Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srbija će dobiti 1.272 nova inspektora

Srbija će dobiti 1.272 nova inspektora
Бранко Ружић (Фото Танјуг)

Vlada Srbije usvojila je Trogodišnji akcioni plan za zapošljavanje inspektora i drugih službenika u republičkim inspekcijama, koji predviđa zapošljavanje ukupno 1.272 inspektora do kraja 2021. godine, prenosi Tanjug.

To znači da će, prema tom planu, do kraja ove godine biti zaposleno 298 inspektora, u 2020. godini 504 inspektora, a u 2021. godini 470 inspektora.

„Od kako sam se, kao ministar, susreo sa reformom inspekcija, shvatio sam njenu kompleksnost, kao i značaj koji ona ima, kako za privrednike, tako i za naše građane. Istovremeno, inspekcije svojim ljudstvom i opremom ne mogu da isprate sve zahteve reforme i stoga mi je drago da smo, kao vlada, stali zajedno ispred odluke da se inspekcije opreme, osnaže zarad boljeg privrednog ambijenta i dobrobiti građana Srbije. Ovo je uspeh cele vlade i partnera, a to su EBRD, USAID, NALED, ambasade Norveške i Holandije”, rekao je ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.

On je precizirao da se Ministarstvo prethodnih godina borilo za koordinisaniji, transparentniji i efikasniji nadzor, savetodavnu ulogu inspektora prema lojalnim privrednicima i represivnije mere prema onima koji svesno ugrožavaju zdravlje, bezbednost, našu imovinu i okolinu.

U tom pogledu, Ministarstvo je uradilo analizu kapaciteta i republičkih i lokalnih inspekcija, što predstavlja osnov za ovaj zaključak Vlade Republike Srbije.

Resorna ministarstva će ove, i u naredne dve godine, u skladu sa Trogodišnjim akcionim planom raspisati javni konkurs za popunjavanje izvršilačkih radnih mesta koja obuhvataju poslove inspekcijskog nadzora.

Vlada Republike Srbije je 5. aprila usvojila Akcioni plan za sprovođenje Nacionalnog programa za borbu protiv sive ekonomije za 2019. i 2020. u okviru koga je i mera koja predviđa dostizanje neophodnih ljudskih i materijalnih kapaciteta inspekcija i uvođenje novih kriterijuma za vrednovanje rada inspektora.

Trogodišnji Akcioni plan urađen je na osnovu Funkcionalne analize kapaciteta republičkih inspekcija, koju je radilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i njen je sastavni deo.

U analizi je procenjen neophodan, odnosno optimalan broj inspektora po oblastima inspekcijskog nadzora, te broj i osposobljenost službenika koji obavljaju analitičke, pravne, administrativne i IT poslove u inspekcijama, uključujući i poslove procene rizika, planiranja, pravne poslove i poslove unutrašnje kontrole inspekcija i može se pronaći na internet prezentaciji Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

Ministar podseća da je Vlada Srbije nedavno usvojila i uredbu kojom je omogućeno da republički inspektori dobiju zvanje samostalnog savetnika i veće plate, navodi se u saopštenju Ministartstva.

Unapređenjem u zvanje samostalnog savetnika i povećanjem koeficijenta, zarada inspektora iznosiće između 60.000 i 70.000 dinara, u zavisnosti od rezultata koje su pokazali u prethodnom periodu.

Inspektorima u lokalnim i pokrajinskim inspekcijama prošle godine uvećan je koeficijent za rad na terenu, što je stvorilo uslove da im plata bude povećana do 20 odsto.

Kako se navodi u saopštenju, 36 inspekcija je i krenulo sa radom u novom informacionom sistemu eInspektor kojim se ujednačava i unapređuje njihov rad i stvara svojevrsna kartoteka srpske privrede.

„Na ovaj način zaokružena je podrška inspektorima da mogu da adekvatno reaguju na bahat, nepropisan rad, a pruže savet i otvorenu ruku onima koji posluju u skladu sa propisima”, zaključio je ministar.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zeljko Bgd.
Posle komunalne milicije, notara i izvrsitelja sledi nova partijska jedinica. Uzas.
Radovan
Ja ovo dozivljavam kao sumanute pokusaje drzave da do para dodje progonom gradjana. Nije to pogresno,ali u drzavi gde se sve zasniva na obecanjima i lazima,ovo ostaje kao jedna od opcija za dobavljanje para. Na stranu to sto ce ,kako se opravdano kaze,ovo biti udomljavanje stranackog kadra cija ce uloga i biti to uterivanje para u budzet. Tuzno je sve ovo,a mi to treba da gledamo kao nesto korisno. Mozda je za njih korisno,ali je istovremeno i providno. "Uspesi najveci u istoriji".
orka
Da, da, lepo zvuci. A sustina je, udomiti stranacku vojsku! Drzava bez integriteta moze da radi sta hoce, stanje ce ostati delimicno isto. Da prvo drzava poradi na svom inegritetu, a onda cemo se i mi polako ugledati na nju. Ovako, nista, samo tihi otpor i nezadovoljstvo.
Александар Михаиловић
Запослио бих још најмање 12.000 инспектора који ће да раде по сменама и који никада неће 2 пута ићи на исто место, па да видим све оне који воле да их корумпирају како ће их све подмирити, било би им боље да поштено раде, а много, много јефтиније, неће се они задовољавати кафом и сендвичем. Једини услов је да имају плату која је на минималцу и у коју улази бонификација од 10% од сваке правоснажне, или мандатне казне коју су изрекли или предложили.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.