Zdravlje na usta ulazi
Čitaoci koji su se odazvali akciji „Politike”, koju smo organizovali u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, oduševljeni su bili zbog mogućnosti da odu na besplatan pregled i merenja kod specijalista ishrane, zadovoljni što su im lekari ove ustanove analizirali navike u ishrani i uradili individualne dijetne planove. Čitaoci su lekarima na uvid donosili rezultate laboratorijskih analiza krvi i urina, a oni koji imaju određene zdravstvene probleme poneli su i prateću medicinsku dokumentaciju.
– Prvi put sam bila na pregledu kod stručnjaka za ishranu i prezadovoljna sam. Predstoji mi važan i krupan izazov jer ću se konačno uz savete lekara posvetiti sebi i svom zdravlju. Praktično ću se takmičiti sama sa sobom, a u februaru imam kontrolu pa ćemo videti rezultate. Ovo će biti samo početak, kilogrami se ne skidaju preko noći ali sve je lakše i bolje kada imate stručnu pomoć i doktorku koja vas bodri i stimuliše. Hvala „Politici” što je organizovala ovu akciju – pojasnila je tridesetosmogodišnja Daliborka Vukašinović.
I četrdesetogodišnja Aleksandra Filipović je bila oduševljena što joj je pružena mogućnost da besplatno dođe na savetovanje o ishrani. Ona je istakla da su zdravstvene akcije koje naš list redovno organizuje nešto najbolje što može na praktičan način da pomogne čitaocima.
– Zaposleni u „Batutu” su bili veoma ljubazni, od samog ulaska u zgradu do kraja pregleda lepo su brinuli o nama. Kontrolu su mi zakazali za dve nedelje i moraću dosta loših navika da promenim. Drago mi je što su imali razumevanja da saslušaju sve ljude i svakome odrede šta treba da jedu. Ljudi takvu vrstu savetovanja ne treba da dožive negativno i da strahuju šta će im lekari reći. Što pre krenu sa ispravljanjem loših navika – pre će doći u situaciju da stignu do željene linije i boljeg zdravstvenog stanja – dodala je Filipovićeva.
Đurđica Arsić (44) kaže da probleme sa težinom ima duže vreme iz više razloga: nema vremena da se više kreće i ima tegobe sa umanjenom funkcijom štitaste žlezde.
– Pokušavala sam sama da korigujem ishranu, ali bez većih rezultata. Zbog toga sam se i obradovala kada sam u „Politici” pročitala da ova kuća zajedno da Institutom „Batut” organizuje nutricionističke preglede. Doktorka me je pregledala, izmerila težinu, obim struka, ruku, pregledala sve moje nalaze, a zatim smo utvrdili listu namirnica koje mogu da uzimam do kontrole. Nadam se da ću se pridržavati liste i da ću uspeti da izbacim slatkiše, što mi je i najveći problem – kaže Arsićeva.
Prema rečima dr Dragane Jović, specijaliste higijene i interne medicine u Institutu „Batut”, osobe koje su dolazile na preglede uglavnom su imale jednu ili više hroničnih bolesti, ali i visoku svest o faktorima rizika za pojavu oboljenja.
– Ljudi imaju želju da sačuvaju svoje zdravlje. Uglavnom imaju probleme sa kardiovaskularnim i autoimunim bolestima, bubrežnim i gastrointestalnim oboljenjima. Nismo imali ekstremno gojazne ljude. Kod nekih osoba smo morali da uvedemo u ishranu određene namirnice, kod nekih da izbacimo. Pozitivno je da građani svoje zdravlje ocenjuju kao prosečno, dakle ne preuveličavaju. Dame su se uglavnom požalile da imaju šlauf oko stomaka. Interesantno je da gotovo niko ne vežba, pa smo ih posavetovali da moraju da se kreću, minimum 30 minuta dnevno. Bitno je da se shvati da zdravlje na usta ulazi. Drago mi je da ljudi usvajaju naše preporuke i pohvaljujem akciju koju naša ustanova organizuje sa „Politikom”, dodaje dr Jović.
Kod onih kod kojih su utvrđene greške u ishrani dati su saveti šta treba da promene do sledeće kontrole u Institutu „Batut”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


