Četvrtak, 16.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Voždovi pištolji sačuvani u legendi

Voždovi pištolji sačuvani u legendi
Изглед зграде „Два пиштоља” вапи за већом бригом (Фото Ј. Даниловић)

Vršac – Već dva veka traje legenda o dva pištolja kojima je Karađorđe, navodno,vlasniku svratišta u centru Vršca platio konačište, za sebe i svoju pratnju. Sudeći po ponosu Vrščana na taj događaj, koji je neizostavan u svakom turističkom vodiču, legenda će još dugo potrajati.

Na ivicimoderno uređenogGradskog trga, nalazi se i zgrada nekadašnjeg svratišta, podignuta pred kraj 18. veka. Po načinu koji je vožd izabrao za plaćanje, ova građevina je dobila ime, postala poznata i upisana u evidenciju spomenika kulture kao – „Dva pištolja”.

Spratnu građevinu karakteriše strm krov, a ispod nje su dva velika podruma sa svodovima, koji i danas izazivaju divljenje neimara. U njima je čuvana hladna „Bahusova kapljica”, po kojoj je Vršac vekovima poznat. Zgrada je, koliko se zna, oduvek bila svratište namernika. Dobro se jelo i pilo, sve do Drugog svetskog rata.

Arhitekte kažu da glavnu vrednost objekta predstavlja trem sa arkadama, koji se pruža duž čitave dvorišne strane, koji je u prizemlju sa svodovima. Glavna fasada je, pretpostavlja se, tokom vremena, menjala izgled.

– Posle neuspelog ustanka, Karađorđe je sa svojim saborcima otišao u Rusiju. U Vršac je, po svemu sudeći, svratio vraćajući se u Srbiju, 1817. godine, a po nekima je svratio 1813. godine, prilikom odlaska u Rusiju, kaže Dragutin Petrović, kustos Gradskog muzeja u Vršcu. – Prema legendi, vođa Prvog srpskog ustanka je bio nekoliko dana u ovom svratištu, na sadašnjem Gradskom trgu. Kad je plaćao konačište i hranu, konstatovao je da nema dovoljno novca, pa je račun izmirio tako što je dao svoja – dva pištolja.

Naš sagovornik tvrdi da ova priča nije potvrđena, i da nema pisanih tragova o tome. U Gradskom muzeju, uprkos tome što u nekim publikacijamapiše da su dva Karađorđeva pištolja u muzejskom fundusu, to odbacuju kao potpuno netačno.

Na zgradi „Dva pištolja”, u kojoj je već godinama smeštenaVeterinarska stanica, veoma je vidljivzub vremena. Krov je dotrajao, pa usled prokišnjavanja i zidovi popuštaju. Velika ulazna kapija davnonema svoju funkciju.A zgrada je pod zaštitom države, kao izuzetan istorijski i spomenik kulture.

Po svemu sudeći, uskoro ćeVeterinarska stanica dobiti gazdu. Verovatno i zgrada, bez obzira da li će biti vraćena nekadašnjem vlasniku ili prodata nekom drugom.

– Vrščani imaju sve korektniji odnos prema prošlosti grada i njegovim vrednostima. Bez obzira šta se bude dešavalo sa „Dva pištolja” u pogledu vlasništva, insistiraćemo na potpunom uvažavanju ove istorijske i kulturne vrednosti, pa neće moći ništa da se na zgradi menja, bez temeljnog razmatranja zahteva i davanja naše saglasnosti, kaže arhitekta Snežana Večanski, viši stručni saradnik u regionalnom Zavodu za zaštitu spomenika kulture.

Član Opštinskog veća, mr Tomislav Suhecki,kaže da Televizija Beograd snima dokumentarno-igrani film o slavnom Vrščaninu Paji Jovanoviću. Nekoliko kadrova biće snimljeno i u „Dva pištolja”.

– Paja je bio poznati boem. Voleo je društvo i kafansku atmosferu. Voleo je i fijakerom da se vozi po svojoj varoši, pa će i u filmu toga biti. Fijakerom će Paja paradirati po Gradskom parku i varoši, i ušetati u zgradu „Dva pištolja”, kaže Suhecki.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.