Ponedeljak, 06.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vitalova nagrada Vuletu Žuriću

Vitalova nagrada Vuletu Žuriću
Вуле Журић (Фото Бета)

Vitalova nagrada „Zlatni suncokret” za 2018. godinu pripala je Vuletu Žuriću za roman „Pomor i strah” u izdanju Lagune, saopštili su iz ove izdavačke kuće.

Žurić je 22. dobitnik nagrade koju „Vital” iz Vrbasa dodeljuje ovu književnu nagradu za najbolje književno ostvarenje na srpskom govornom području u žanrovima romana, pripovetke, poezije, književne kritike, eseja i književne publicistike, objavljeno u toku prethodne godine.

Roman „Pomor i strah” pripoveda o godinama kuge u Sremu krajem 18. veka, o epidemiji koja je za manje od godinu dana prepolovila broj stanovnika u ono vreme velike i važne varoši Iriga,, prenosi Tanjug.

Dolazak i širenje kuge pratio je, prema izvorima, veliki strah, a ponašanje i običaji stanovništva samo su još više doprinosili širenju zaraze.

U obrazloženju žirija, koji je radio u sastavu Vladimir Gvozden, Dragan Jovanović Danilov i Dragan Babić, između ostalog se navodi da se Vule Žurić vešto koristi različitim ravnima i tipovima pripovedanja.

„Žurić je uspeo da, usred atmosfere smrti, stvori raskošnu sliku jednog tamnog sveta i da roman oboji izuzetno živopisnom lokalnom bojom, ljudima, kućama i šumama kroz koje se oseća onaj metafizički kvalitet nečeg našeg, bliskog, tipičnog, uključujući tu i odnos iriškog naroda prema bolesti. I samo pisanje deluje slično širenju i suzbijanju bolesti, potrebne su mere, potrebno je znati kada zaustaviti rad jezika, priču, koliko mesta dati činjenicama a koliko dozvoliti mašti da dopisuje” piše u obrazloženju žirija.

Vule Žurić je rođen u Sarajevu 1969. godine.

Objavio je šest knjiga priča i devet romana.

Piše i radio-drame i knjige za decu.

Priredio je tematske zbirke priča savremenih jugoslovenskih autora posvećene Gavrilu Principu i Branku Ćopiću.

Njegove priče prevođene su na desetak jezika, a sam prevodi sa engleskog i sa italijanskog jezika. Dobitnik je nekoliko književnih nagrada. 

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

srbijanac
pitam se,pitam...kako to da je srbija mnogima tek druga domovina?!
Ja, bokeljka
Cijenim ovu nagradu....Petkoviceva " covek koji je ziveo u snovima" i "agnec" milete prodanovica su savrsenstvo medju pripovjetkama...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.