Sreda, 17.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dani evropske baštine

Dani evropske baštine
Са изложбе "Часописи из Теслине личне библиотеке"

Centralna evropska proslava manifestacije "Dani evropske baštine" počinje danas u Beogradu i trajaće do 23. septembra. Kako je najavljeno na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Skupštini grada Beograda, glavni program obuhvata uglavnom izložbe u važnim beogradskim zdanjima, kao i potpisivanje tri konvencije Saveta Evrope (SE), organizacije koja je ustanovila manifestaciju "Dani evropske baštine" (DEB).

Međunarodna kulturno-turistička organizacija "Dani evropske baštine" održava se u desetak zemalja sveta, a Beograd je domaćin centralne proslave u skladu sa svojim predsedavanjem u Komitetu ministara SE. Tema ovogodišnjih DEB je "Reke - tokovi nasleđa", ali za centralnu manifestaciju ona nije od presudnog značaja, jer treba predstaviti mnogo više od onog dela srpskog nasleđa koji je vezan samo za reke.

U Hramu Svetog Save danas u podne svečano će biti predstavljen najstariji srpski srednjovekovni rukopis Miroslavljevo jevanđelje. Sutra, već od 9 časova, u Domu Narodne skupštine Srbije moći će da se pogleda postavka "Majstori 20. veka" koja obuhvata ulja na platnu Save Šumanovića, Milana Konjovića, Petra Lubarde i drugih slikara čija se dela nalaze u kolekciji ove institucije. Olivera Lazović, direktorka Turističke organizacije Beograd (TOB), najavila je da će ovu izložbu posetiti i dva posebna gosta centralne proslave "Dana evropske baštine" - Teri Dejvis, generalni sekretar Saveta Evrope, i Jan Figel, evropski komesar za kulturu, obrazovanje, omladinu i višejezičnost. Dejvisa i Figela, ali i druge zvaničnike Saveta Evrope i Evropske komisije potom očekuje okrugli sto na temu "Zajedničko evropsko nasleđe u pokretu - davanje novih vrednosti razvojnim potencijalima jugoistočne Evrope". Uslediće potpisivanje Okvirne konvencije SE o vrednosti kulturnog nasleđa za društvo, Evropske konvencije o zaštiti arheološkog nasleđa i Evropska konvencija o predelu.

- Potpisujemo ove konvencije da bismo zvanično prihvatili i ozakonili evropske vrednosti koje treba da sprovodimo u okviru kulturne politike. Osim što je nasleđe deo našeg kulturnog identiteta, to je očigledno i resurs razvoja - izjavio je Borisav Šurdić, predstavnik Srbije u Komitetu za nasleđe SE.

Iako se centralni program DEB završava 23. septembra, kraj celokupne manifestacije je poslednjeg dana septembra. Dotad će biti organizovano još izložbi, predavanja i stručnih skupova.

-----------------------------------------------------------

Bogati programi

Predstavnici Grada Beograda, Ministarstva kulture i TOB, odnosno organizatora "Dana evropske baštine", skrenuli su pažnju na neke programe. Večeras u 19 časova u Muzeju Nikole Tesle otvara se izložba "Časopisi iz Tesline lične biblioteke". U Zgradi Grada Beograda već je postavljena izložba "Ukrasi na beogradskim zgradama" koja obuhvata fotografije fasadnih skulptura i plastike poznatih vajara i arhitekata. Sutra uveče u 18 časova u Konaku kneginje Ljubice kustosi organizuju stručno vođenje kroz izložbu "Zaljubiti se u jedan grad - evropski putnici 1815-1914" autora Đorđa Kostića. Biće to prilika da se uz pomoć rukopisa, razglednica i gravura osmotri Beograd kakvim su ga u prošla dva veka videli pojedini strani putnici. Ova izložba traje do 16. oktobra.

J. S.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.