Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Udar SAD na slobodu interneta

Ukidanjem neutralnosti mreže odrešene su ruke provajderima da olakšaju pristup sajtovima koji su im za to platili
Udar SAD na slobodu interneta
Демонстрације у Балтимору због одлуке Трампове администрације (Фото Бета/АП)

Uprkos žestokom protivljenju javnosti, američka komisija za telekomunikacije ukinula je uredbu koju mnogi nazivaju „prvim amandmanom interneta” jer je, nalažući provajderima da jednako tretiraju sav sadržaj, garantovala slobodu govora na mreži. Da dočaraju Amerikancima kako bi moglo da im izgleda surfovanje u budućnosti, pojedini komentatori opisuju kako ono izgleda u Kini: neki sajtovi se učitavaju u sekundi, a drugi nepodnošljivo sporo ili se uopšte ne otvaraju. Kao što Kinezi mogu samo da pretpostavljaju da je razlog cenzura, tako će i Amerikanci nagađati da li internet koči zato što neko nije platio „digitalnu putarinu”.

Glasajući za ukidanje uredbe iz vremena prethodne vlade, republikanci su ukinuli takozvanu neutralnost interneta, što liberalni mediji ocenjuju kao dosad najteži udarac Trampove administracije demokratiji. Kažu da je Amerika prodala slobodu govora, jer će brz protok biti obezbeđen onima koji mogu da plate. Dok je komisija zasedala, građani su protestovali sa parolama: „Ne pravite od interneta privatni autoput” i „Ne ugrožavajte nam demokratiju – to je posao Rusije”. Da ironija bude veća, dok su oni branili slobodu interneta od SAD, NATO generali su upozorili da je ruska mornarica pretnja za optičke kablove interneta u Atlantiku.

Pod neutralnim internetom podrazumeva se da pružaoci usluge (ISP kompanije) sav saobraćaj tretiraju jednako. Uredba usvojena za Obaminog mandata stavila je provajdere interneta u istu ravan kao distributere struje i vode, zabranjujući zloupotrebu infrastrukture. Kao što „Dženeral elektrik” ne može da ugasi struju dok se emituje šou Dejvida Letermana, iako je interesima povezan sa konkurentskom emisijom, ni „Komast” do sada nije smeo da favorizuje svoj striming servis u odnosu na konkurentski „Netfliks”. Zagovornici otvorenog interneta upozoravaju da bez ovog principa postoji opasnost od cenzure i da će usluga poskupeti. Organizacije civilnog društva i pojedini kongresmeni opisuju neutralnost interneta kao pitanje rasne, socijalne i ekonomske pravde i naglašavaju da je slobodan internet ljudsko pravo bez koga danas nema građanskog otpora.

Kritičari kažu da je komisija dala odrešene ruke provajderima da političkoj i privrednoj eliti omoguće protok sadržaja najmodernijim auto-putevima koje će ovi skupo plaćati, dok će male kompanije morati da se zadovolje prašnjavim sokacima interneta. Takođe kažu da je ovo opasan presedan za druge zemlje koje bi poželele da uspostave čvršću kontrolu nad internetom ili da prepuste nadzor korporacijama. Dok protivnici tvrde da će ukidanje uredbe ugušiti inovacije i konkurenciju, šef komisije Adžit Pai, kog je Donald Tramp imenovao u januaru, uverava da je uredba podrivala inovacije.

U SAD se polemika velikim delom fokusirala na štetu za potrošače koji će verovatno plaćati više, a sadržaj će im krojiti provajderi koji će moći da odlučuju šta je važno na internetu i da blokiraju sadržaj koji im se iz bilo kog razloga ne sviđa. Korisnici nemaju mnogo izbora jer samo 8,6 odsto Amerikanaca može da bira provajdera. Cenzura će više pogoditi republikanske birače jer su ruralna područja slabije povezana.

Vladimir Radunović, direktor za elektronsku diplomatiju u nevladinoj švajcarskoj fondaciji Diplo, kaže za „Politiku” da efekat ove odluke može biti još veća dominacija velikih provajdera onlajn usluga, poput „Netfliksa”, „Gugla” i „Fejsbuka” koji će moći da priušte da njihova usluga u visokom kvalitetu stiže do krajnjih korisnika, dok neki manji servisi ili servisi u nastajanju, a koji bi mogli biti revolucionarni, možda neće uspeti da zažive jer ne mogu da priušte da ih internet provajderi plasiraju do korisnika.

