Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Oslobođenje ili pad Zagreba

Oslobođenje ili pad Zagreba
(Фото Фејсбук)

Na današnji dan pre 74 godine oslobođen je Zagreb. Tog dana su u glavni grad Hrvatske ušle partizanske jedinice. Zagreb je do tada bio glavni grad marionetske NDH. Na isti dan Nemački generali su u Remsu potpisali kapitulaciju oružanih snaga Trećeg rajha.

Nezavisna Država Hrvatska bila je fašistička tvorevina koja je za vreme rata služila italijanskim i nemačkim interesima pa je svoju sudbinu vezala za sudbinu Trećeg Rajha, piše hrvatski portal Indeks.

Zahvaljujući Narodnooslobodilačkoj borbi, čiji su se članovi borili protiv Nemaca, Italijana i njihovih saveznika ustaša i četnika, Hrvatska se svrstala na pobedničku stranu u Drugom svetskom ratu. Antifašistička borba jedna je od osnova hrvatskog ustava koji kaže da je savremena Hrvatska nastala na suprotnim temeljima od NDH.

Upravo je oslobađanje Zagreba bio jedan od glavnih događaja.

Međutim, za Brunu Esih, predsednicu stranke Neovisni za Hrvatsku, to je bio pad Zagreba. Na svojoj zvaničnoj fejsbuk stranici stavila je sledeću objavu:

Danas, 8. maja, godišnjica je ulaska Jugoslovenske armije u opusteli Zagreb. Događaj je to koji simbolizuje pokolje i pljačku, a jugoslovensku okupaciju Hrvatske obeležilo je skidanje hrvatske i podizanje jugoslovenske zastave, zabrana Hrvatske akademije znanosti i umetnosti i obnova Jugoslovenske akademije, ukidanje studija hrvatskog jezika umesto kojeg se na „Sveučilištu” studira „narodni jezik“; Društvo književnika Hrvatske stupa na mesto dotadašnjeg Društva hrvatskih književnika, a umesto „Lijepe naše“, na radiju se izvodi „Uz Tita i Staljina, dva junačka sina...“ Ta okupacija prekinuta je krvlju tek u Domovinskom ratu, kad su Hrvati pokazali da se Hrvatska može osloboditi samo pod hrvatskom zastavom, ni pod kojom drugom", napisala je Bruna Esih.

Komentari32
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Beogradjanin Schwabenländle
@ Sloba, нисте добро научили повијест или историју, шта Вам је милије или драже. Прво, рат у Краљевини Југославији је започео априла 1941 године . То је факт. Друго, рат у Француској је започео 1940 године, и то је факт. И Француски покрет Резистанца је започео борбу против Немаца. И то је факт. Кад су им Немци ставили до знања да ће бити убијено 100 Француза за једног Немца, они су прекинули отворену борбу по наређењу владе из Лондона и посветили се саботажама. Паметни људи за разлику од Срба који се још увек бусају колико су Немаца побили, а српске жртве су одавно заборавили. И то је факт. Треће, пишете о неким 300 авиона, то је обична комедија. И пишете даље, од 300 оперативних авиона њих 120 ( авиона или пилота ?), је пребегло партизанима или савезницима ( већином Совјетима ). Мање више сви авијатичари су били Хрвати.Изгледа да Ви уопште и не знате шта је то један борбени авион. Да ли познајете само један авион који је могао тада 1941- 1944, да одлети из Хрватске до СССР-а ?
Катарина Крстић
Мого се често са вама слажем, али овога пута нисте сасвим у праву, не познајете чињенице. Краљевина је на почетку рата, од планираних преко 2.000 авиона имала оперативних 1680 летелица, и више од 3.000 пилота и извиђача. Хрват В.Крен је први издајник, 5.4.1941. прелетео у Аустрију и пренео ком.кодове и распоред ратних аеродрома К, исто као А.Тус `90. Да, било је бега у Априлском рату Савезницима, имали смо целу ескадрилу у Северној Африци, а из Мостара ка СССР су полетела 3 авиона, 1 је стигао. Већина одбеглих пилота су Срби, па Словенци, и неколико Хрвата. Е, сад, Хрвати су отишли у хрват.Луфтвафе, од Немаца узели 230 авиона из Земуна, имали јединице на И.фронту и Стаљинграду, а међу њима Фрањо Клуз... и Титов командант авијације Фрањо Пирц, сви усташе који су се крајем 43, или 44. пребацили на комунистичку страну. У Африци су направили хаос, али су Хрвати углавном преживели, Срби и Словенци су изгинули или побијени. Наравно, има још, неком другом приликом.
Pele
Било је нешто Месершмита са хрватским ознакама који су у оквиру Луфтвафеа летели до Совјетског Савеза и истоварали бомбе на Стаљинград. Вероватно је на њих мислила.
Berry
@sloba. 7. baniska narodnooslobodilačka udarna divizija pod komandom Vasilja Gaćaše ( hrvatska formacija) je na Sutjesci dala 525 života. 520 Srba i 5 Hrvata.
Zlaja
Mog dedu i babu koji ništa nisu skrivili "oslobodili" su tada sve pokretne imovine i dragocijenosti samo zato što su imali. Pa kako onda da oni i njihova djeca to nazivaju oslobođenjem. To u životu nisu nijednom izrekli a neću ni ja
Denis Plamenac
Svakoga tko god ima stav bilo da je Zagreb pao ili je oslobođen treba podsjetiti da je danas 8. svibnja - 2019!!!
"I pad je let "ali ne od grupe "Indexi"
Ispostavilo se da je to bio pad a ne oslobođenje. Desilo se obrnuto . Pad je postao let koji traje u mnogim segmentima još od devedesetih .

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.