Posle indeksa i diploma – posao, a ne pasoš
Niš – Ima grad Niš lepu, korisnu i višedecenijsku tradiciju da svake zime o Svetome Savi nagradi svoje najbolje studente. Sa 13 fakulteta Univerziteta Niš i ove godine krajem januara u Gradsku kuću na svečanost dodele priznanja sa svojim dekanima, prodekanima i profesorima stiglo je isto toliko najboljih akademaca koji su u prethodnoj školskoj godini u redovnim aktivnostima ili diplomskim ispitima pokazali najbolje rezultate i vrhunsko znanje.
Bez ikakvih rezervi i predstavnici fakulteta i univerziteta, ali i gradskog rukovodstva Niša, rekli su da su upravo budući stručnjaci iz brojnih naučnih oblasti koji su poneli visoka priznanja ono najvrednije što sadašnje srpsko društvo ima. Za oporavak Niša posle brojnih kriza, za dalji razvoj, napredak i prosperitet grada i države Srbije najbolji studenti predstavljaju najveću nadu i posebnu šansu, istaknuto je.
Zato se, rekli su gradonačelnik Niša Darko Bulatović, predsednik niške skupštine Rade Rajković i rektor Univerziteta Niš prof. dr Dragan Antić, očekuje da ovi mladi ljudi nastave da se obrazuju i usavršavaju, da napreduju u naučnim aktivnostima i budu stubovi neke bolje budućnosti ovog grada i ove zemlje.
U isto vreme od čelnih ljudi univerziteta i grada čulo se, možda i prvi put na pravi način, da su niška gradska i naučna zajednica kao nikada do sada angažovani i posvećeni stvaranju mnogo boljih uslova da mladi, talentovani i u svemu najbolji akademci dobiju priliku da to svoje usavršavanje i napredovanje ostvare u svom gradu i svojoj zemlji. Svakako, naglasio je niški gradonačelnik Bulatović, i da im se kroz obezbeđen posao u sredini u kojoj su se školovali i kroz obrazovanje dokazali, omogući i da rade, ali i da stvaraju svoje porodice i svoju budućnost. Drugačije rečeno, da u Nišu sanjaju i ostvare svoje životne snove.
Posebno je ukazano na činjenicu da se Niš oporavlja, da se razvija i da iz godine u godinu opet postaje ono što je ne baš davno bio – centar elektronike i drugih naučnih oblasti. Rečeno je da se grade i otvaraju fabrike i istraživački biroi u kojima će posla biti za nekoliko hiljada fakultetski, odnosno visokoobrazovanih i najstručnijih u informacionim tehnologijama, mašinstvu, građevinarstvu, ekonomiji i drugim privrednim oblastima.
A šta su rekli najbolji niški studenti? U razgovorima sa ljudima iz rukovodstava Niša i univerziteta od njih se moglo čuti samo jedno. I, skoro isto što pre njih istakoše i čelni ljudi univerziteta i grada Niša – da žele da ostanu tu gde su se rodili, gde su odrastali i školovali se. I kako jedan od njih posebno reče, da indekse zamene diplomama, a da im diplome obezbede radna mesta na kojim će stečeno znanje primeniti u praksi. I da nastave da žive blizu i pored svojih prijatelja, kolega i roditelja.
Nikako im nije cilj kako se inače misli, posebno je naglasio ovaj mladi čovek, da su im želje da se što pre domognu pasoša i krenu u svet.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


