Fabrike će možda poželeti radnika
Kraljevo – Sajam ponude i potražnje radnih mesta, koji je Nacionalna služba za zapošljavanje u Kraljevu organizovala, krajem proteklog meseca bio je specifičan u odnosu na ranije, jer se sa potražnjom za radnicima pojavila dugo najavljivana inostrana kompanija ,,Taj grupa”.
Reč je o turskoj firmi koja je ovde registrovala ogranak pod imenom ,,Evrotaj”, a koja je tražili pet supervizora sa iskustvom u tekstilnoj industriji, dakle onih koji bi brinuli o organizaciji proizvodnje i 50 operatera bez iskustva sa najmanje osnovnom školom. To je njihova potreba za početak rada prvog pogona, čije su otvaranje najavili za juni ove godine, naravno u bazi bivšeg ,,Autotransporta” koju su nedavno kupili. Uz to, Burak Karaarslan, direktor pomenutog preduzeća, izjavio je da će ovom preduzeću do kraja godine biti potrebno još 200 proizvodnih radnika, a u naredne četiri godine 2.500.
Na sajmu, kako smo doznali, predstavnicima te buduće tekstilne fabrike predato je oko 400 radnih biografija pa će za najdalje mesec i po dana, u novoj potrazi za radnom snagom, oni u Kraljevo doći ponovo. Ova kompanija, dakle, ne traži posebne obrazovne uslove, znači najmanje osnovnu školu i eventualno znanje engleskog ili turskog jezika. Svesni su i mogućnosti da će se tekstilni radnici tek tražiti na ovom području pošto je najavljeno i otvaranje još nekih sličnih pogona a i veće fabrike konfekcije u Raški... Zato kompanija želi da za svoje potrebe, i prema svojoj tehnološkoj opremljenosti, obuči radnike i da ih angažuje, kako se mnogi nadaju, uz pristojnu platu.
Privlačan iznos mogućih zarada je glavna ,,kvačica”, jer u protivnom, nismo baš sigurni da će i uz niske obrazovne kriterijume pomenuti a ni drugi poslodavci biti baš zadovoljni ponudom. Oni ne skrivaju da traže mlade i zdrave radnike a na sajmu je, među oko hiljadu posetilaca, bilo više starijih ljudi koji su tragali za poslom pošto su u tranziciji ostali bez radnog mesta.
Primetno je bilo i to da posao traži više žena nego muškaraca. U prilog tome, kako od Snežane Prelić, direktorke ovdašnje filijale Nacionalne službe zapošljavanja, doznajemo, ide i starosni i polni sastav nezaposlenih. Jer, u Kraljevu je, na spisku nezaposlenih, trenutno 11.380, a od tog broja 31 odsto su lica starosti iznad pedeset godina, skoro 60 odsto su žene, a mladih do 30 godina je tek 21 odsto. Uz sve to nevolja za domaće poslodavce je i što mlađi obučeni majstori, i lica sa pojedinim visokostručnim obrazovanjem, odlaze iz Kraljeva, najčešće na rad u inostranstvo, pa će onih koje oni ponajviše traže biti još manje.
Inače, na pomenutom sajmu bilo je više od 60 poslodavaca koji su nudili oko 300 radnih mesta. Pored konfekcionara tražili su se nezaposleni mašinske, elektro-metalske, saobraćajne i prehrambene struke. Iskazana je veća potreba i za radnicima iz oblasti građevinarstva, a pojavila se i Vojska Srbije koja je tražila kandidate za buduće profesionalne vojnike. U tom smislu i dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva, izrazio je nadu da će se na ovakvom sajmu već naredne godine pojaviti i predstavnici nemačke kompanije ,,Leoni”...
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


