Samo Makedonci hoće u rudnik
Rudnik – Da li biste radije radili u Rudniku olova i cinka (ROC) za mesečnu platu od 250 do 400 evra ili bili bez zaposlenja? Ako pitate 52 makedonska rudara iz okoline Zletova, smeštena u samačkom hotelu na Rudniku, onda je odgovor: rabota, nema vtoro. Na nedavnim sajmovima zapošljavanja, održanim u Čačku i Gornjem Milanovcu, ROC-ov kadrovik je, od više stotina nezaposlenih, pronašao samo jednoga spremnog da se prihvati „hleba sa devet kora“.
– Imamo svog 351 radnika, u ispomoć nam je stiglo još 30 ljudi koje su nam „pozajmili“ RGP iz Vrdnika i RDS iz Bora, a još nam, pod hitno, treba 50 rudara. Posle kraha rudnika „Zletovo“ u Makedoniji, primili smo njihovih 70 kopača. Nedavno su proradili „Lece“ kod Medveđe, „Suva ruda“ kod Raške, a obnovljena je proizvodnja i u Zletovu, pa se dvadesetak Makedonaca vratilo tamo, bliže im je kući. Ostalih 50 nemaju nameru da odu, bar neće to skoro učiniti, jer uslove koji ovde imaju ne mogu tamo da dobiju – reče za „Politiku“ direktor Aco Ilić.
Rudari iz Makedonije imaju besplatan smeštaj u samačkom hotelu ROC-a, besplatne obroke i plaćen prevoz do kuće i natrag jednom u mesecu. Pred hotelom je telefonska govornica iz koje, takođe o trošku rudnika, mogu da razgovaraju sa svojim porodicama. Plate čak dvostruko više nego u zavičaju. Nije ni čudo, budući da je ovo najuspešniji rudnik u zemlji, sa modernom opremom i stopostotnim izvozom.
– Ovde sam pune dve godine, kopač sam u jami, dobro je, ne žalim se. Mogao bih da se vratim u Zletovo, ali neće da mi plate prevoz na posao, a ja sam od rudnika 40 kilometara daleko. Voleo bih da dobijem srpsko državljanstvo i da ovde dočekam penziju – kaže pedesetdvogodišnjak Stojan Angelov iz Kočana.
Pet godina mlađi Marjanče Timčevski došao je u ROC pre devet meseci. Zadovoljan je, a što je odvojen od porodice – šta se može, mora se ići za poslom. Ostaje na Rudniku, kaže, dokle god bude posla za njega...
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


