Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Jerusalem Post: Hrvatsko oživljavanje neofašizma

Jerusalem Post: Hrvatsko oživljavanje neofašizma

ZAGREB/JERUSALIM – Izraelski dnevnik Jerusalem Post objavio je komentar pod naslovom „Hrvatsko oživljavanje neofašizma”, a u tekstu autora Majkla Frojnda se ističe da je Hrvatska „dom možda najvećeg i najviše prožimajućeg oživljavanja neofašizma u proteklim decenijama” u celoj Evropskoj uniji.

„Uprkos rastu tog pokreta i sve glasnijem prisustvu u javnom životu Hrvatske, te pretnji koju predstavlja za stabilnost Zapadnog Balkana i šire, zapadni i evropski zvaničnici učinili su malo kako bi osudili ovaj zabrinjavajući trend”, piše Jerusalem Post, koji komemoraciju kod Blajburga navodi kao istaknuti primer savremenog hrvatskog neofašizma.

Citira se iz govor predsednika hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, koji je ove godine na Blajburgu izjavio da „danas odaju počast civilnim i vojnim žrtvama”, uz objašnjenje da se iza te naoko blede izjave krije „zastrašujuće divljenje koljačkom profašističkom ustaškom pokretu, koji je odgovoran za smrt više desetina hiljada Jevreja, Srba, Roma i drugih ljudi tokom rata”.

„Odavati počast ubijenim ustaškim vojnicima je čin moralne propasti, kojim se žele prebrisati zločini ratnog režima zla iza kojega je ostalo nasleđe brutalnosti i krvoprolića”, navodi uticajni izraelski dnevnik, prenosi portal Index.hr.

Jerusalem Post ističe kako je „sramota da hrvatska Katolička crkva i državne vlasti aktivno učestvuju u tom događaju svake godine”, te da je neprihvatljivo što austrijske vlasti odobravaju njegovo održavanje.

List napominje da se Hrvatska nikada nije kako treba suočila s nasleđem NDH, te prevladava stav kako su Hrvati u Drugom svetskom ratu bili samo žrtve, a ne i počinitelji zločina.

„Još gore, primetan je porast nostalgije za ustašama u savremenoj Hrvatskoj, s redovnim i otvorenim izrazima neonacizma i fašizma u javnosti”, konstatuje se u tekstu.

Navodi se da su neki političari osudili te pojave, ali da se ne čini dovoljno na edukaciji mladih o užasima ustaškog režima.

Na kraju komentara u Jerusalem Postu konstatuje se da ulazak u Evropsku uniju nije pomogao u tome da se „umire antisemitski i antisrpski ekstremizam i mržnja koji prožimaju hrvatski javni život”, te da ćutanje EU u ovoj temi pogoduje „ponovnom usponu fašističke pretnje na Balkanu”.

Uhapšeni na Blajburgu u pritvoru do suđenje krajem juna

ZAGREB – Sud u Klagenfurtu odbio je žalbe šestorice hrvatskih državljana, uhapšenih tokom komemoracije na Blajburgu, i oni će ostati u pritvoru do suđenja, koje bi trebalo da bude održano krajem juna.

Najnovija odluke suda u Klagenfurtu, prenosi Index. hr, pokazuju da je tamošnje pravosude odlucilo da postroži svoj tretman kontroverznog blajburškog ustaškog okupljanja, koji evropski mediji nazivaju „najvećim fašističkim okupljanjem u Evropi”.

Obe odluke su različite u odnosu na sudsku praksu prethodnih godina, kada malobrojni ljudi koji su na komemoraciji hapšeni zbog neonacističkih ispada nisu držani tako dugo u pritvoru, a i trebalo je mnogo duže da se dođe do sudenja.

Na primer, hrvatski državljanin koji je prošle godine uhapšen na Blajburgu zbog nacističkog pozdrava, koji je usput i medijima hvalio Adolfa Hitlera, suđenje je čekao na slobodi, a održano je tek 11 meseci kasnije, navodi portal.

Portparolka suda u Klagenfurtu Eva Jost-Draksl kaže da je sadašnja odluka „u skladu s optužnicom”.

Napomenula je da im se po Zakonu o zabrani nacističkih simbola može izreći kazna i do 10 godina zatvora, te da je na smartfonu optuženog 26-godišnjaka pronađena slika na kojoj nacistički salutira, kao i digitalna kopija Hitlerove knjige „Mein Kampf”.

