Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Звонко Богдан – чувар љубави и равнице

Звонко Богдан – чувар љубави и равнице
Легенда панонске музике на палићком салашу (Фото: Анђелко Васиљевић)

Живот на салашу, исписан искуством, из душе је, натенане као из споменара, листао господар панонске шансоне Звонко Богдан. Дружење са новинарима, поводом вечерашњег концерта у „Сава центру”, који почиње у 20.30 часова, уприличио је на северу Бачке, на палићком имању, где често прима госте и чува успомене. А оне су уткане у све што око види – од непрегледне равнице, коња и фијакера, винограда, амбара, дворишта по коме се оглашавају певци, стаза застртих лишћем...

Наш домаћин са сетом понавља да је „доба салаша”  замакло у историју. Зато наталожених сећања код њега има – на претек. Оживљава их уз ватру из камина. Јединственим рецептом којим чува тренутке младости, Богдан је попут мага успео да заустави време и преточи га у стихове.

– Свака песма је стварана прича – каже шансоњер. Имајући на уму да је подугачак и разнолик списак онога што је римама откривао, питамо га да ли је срцем осетио, па другима утешно песмом поручио, да због љубави не вреди плакати. То је и назив његовог програма којим у организацији „Лонг плеја” позива публику на београдски спектакл.

– Да не вреди плакати, рекли су ми други, а ја од заборава спасавам и оно што су доживели мени блиски људи, њима морам веровати. Песма по којој је насловљен концерт настала је пре четири деценије. Чуо сам је од врсног челисте Милоша. Једне зоре у кафани, он је певао прву строфу. Помислио сам да је штета то занемарити – присећа се Звонко, коме је пошло за руком да накалеми још две строфе и направи нову мелодију. Калем се примио и преноси се међу поштоваоцима ове музике четрдесет година. Времешне су и нумере „Ко те има тај те нема”, „Хеј, салаши, на северу Бачке”, „Осам тамбураша”...

Уметник, који с лакоћом носи широк и топао осмех, не крије да је мукотрпно скупљао песме јер то сматра одговорним задатком.

– Свако време има своје бреме. Док сам био дете, деда ми је говорио да никада нећу упознати прави салаш јер нестаје, а ја сам се из града вратио због салашког духа и сада понављам млађима оно што сам у детињству чуо – салаши живе у песми.

А песму, како вели, није тешко написати, само ако има ко да је слуша јер је саставни део љубави. Данас је и љубав огрнута плаштом чији материјал све мање врсни певач уме да препозна.

– Шарм, емоција, пажња, лепота, заводљивост... губе се у брзој свакодневици, али ето ја се држим џентлменског манира и дамама уз благи наклон љубим руку. У време моје младости, то је било старомодно, али нисам марио. Тај тренутак вредан је као драгуљ, чак и кад збуни, он увек обрадује жену – говори с уважавањем Богдан. То су мали знаци пажње, којима се придобијају симпатије.

Казујући о важности освајања симпатија, он сматра да је песма у томе пресудна.

– Важно је да својим садржајем стихови нађу пут до онога ко их слуша, у њима би требало да се препознају осећања, наслути чежња, заголица машта... – наглашава певач.

То су, како објашњава, сигнали, а често и варнице између двоје људи.

– Кад знам да тако нешто стварам, онда сам и  одговоран пред публиком. Зато се и не спремам за наступе. Немам омиљену песму, баш као ни вино. Оно што годи прилици – то је прави избор. Мој мото је да првих неколико минута кад изађем на сцену тамбураши свирају, а ја посматрам пуну дворану. Ти људи не чине масу, већ скуп мојих верних пријатеља. Ослушкујем њихов ритам и своје дамаре – дочарава Богдан.

Кад оцени шта ће коме да прија, он креира репертоар. Тако је било и док је освитао у кафанама. Проницљиво је тумачио да ли је неко заљубљен, разочаран, или је дошао да утоли тугу, пробуди наду... Један загрљај погледом и његова песма постаје мелем.

– Зато добро ми дошли у „Сава центар” да вас песма пригрли, а ви је привијте на душу у част љубави – позива Звонко Богдан.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

beli medved
Na koncertu ove zime u Torontu, ova legenda je pesmom rekao sve sto pise u ovom tekstu. Nekoliko sati pevanja za tamburasima...za nezaborav!
Raca Milosavljevic
... neka je ziv i zdrav ... gospodski gaji tu pricu i pesmu ...jedan od malobrojnih koji zna da peva i lepu malu istoriju o svakoj pesmi donese ...
Драган Пик-лoн
Господин Звонко Богдан(Френк Синатра из равнице) је културно благо Балкана и много,много шире.Без њега не би било фијакера,чардака,тамбураша и коња вранаца.Без његовог ритма и топлог гласа ни снег неби вејао на кочије лагане.....!!!
Jelena Boskovic
Mislila sam da je ovaj covek arogantan ali mi je drago da sam pogresila. Puno pozdrava
Marko
Gospodin starog kova. Živi bili.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.