Puca kanalizacija na Kopaoniku
Kopaonik – Protekle zimske sezone gosti na Kopaoniku su, zbog prisustva smrada, zapušenog nosa prolazili pokraj lokacije zvane „Beli meda”, u samom turističkom centru na Kopaoniku. Na isti način štitili su se i skijaši dok čekaju na na uspinjaču skijališta „Sunčana dolina”. Šta je bilo, o kakvom je ekološkom incidentu reč pitamo Radomira Jaćovića, direktora javnog komunalnog preduzeća u Raški, u čijoj su nadležnosti i komunalije na Kopaoniku?
– U prvom slučaju neko je neovlašćeno priključio radničke kontejnere pokraj gradilišta takozvanog arapskog hotela na staru kanalizacionu cev i ona je procurila. To smo nedavno sanirali, ali drugi problem je ozbiljniji: neko od graditelja je na prostor iznad kanalizacionog kolektora odlagao građevinski otpad, znači zemlju, kamen, betonski šut... I, pod tim pritiskom cev je pukla pa se kanalizacija izliva. Da bi to popravili moraju da rade građevinske mašine, ali ne smemo dok od nadležne ustanove ne dobijemo potvrdu da li u dubini zemlje nema eksplozivnih naprava od bombardovanja. To ispitivanje će uskoro početi pa ćemo onda raditi na saniranju pomenutog oštećenja kanalizacije – objašnjava Jaćović.
Na ovoj planini, u našem najpoznatijem skijalištu raščansko komunalno preduzeće ima skoro dve hiljade korisnika. Ali, takoreći, iz dana u dan sve ih je više dok je kanalizaciona mreža prestara pa su i cevi preuske i lomne.
– U šali rečeno, dovoljne su tek za pranje zuba u vreme kada je na planini „špic” sezone, kada tu boravi i do trideset hiljada gostiju. Neophodni su duplo širi kolektori, promera najmanje 400 milimetara. To važi za centar turističkog naselja, a što se tiče vikend naselja „Treska”, gde postoji oko dve hiljade objekata i gde se, takođe, uveliko gradi tu kanalizacije i nema. Nego vlasnici i dalje kopaju septičke jame, često u blizini izvora i bunara pošto tamo nema ni vodovodne mreže i to je zaista opasna ekološka pretnja – dodaje direktor Jaćović.
U nastavku razgovora sa njim doznajemo i da se kanalizacioni otpad iz centra turističkog naselja odavno ne prečišćava. Postrojenje koje je kupljeno i montirano osamdesetih godina radilo je samo jednu zimsku sezonu, a onda se pokvarilo i tek tada je utvrđeno da nije za tako niske temperature. Stoga, sav kanalizacioni otpad odlazi u Repuški potok, pa dalje niz kopaoničke padine, u druge potoke i reke.
– Mi godinama beležimo svaki ekološki incident na prostoru Nacionalnog parka Kopaonik. Na to, i usmeno i pismeno, upozoravamo nadležne i lokalne i državne organe, ali se stanje ne popravlja. Bilo je, istina, planova da se uradi primerena kanalizaciona mreža, govorilo se i o sumi od oko 17 miliona evra iz fondova EU, ali od toga još nema ništa – kaže Bojan Milovanović, direktor Nacionalnog parka Kopaonik.
O planu i programu izgradnje nove i vodovodne i kanalizacione mreže na Kopaoniku pričao nam je i direktor Radomir Jaćović:
– Evo, baš pre dve nedelje dobili smo od Ministarstva za privredu sedam miliona dinara za izradu projekta za obe infrastrukturne mreže. Jer, vode ima dovoljno iz reka, to jest savremene fabrike za prečišćavanje, ali su cevi stare, od azbesta su i iz vremena „Geneksa”. Zato onoliko koliko korisnicima isporučimo toliko ima i gubitaka, iscuri u zemlju. Često ne znamo ni gde curi, jer nema geodetskog snimka mreže. Pomenuti projekat ćemo brzo uraditi, ali da bi se realizovao za novu kanalizaciju potrebno je dve, tri godine, a za vodovod možda i deceniju. Novca za to nema Raška pa je neophodna pomoć države – zaključuje Jaćović.
Ne čekajući sve to primećujemo da najmanje dvadesetak vlasnika novih vila i hotela buše planinu i vodu iz dubine zemlje i do stotinak metara uz pomoć pumpi koriste samo za svoje objekte.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


