Bura oko izbora direktorke bioskopa
Subotica – Odbornička većina u Skupštini grada nije iznenadila: na četvorogodišnji direktorski mandat u Art bioskopu „Aleksandar Lifka” postavili su Gordanu Guberinić, koja taj posao obavlja u poslednjih godinu dana kao vršilac dužnosti.
U trenutku kada je Gordana Guberinić prošle godine postavljana za v. d. direktora bioskopa, za skupštinskom govornicom vođena je rasprava koja je zbog apsurdnih stavova koji su se čuli danima bila tema kulturnih poslenika u čitavoj Srbiji. Naime, ona je završila dva fakulteta, ali nijedan nema veze sa kulturom. Tako je u priloženoj biografiji navela da je diplomirani ekonomista Megatrend univerziteta, Fakulteta za menadžment u Zaječaru, i da je takođe na Megatrend univerzitetu, ali na njihovom Fakultetu za biofarming u Somboru stekla zvanje diplomiranog inženjera agronomije. Radila je kao rukovodilac komercijalne službe i rukovodilac mešaone stočne hrane u preduzeću „Agroseme – Panonija”, koje je otišlo u stečaj.
Odbornica SNS-a Josipa Ivanković tada je izjavila da za bavljenje kulturom nije potrebno obrazovanje, i da kulturom može da se bavi i lekar i zanatlija. Sa takvim obrazloženjem, skupštinska većina SNS-a i SVM-a postavila je Gordanu Guberinić za v. d. direktora u bioskopu koji je osnovan sa idejom da bude utočište umetničkog filmskog repertoara.
Godinu dana kasnije, odbornici koji su se zalagali za njeno imenovanje morali su manje da se trude oko obrazlaganja ovog kandidata, ali je ponovo ovaj izbor izazvao burnu skupštinsku raspravu. Opozicija je smatrala da je protivkandidatkinja Gordana Vukov Ciganjik, sa završenim Fakultetom dramskih umetnosti bila bolji kandidat za ovu funkciju. Tako je Saša Vučinić iz Demokratske stranke zamerio na preteranoj komercijalizaciji bioskopa, a iz Pokreta za građansku Suboticu odbornica Đorđija Aksentijević nedostatak pažnje s kojim je pisana priložena biografija kandidata i gde su engleski nazivi ispisani ćirilicom. Odbornici SNS-a to su pripisali skupštinskim službama koje su materijale „prebacivale” na službene jezike i pisma. Jezik je bio tema i zbog toga što kandidatkinja ne govori mađarski koji je u službenoj upotrebi na teritoriji grada.
Na sednici se ništa nije čulo o repertoarskoj politici bioskopa, ali je skupštinska većina iz SNS-a isticala menadžerske sposobnosti Gordane Guberinić, a Veljko Vojnić, zamenik predsednika Skupštine grada iz SNS-a ponovio je da nije nužno da predstavnik iz kulture vodi ustanovu kulture. Činjenica je da je Gordana Guberinić sa godinu dana staža kao vršilac dužnosti ustanove kulture, a i uz pomoć Upravnog odbora koji je pre nekoliko meseci promenio konkursne uslove za direktora, sada uspela da ispuni uslove za prvog čoveka ustanove.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


