Beograđanka protiv predrasuda o Nišu
Niš – „Niš vas uvek grli, odakle god da dolazite, zbog čega god da dolazite, koliko god da ostajete – uvek mu se iznova vraćate.” Ovo je samo deo teksta koji je na društvenim mrežama nedavno objavila Kristina Vuletić, dvadesettrogodišnja diplomirana glumica, trenutno na master studijama u Novom Sadu (dramska pedagogija), rođena u Beogradu gde i živi. Pošto je njen tekst s naslovom „Vodič kroz Niš(lije)” u kratkom periodu pročitalo skoro 200.000 ljudi nema sumnje da je u pravom smislu reči Kristina na najkonkretniji način otvorila front protiv predrasuda o gradu na Nišavi i celom jugu Srbije.
Objašnjavajući ideju o „Vodiču kroz Niš(lije)”, Kristina kaže „da nije ona izabrala Niš, već je Niš izabrao nju”. Kao glumica počela je 2013. godine da sarađuje s mladim umetnicima u Nišu iz nezavisne produkcijske kuće „Prinčevi patroni”. Tada se rodila ljubav prema Nišu, još više prema Nišlijama i od tada je Niš grad u koji najradije odlazi i kojem se najviše raduje”.
U Niš dolazi često, obavezno na Filmske susrete.
„Moja namera”, napisala je Kristina, „bila je da predstavim Niš ljudima koji nisu imali prilike da ga posete i nikada nisu bili u njemu. Mene su Niš i Nišlije ostavili bez daha, osvojili su me svojom otvorenošću prema svetu i ljudima.” Nastavlja s konstatacijom „da se lepota jednoga grada ogleda u kolektivnom duhu i energiji njegovih stanovnika” kao i „da grad na Nišavi ne čine zgrade i fasade, već ljudi, Nišlije”.
Osvrćući se na poznatu frazu „Što južnije, to tužnije”, mlada glumica to demantuje i naglašava: „U Nišu nema ničeg tužnog, nema tužnih ljudi na ulicama.” I dodaje: „Ljudi se u Nišu najsnažnije grle, najglasnije smeju i pošteno vole, kao malo gde u svetu.” I posebno primećuje da „i van Niša nije teško prepoznati Nišlije, jer su, osim što se najglasnije smeju, najsrdačniji ljudi i jako ih je lako voleti”. Nišlije, dodaje, poštuju tuđe individualnosti i podstiču ih i, kako reče, „ona je najduhovitije ljude srela u Nišu”.
Poručila je svima koji budu rešili da dođu u Niš: „ Ponesite papir i olovku jer niški humor se ne pamti, već zapisuje. Pun je mudrosti i znanja koje nekada može da zatreba kroz život”, kao i „da je u Nišu najbolji burek u jutarnjim satima, da se na zelenoj pijaci može kupiti sve što se zamisli, sanja i vidi, a da se šala na pijačnoj tezgi dobija gratis”.
Kristina Vuletić živi i radi u Beogradu, ali i u Vrnjačkoj Banji, gde vodi dramski studio za decu „Mali princ”. Pisanje joj je hobi, a svoje tekstove objavljuje na stranici „Nemir u svemiru”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


