažavanjem Bogdan. To su mali znaci pažnje, kojima se pridobijaju simpatije.

Kazujući o važnosti osvajanja simpatija, on smatra da je pesma u tome presudna.

– Važno je da svojim sadržajem stihovi nađu put do onoga ko ih sluša, u njima bi trebalo da se prepoznaju osećanja, nasluti čežnja, zagolica mašta... – naglašava pevač.

To su, kako objašnjava, signali, a često i varnice između dvoje ljudi.

– Kad znam da tako nešto stvaram, onda sam i  odgovoran pred publikom. Zato se i ne spremam za nastupe. Nemam omiljenu pesmu, baš kao ni vino. Ono što godi prilici – to je pravi izbor. Moj moto je da prvih nekoliko minuta kad izađem na scenu tamburaši sviraju, a ja posmatram punu dvoranu. Ti ljudi ne čine masu, već skup mojih vernih prijatelja. Osluškujem njihov ritam i svoje damare – dočarava Bogdan.

Kad oceni šta će kome da prija, on kreira repertoar. Tako je bilo i dok je osvitao u kafanama. Pronicljivo je tumačio da li je neko zaljubljen, razočaran, ili je došao da utoli tugu, probudi nadu... Jedan zagrljaj pogledom i njegova pesma postaje melem.

– Zato dobro mi došli u „Sava centar” da vas pesma prigrli, a vi je privijte na dušu u čast ljubavi – poziva Zvonko Bogdan.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

beli medved
Na koncertu ove zime u Torontu, ova legenda je pesmom rekao sve sto pise u ovom tekstu. Nekoliko sati pevanja za tamburasima...za nezaborav!
Raca Milosavljevic
... neka je ziv i zdrav ... gospodski gaji tu pricu i pesmu ...jedan od malobrojnih koji zna da peva i lepu malu istoriju o svakoj pesmi donese ...
Драган Пик-лoн
Господин Звонко Богдан(Френк Синатра из равнице) је културно благо Балкана и много,много шире.Без њега не би било фијакера,чардака,тамбураша и коња вранаца.Без његовог ритма и топлог гласа ни снег неби вејао на кочије лагане.....!!!
Jelena Boskovic
Mislila sam da je ovaj covek arogantan ali mi je drago da sam pogresila. Puno pozdrava
Marko
Gospodin starog kova. Živi bili.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.