Ruski akademici stvarali na Zlatiboru
Zlatibor – Umetnici iz pet država, među kojima i članovi Ruske akademije umetnosti, stvarali su ovih dana na Zlatiboru u okviru sedmog međunarodnog likovnog simpozijuma „Vukadinović”, a u čast obeležavanja 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. Organizator okupljanja umetnika je Đorđe Vukadinović iz Stanišića kod Sombora, koji kaže za sebe da je preduzetnik i ljubitelj umetnosti, te da su ova umetnička dešavanja njegov hedonizam. Od šest prethodnih likovnih skupova po tri su održana u Crnoj Gori i Srbiji.
– Ovo je bio prvi od četiri likovna simpozijuma koje u ovoj i idućoj godini, uz podršku Ruske akademije umetnosti, organizujemo povodom osam vekova samostalnosti Srpske pravoslavne crkve – rekao nam je Đorđe Vukadinović, dodajući da će ovde nastala dela u naredne dve godine biti izložena u državama iz kojih su umetnici došli (u Srbiji u 10 galerija).
On je potvrdio da prilično entuzijazma treba za organizaciju događaja sa značajnim stvaraocima. Dugo je tražio njihove kontakte, zvao ih telefonom, bio uporan i rešen da nameru ostvari. „Mogu reći da nijedan ruski umetnik s najvećim zvanjem zaslužnog i narodnog umetnika nije odbio učešće u ovom projektu”, ističe Vukadinović.
Na pitanje zašto je dao ime likovni simpozijum, a ne kolonija odgovara:
– Zato što su ovo umetnički susreti i stvaralačka produbljavanja predstavnika različitih škola slikanja. Recimo, ruska i naša se prilično razlikuju. Ali svi lepo sarađuju i druže se, s ciljem da ova dela budu viđena kod nas, u Rusiji i Belorusiji. Namera je da na sledećem likovnom simpozijumu učestvuju i umetnici iz Ukrajine, Gruzije, Jermenije, Azerbejdžana, Turske, Kazahstana, Mađarske.
Na ovom simpozijumu učestvovao je i Valerij Rževski, zaslužni arhitekta Rusije, akademik, univerzitetski profesor.
– Mi ruski umetnici koji ovde učestvujemo prvi put smo u Srbiji. Odavno smo želeli da dođemo, ali nije bilo prilike. Pre ovog dolaska bio sam sa ambasadorom Srbije u Moskvi Slavenkom Terzićem koji mi je rekao da ga interesuju moji utisci odavde i da će organizovati izložbu mojih dela u srpskoj ambasadi u Moskvi. Tokom boravka u Srbiji posetio sam Hram Svetog Save na Vračaru, na čijem oslikavanju rade moji prijatelji Evgenij Maksimov i Nikolaj Muhin. A ovde na Zlatiboru radeći svoj arhitektonski pejzaž. I obavezno ću opet doći u Srbiju, i to na mesec dana – rekao nam je Rževski.
Među učesnicima bio je i Novosađanin Šandor Šlajf koji je kazao:
– Nadrealizam je moja umetnička oblast, a ovo je lepo povezivanje umetnika iz sveta. Iznenađen sam s kakvom posvećenošću stvaraju ruski umetnici, dok su naši ležerniji. Dve decenije sam radio kao mašinski inženjer, baveći se iz hobija umetnošću, pa sam u 55. godini upisao Likovnu akademiju i završio je u 60. godini. Nikad nije kasno za ono što volite...
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


