Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Da bar nisam žensko

Da bar nisam žensko
Премијера представе поводом Међународног дана подршке жртвама тортуре (Фото: Д. Жарковић)

Muža su joj odabrali čim se rodila. Udali su je kao devojčicu, mimo njenog znanja i volje. Ljubav u tom braku nikad nije imala svoje iskre. Muž je, kao što kaže narodna poslovica, bio „bog i batina u kući”. Ovu sudbinu iskusile su mnoge žene u patrijarhalnim porodicama u Avganistanu. U životu su ih zadesile i migrantske muke.

Predstava „Da bar nisam žensko” koja govori o ovim problemima premijerno je izvedena na sceni „Raša Plaović” Narodnog pozorišta. Pred publikom se našla priča  o mladoj migrantkinji Zahri i njenom bekstvu ka Evropi. Kroz dva toka radnje prati se Zahrina borba na granici sa krijumčarkom Rahom i paralelna borba sa nemilosrdnim imigracionim sistemom koji predstavlja službenica Fatima. Ove žene su žrtve torture, a Zahra će pokušati da prekine začarani krug nasilja i zlostavljanja žena, koji su nažalost svojstveni i savremenom dobu.

Režiju i scenografiju uradio je Vladan Đurković,

po motivima iz priča migrantkinje Mahbube Taheri. Predstava je priređena povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture, a nastala je zahvaljujući  aktivnostima programa koji Međunarodna mreža pomoći IAN sprovodi u saradnji sa Muzičko-opersko-teatarskom organizacijom MOTO.

Komad je ujedno i ogledalo višemesečnog rada sa ženama azilantkinjama. One se trenutno nalaze u izbegličkom kampu u Bosilegradu. Iskustva njihovog  bekstva preneta su na dokumentaran način na koji se  otkriva i univerzalna pozicija žena u patrijarhalnom društvu, bez obzira kojoj nacionalnosti one pripadale.

Uloge tumače Milica Stefanović i Vaja Dujović.

Kostime je osmislila Ivana Kosovac, a izradile su ih migrantkinje u prihvatnom centru u Bosilegradu.

Konvencija protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni ili postupaka usvojena je rezolucijom 10. decembra 1984. godine, a stupila je na snagu 26. juna 1987. U čast Konvencije, kao i Povelje Ujedinjenih nacija, 26. jun je određen kao Međunarodni dan podrške žrtvama torture. Naša zemlja potpisala je Konvenciju 1991, a zatim i 2003. godine.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovanka Voždovčanka
A ni reči o rađanju dece kao na traci, kako zapoveda Alah i imami? Nije badava jedan od vođa ID rekao da će Evropu osvojiti matericama svojih žena. Ježim se od svega toga i ne bih dozvolila da u Srbiji ostane bilo ko od migranata koji se drže takve Alahove zapovesti. Ako Alah i imami tako zapovedaju, onda neka njihove zapovesti sprovode u delo tamo gde i njihovi preci, a ne da uzimaju prostor autohtonim Evropljanima. Zar se neko usuđuje da traži od nas da to razumemo?
Stefan Petkovic @Jovanka Voždovčanka
To sto je rekao ISIS vodja je pre njega rekao i Houari Boumediene. To nije novo i to pokazuje bio ekstremista ili umeren, musliman ima iste ciljeve. To je prosto priroda Islam. Jedan hadis kaze "zenite se i mnozite jer pomocu vas zelim da nadvladam ostale". Ta ISIS poruka je takodje dokaz da je Orban u pravu kada dize zid. Takodje, to je poruka za Evropljane da se opamete, vrate Bogu i tradiciji i podizu natalitet.
Stefan Petkovic
"univerzalna pozicija zena u patrijarhalnom drustvu" je strasna podvala! Strasno kako se podmece islam za patrijarhalno evropsko drustvo, dakle hriscansko. Za to kako su one zivele morate da se obratite islamskom Alahu sto im je tako naredio, jer u islamu zena jeste rob i to je verovatno jedino mesto gde su feministkinje u pravu sa svojim stavom - ali samo tu. Pitanje je "da li je odnos prema muslimanskoj zeni samo naizgled bolji kod nas"! Andric, genije kakav je bio, najbolje je opisao polozaj zene u islamu: "Zadrhtala bi kad bi osetila poizdaleka kako joj se priblizava njegov miris. Mirisao je na zemlju, na tor i na ustajalo mleko. Prilazio bi joj nemo, dusmanski i isto tako odlazio od nje. A sta se zbivalo izmedju njih to zna samo gluva noc i nesrecna zenska sudbina kojoj su usta zalivena". Tradicionalne zene imaju biolosku perspektivu, a ove feministkinje i slicne ce izumreti. Sto su 75+% migranata mladi muskarci kad je tim zenama toliko lose u islamskim i muslimanskim zemljama?

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.