Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PORTRET BEZ RAMA: TARZAN MILOŠEVIĆ

Jedini u Crnoj Gori

Jedini u Crnoj Gori
Д. Стојановић

Pre 64 godine u knjigama rođenih u Crnoj Gori, u opštini Bijelo Polje, upisano je prvi put ime dečaku – Tarzan – i od tada do danas to ime više nije darivano nikome u Crnoj Gori.

Taj Tarzan, prvi i jedini u Crnoj Gori, sada je veoma važna politička ličnost. Kao takav, uskoro će sesti u fotelju ambasadora Crne Gore u Beogradu.

Crnogorski Tarzan je tokom proteklih tridesetak godina, otkad je na vlasti Đukanovićeva Demokratska partija socijalista (DPS), postao njen centar, baš kao što je, koju deceniju pre toga, bio talentovani košarkaški centar u nekim klubovima one velike Jugoslavije.

Ovaj dvometraš, osim što je u košarci bio centar, tu zlatnu sredinu uspeo je održati i u politici i u svakodnevnom životu. Važi za čoveka koji ne krije da pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi i da je Srbin, ali time nije barjačio po političkim skupovima i raznim manifestacijama, što je svojstveno većini njegovih partijskih kolega.

Posebno ga odvaja od drugih činjenica da se nikada, zbog partijskih neslaganja, nije odricao svojih prijatelja, kumova, komšija – pravilo koje je u značajnoj meri zavadilo narod u Crnoj Gori.

Još ga se sećaju radnici fabrike nameštaja „Marko Radović”, na čijim je ruševinama pre petnaestak godina Miroslav Mišković izgradio veliki tržni centar „Delta siti”, s kojima je, kažu, umeo da deli i dobro i zlo. Ostao je i kod njih i kod poslovnih partnera upamćen kao čovek koji je svaki razgovor počinjao i završavao rečenicom: „Dogovorićemo se.”

Kako su se dogovarali i ko se držao dogovora o tome, „dogovorene” strane nerado govore.

Pre nego što će postati politički direktor DPS, poslanik te partije u Skupštini Crne Gore, Tarzan Milošević je bio predsednik opštine u rodnom Bijelom Polju, kojim se ponosi da je grad pisaca Rista Ratkovića, Miodraga Bulatovića, Dragomira Brajkovića, Ćamila Sijarića...

Tamošnje stanovništvo ga pamti kao veoma pažljivog građanina koji ničim nije želeo predstaviti sebe kao prvog, već jednakog s ostalim. Pre čelništva u rodnom gradu, on je razvio sopstveni privatni biznis. Kao jedan od „spomenika” njegove vladavine svakako će ostati „Tarzanova krivina”, prva bijelopoljska obilaznica.

Kada je u vladi premijera Igora Lukšića postao ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, kažu da je najumešnije podelio poklon iz Rusije, male i velike traktore. Njegovi politički protivnici kažu da su i „oni deljeni kao i čuvene steone junice koje Đukanovićeva partija isključivo deli svojima pristalicama pre svakih izbora”. Na hiljade glasača opozicije u šali kaže: „Jedna visokosteona junica četiri glasa.”

Budući ambasador Crne Gore u Beogradu Tarzan Milošević retko u parlamentu propusti priliku a da ne kaže o drugim političkim partijama i strankama da ne želi „viriti u tuđe dvorište”.

S tim političkim, sada diplomatskim principom, veruje se da stiže u Beograd kao ambasador Crne Gore.

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Beogradjanin Schwabenländle
Занимљив чланак, само је неко омануо име, на српском језику се каже Тарцан.
Milan
Pravo ime za sredinu u koju dolazi.
jeremija
E, svašta.
МАКСИМ
Прича се да је његов отац дао реч, ако му се роди син, после рођења кћерки, да ће му дати име Тарзан. Родио се син и отац је одржао реч. Сину је дао име Тарзан. О њему причају све најбоље.
stefan
Netačno! Tarzan je prvo dete svog oca Nikole, koji je bio profesor i veliki ljubitelj filma. Obojici sinova dao je imena tada popularnih filmskih junaka: Tarzan i Nebojša.
Bolje je da stanem na loptu ...
Nemam reči ni povodom diplomatije , ni demokratije zapadnog agitpropa toga profila -koja će se na dalje širiti u ovoj zemlji u kojoj je navodne nema a bilo bi je da smo u Alijansi ,zemlji koja je i zbog koječega pa i zbog toga , teren za svakovrsno spoljno-političko misionaranje u ovom slučaju i sa juga- i mantre o slobodi štampe i ljudskim pravima priče koja će biti diplomatski "izbalansirana "pa i pod egzotičnim i zanimljivim imenima . Kada će ovakva " hagiografija " biti napisana o drugim okolnim ambasadorima ? Ne možemo glumiti da smo još uvek u istoj državi . Manje spoljne i pompeznosti najava i reklame bi više odgovaralo pravom i realnom stanju odnosu između ove dve države taman da ovde stiže i čovek pod imenom Albert Ajnštajn a takav po svemu sudeći ne stiže.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.