Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
100 GODINA OD VELIKOG RATA

„Doš’o Švaba čak do Ralje…”

„Doš’o Švaba čak do Ralje…”
Аустроугарска војска на Малој пијаци (Фото: Књига „Записи старог Панчевца”

Mnoge pesme ispevane na početku Prvog svetskog rata brzo su se pronele i do nas u Pančevu. Front je bio blizu, rat je besneo i zato nije moglo biti ni reči o njihovom javnom pevanju, ali su se one često čule kadgod su se sastajali prijatelji, beleži u svojoj knjizi „Zapisi starog Pančevca” hroničar ove banatske varoši Giga Stojnov, započinjući pripovest o stihovima koji su ispevani na frontu i u pozadini ratnih dešavanja. Zanimljivo je, dodaje on, da su one verno pratile sve događaje na srpskom ratištu, tako da je odmah na početku rata 1914. godine bila popularna pesma:

„Naša Sava, naša Drina,

Ne sme Švaba na Srbina…”

A kada je Austrougarska vojska, kojom je komandovao „feldcajgmajster” Poćorek, prešla u Srbiju i tamo bila do nogu potučena, ta velika pobeda srpske vojske, u narodu je prokomentarisana stihovima:

Doš’o Švaba čak do Ralje

Al od Ralje ne mož’ dalje.

Hteo Švaba čak do Čačka

Al’ od Cera maglu faćka…

Rodoljubivim stihovima stizale su i vesti, pa tako pošto je u Valjevu bio štab austrougarske balkanske vojske, to je i ova komanda zajedno sa svojim potučenim regimentama morala navrat-nanos da pobegne iz Srbije. I to je, veli Stojnov, zabeleženo u pesmi:

„U Valjevu cika dreka

Juri Srbin Poćoreka…”

Iz vremena kada su Austrougarska, Nemačka i Bugarska zajedno napale Srbiju i naša se vojska posle Albanske golgote dokopala Krfa, u ovim krajevima se pevala ona i danas popularna:

„Tamo daleko gde cveta limun žut,

Tamo je srpskoj vojsci jedini bio put…”

Bile su ispevane i pesme koje su govorile o nečuvenom teroru okupatora u pregaženoj Srbiji. U njima su se ponovo pojavili optimistični tonovi posle slavne pobede na Kajmakčalanu, a kad je srpska vojska probila Solunski fron i pošla u pobedonosnu ofanzivu, sve češće se i glasnije pevalo:

„Sitna kiša pada,

Austrija propada…”

Eto to su samo neke koje su u ovim krajevima pevane tokom Prvog svetskog rata, dok posebna zanimljivost prati nastajanje pesme „Zovi, samo zovi”.

U Pančevu je 1916. godine bio bataljon pionira (pontonjera) u kome su služili samo Česi. Kadgod su oni išli na vežbe, pripoveda Stojnov, uvek su pančevačkim ulicama pevali pesmu „Naša stara prava i češka država”.

Melodija je bila tako lepa da su i naši ljudi počeli da je pevuše. Jednog dana je nas nekoliko otišlo kod čika Tune Osvalda, koji je bio horovođa i kompozitor, a rodom je bio Čeh. Zamolili smo ga da nam odsvira celu pesmu i da nam protumači reči. Čika Tuna je seo za harmonijum i počeo da svira i peva. Rekao nam je da je to rodoljubiva pesma i da ju je on već pevao na note, pa čak i da joj je dao naše reči. On je napisao tekst samo prve strofe, a kasnije smo mi dodavali i druge rodoljubive stihove. Ta pesma je 1918. pevana u svakoj našoj kući i gotovo postala himna srpske omladine, piše Giga Stojnov.

 

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dule Los Angeles
Sve te pesme i jos mnogo vise njih mi pricao i pevao deda, koji je uvestvovao u cetiri (4) rata. Prv i Drugi Balkanski, Prvi i Drugi Svetski. Srecom, sve je preziveo, i vratio se kuci. Da mu u Drugom Ratu komunisti ubiju sina. Mog oca! Meni kao malom decaku se najvise svidela strofa "Doso Svaba i do Cacka, a kod Cacka (...) macka". Rado sam je skoro svaki dan pevusio. I sad se je rado secam.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.