(Tanjug)

Komentari11
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Stevanović
Antifašizam je pokret protiv fašizma ali ne može biti protiv nacional-socijalizma ("nacizma") i obrnuto, jer nacional-socijalizam nije fašizam. Fašizam nije nacionalna ideologija, on je prihvatao sve koji su lojalni državi. Također i jevrejsko pitanje je fašistima bilo više-manje nebitno do te mjere da je do 1938. 10 000 italijanskih jevreja bilo u Fašističkoj stranci. Npr. Aldo Finzi koji je čak postao član Velikog Fašističkog Vijeća, pa Ettore Ovazza koji je učestvovao u maršu na Rim (skupa s još 230 Jevreja) itd. Fašizam je već tada (1930-ih) evoluirao u više smjerova: Degrelle ( Belgija), Mosley (Britanija), Szalasi, Codreanu, Primo de Rivera... Antifašisti izbjegavaju riječ antinacionalsocijalisti jer je u njoj pojam antinacionalista,dakle jasno je zašto se antifašisti svim silama trude izjednačiti fašiste i nacional-socijaliste, kako bi prikrili vlastitu komunističku i etnomazohističku, antinacionalnu markstitičku prirodu.
Ташко Васиљев
Сама "десница" у Европи лута у подручје (нео)нацизма називајући га еуфемизмом и мешајући то са "национализмом". Танка је линија између та два појма. Нажалост, велик је број и "левичара" који мешају та два појма, па су тако већина чланова СКЈ у бившој Југи у суштини више били национал-социјалисти (*читајте слободно ово као: нацисти) него што су били социјалисти или комунисти. Зато је сецесија Хрватске (и не само ње) прошла тако безазлено у очима демократског света. Зато вероватно и данас благонаклоно гледају на реанимацију усташтва. Западњачка Англо-саксонска пропаганда на истом принципу ради и данас: Руси који су се давно (неких 30-так година) откачили од комунизма стигматизују се и даље као "црвени" и "комунистички злотвори", а Украјинци (*наравно - не сви) који мрзе све што је Руско (сваког "Москала") су доброчинитељи и демократе и поред тога што су 2014. године јавно погубили 43 човека (живе их спалили) у Дому синдиката у Одеси!
Леон Давидович
Где је био тај свет деведесетих да то каже и да нешто позитивно учини. НДХ је у доба Другог светског рата била најекстремнија квислиншка творевина у Европи. И с обзиром на такву традицију шта се друго могло очекивати у данашње време после преврата деведесетих. И нико ништа и неће предузети против обнове те идеологије зла у Хрватској данашњег времена.
Зоран Б. Сланкаменац
Слажем се са вама али ту нешто "смрди" јер и Славко Голдштајн, Јеврејин и хрватски интелектуалац, ништа битно није замерао Хрватима када су стварали нову НДХ, Ф.Туђмана. А стварали су је и остварили са свим симболима НДХ - А. Павелића: застава, монета, чинови у војсци, имена улица по усташким зликовцима, новоријек, аболиција свим усташким емигрантима итд, итд. Дакле порука је била јасна Србима, али гле чуда, не и хрватским Јеврејима које су брижно чували...."Има нешто труло у држави Данској" читај Израел!
Anka
”Hrvatsko ozivljavanje neofasizma”. Sramota od samog pocetka. Drzava stvorena na nacifasistickoj ideologiji, sa njihovom pomoci, a oni kao da su iznenadjeni..... Mislili su da ce se sve rijesiti samo ako nestanu Srbi. Nitko i ne spominje egzodus srpskog naroda... Ne znam da li da se smijem ili da placem... nemam vise nikakav osjecaj.
Jovanka Voždovčanka
Zašto bi EU reagovala na porast ustaštva u Hrvatskoj, kada je to, zadnjih godina, poželjan model ponašanja u EU i na celom Zapadu. Zar nisu članice EU, ali i SAD odbili da glasaju u UN za Rezoluciju o zabrani veličanja fašizma? Zar Jevreji ne vide puzeću reviziju istorije? Na kraju će ispasti da su se Jevreji, Rusi i Srbi, sa najvećim brojem žrtava, poubijali između sebe u nacističkim "radnim" logorima.
stipe
Nesto ne vidjeh Vas komentar povodom pobjede Draze i cetnika nad partizanima, o cemu je Politika pisala jucer. Vama su cetnici vjerojatno antifasisti, pa Vam to ne predstavlja reviziju istorije u Srbiji.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.