Društvo može da bude humanije i plemenitije

Transplantacija organa je u samom vrhu prioriteta Ministarstva zdravlja od 2014. godine i činimo sve u nameri da se ova izuzetno značajna oblast medicine u Srbiji sistemski potpuno uredi i znatno unapredi. Rezultati tog rada nekada su bili bolji, a nekada lošiji. Zahvaljujući tim naporima i širokoj podršci javnosti, 2017. smo ostvarili rekordne rezultate i imali 40 donora, odnosno 92 uspešno obavljene transplantacije. U međuvremenu, doneli smo i novi zakon o transplantaciji organa, upravo u nameri da se utvrde i obezbede uslovi za postizanje standarda kvaliteta i bezbednosti ljudskih organa za presađivanje, kao i da se uslovi rada i način organizacije zdravstvenog sistema unaprede u cilju obezbeđivanja optimalne dovoljnosti ljudskih organa za presađivanje i obezbeđivanje visokog nivoa zaštite ljudskog zdravlja.
Novi zakon definiše i apsolutno uvažavanje prioritetnih interesa za očuvanje života i zdravlja i zaštitu osnovnih ljudskih prava i dostojanstva davaoca ljudskih organa i primaoca organa. Naravno, porodica uvek ima poslednju reč kada je reč o darivanju organa, čak i onda kada se preminula osoba nije za života protivila donorstvu organa.
Danas se u Srbiji svi poslovi iz oblasti presađivanja ljudskih organa sprovode u skladu s odgovarajućim visokim profesionalnim standardima, stručnim smernicama i etičkim načelima, kao i zahtevima kvaliteta i bezbednosti. A naši visokostručni medicinski timovi za transplantaciju organa spremni su svakog dana, 24 časa dnevno. Baš svakog dana, u bilo koje vreme. I vredno rade.
Ali sve navedeno nije dovoljno. Još se susrećemo sa nedoumicama i otvorenim pitanjima koja utiču na saglasnost da se doniraju organi. Još svest o značaju doniranja organa nije na nivou koji nam je potreban da bi spasavanje ljudskih života na ovaj način postalo svakodnevna rutina.
Blizu 1.000 naših sugrađana, komšija, ljudi koje srećemo u prolazu... i u ovom trenutku čeka poziv iz zdravstvene ustanove, nadajući se da je baš za njih pronađen organ, jetra, srce ili bubreg, koji znači nastavak života. A šansa da nam u životu zatreba tuđi organ dvadeset puta je veća nego da ćemo mi biti u situaciji da budemo donori.
Zato u Ministarstvu zdravlja nastavljamo da radimo, da svakog dana podižemo kapacitete transplantacionog programa u našoj zemlji, usavršavamo znanja naših lekara, otvaramo nove centre za transplantaciju, sarađujemo sa relevantnim međunarodnim organizacijama...
Ono što nas hrabri i daje nadu jeste činjenica da znamo da naše društvo može da bude još humanije i plemenitije, jer je to nebrojano puta dokazalo. Naši građani uvek su pokazivali izuzetnu solidarnost upravo u teškim trenucima. A nema težeg trenutka od onog u kojem je ugrožen život 1.000 naših sugrađana i od neizvesnosti u kojem svakoga dana živi tih 1.000 porodica.
Zato iskreno verujem da svi zajedno – institucije, odgovorne kompanije, stručna javnost, građani, organizacije, zdravstvene ustanove, civilno društvo, nevladin sektor, mediji – možemo da damo svoj doprinos, odnosno učinimo više u cilju podizanja broja života spasenih kroz transplantacioni program.
Hajde da se ujedinimo oko ovog plemenitog cilja.
Hajde zajedno da pobedimo i spasimo živote građana Srbije, naših najbližih, kojima je za to dovoljna samo jedna saglasnost.
Jer, novi organ jednako je novi život. Novi život je pobeda Srbije.
Hajde da Srbija pobedi.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