„Ako govorimo o efektima na druge zemlje, Amerika ima specifično telekomunikaciono okruženje i njihova politička rešenja ne mogu se preliti na druge zemlje, iako svakako mogu uticati na trendove. Nakon dugogodišnje debate, međutim, vidimo da su se u mnogim zemljama već formirala određena pravila, pa tako Evropa već ima regulativu u korist neutralnosti iz 2015. godine, a Indija na primer svoju koja je još jasnija i oštrija u istom smeru. Srbija, nažalost, nema zakonske odrednice po ovom pitanju i malo je verovatno da će se i u novom zakonu o elektronskim komunikacijama naći klauzula koja prati evropsku regulativu, ali je ipak realno očekivati da će nacionalni regulator RATEL postupati u skladu sa propisima evropske mreže regulatora BEREK, čiji je član posmatrač”, kaže Radunović.

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ivan
Oni koji su se dičili slobodom,bar propagandno,sada je guše u potpunosti.Ostalom delu sveta ne preostaje ništa drugo nego da oformi sopstveni internet.To isto će se dogoditi i da GPS-om
Дарко
Имам много искуства са интернетом и не знам шта да кажем. Интернет као енциклопедијско знање има своју пуну снагу, али је у исто време узрок појаве многих тзв. "зналаца" ( То вам је оно кад човек у кафани почне да Вам објашњава нешто из домена ваше високошколске дипломе не знајући да је имате и почне да прича "Ја знам !!" ). Додајте томе и неписмено друштво, које је подложно преварама и махинацијама (читај: наивни људи ) и ето Вам невиђене штете. Што се тиче знања, оно се налази само на специјализованим сајтовима, а и оно се посебно наплаћује. Пробајте да добијете бесплатно неки нови стандард ! Нема шансе, можете само да га копирате са неког места где су га други оставили. Што се тиче брзине комуникације, размене информација, докумената, то је ОК. али све то доноси један други проблем: Брзо, динамично друштво где људи постају асоцијални и где се све своди на посао, без креативности и логичког размишљања. По мени, могуће је да Интернет прави више штете него користи.
Милан В. Старман
Све ово личи на повратак у 19. век, доба које описује Дикенс, а мирише и на 18.век, доба Чарлса Луда (Лудистички покрет) када су радници уништавали машине па и читаве фабрике због напредне технологије које су одузимале радна места радницим. Укидањем слободног приступа Интернету, лишава многе младе људе и оно мало елементарног образовања које је све чешће занемарено због лоших услова живота, погубног утицаја медија са декдентним садржајем и немогућношћу реализације права на рад због "Бога профита" - господра живота и смрти на планети Земљи! Иначе ове парле које узвикују демостранти, врло су политичне и можда већ осмишљене у новом ФБИ-у, када апострофирају САД као једину земљу демократије, подмећући Русији супротно, али се то може односити сутра и на неку другу земљу која ће тражити сопствени пут, ако се укршта са егоистичним америчким интересима!
Милена В.
'... Putin je odavno ogranicio pristup internetu, zabranio sve nezavisne medije...' Господине Петровићу поштедите нас тих глупости, дивољно је што то раде ББЦ, ЦНН, ФОX,...
Ramovic Nedzad
B. Petrovicu molim te ne lupetaj ja imam i koristim sve moguce internet konekcije na svetu pa i Ruski. Nije bas sve tako. Opozicija u Rusiji je kao i pozicija gomila lopova. Ksenija Sobcak i Aleksej Navaljni su napravili katastrofalnu gesku kada su rekli da bi predali Ruski narod koji zivi u Ukrajini Ukrajincima.Sto se tice cenzure uvek ju je bilo , pa vidis VAS TEXT CE BITI OBJAVLJEN AKO GA ODOBRI ADMINISTRATOR. I to je vid cenzure zar ne. Verujte mi na jednom mestu sam hteo nesto da napisem i nisam napisao nista lose uvredljivo , nisu objavili jer se radilo o mocnoj licnosti. Ko finansira novine televiziju, lobiranje ...
Prikaži još odgovora

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.