Svetinje SPC nisu kazina
Patrijarh srpski Irinej ipak neće posetiti Pljevlja 26. januara, potvrđeno je juče „Sputnjiku” iz Patrijaršije. U Patrijaršiji kažu da im nije stigao nikakav zvanični poziv za dolazak njegove svetosti patrijarha Irineja niti u Pljevlja, niti u bilo koji drugi grad u Crnoj Gori, za proslavu dana Svetog Save.
Vladika mileševski Atanasije (Rakita), pod čijom su nadležnošću Pljevlja, navodi za „Sputnjik” da je patrijarh uvek dobrodošao u Mileševsku eparhiju, a da se takve posete patrijarha dogovaraju i usaglašavaju s nadležnim eparhijama.
– Ipak se nadamo da ćemo patrijarha Irineja videti u Mileševskoj eparhiji u skorije vreme – dodaje vladika Atanasije.
Iz opštinskog odbora Demokratskog fronta u Pljevljima ranije su najavili da očekuju dolazak patrijarha na Svetosavsku akademiju 26. januara.
Iz Vlade Crne Gore tim povodom saopštili su da niko neće sprečavati srpskog patrijarha da dođe u Crnu Goru na bilo koju svetkovinu koju organizuje Srpska pravoslavna crkva.
Strasti posle usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti ne smiruju se, dakle, ni u verskim, ni u političkim krugovima Srbije i Crne Gore. Iz kabineta Nikole Selakovića, generalnog sekretara predsednika Srbije, juče je saopšteno da vlasti Crne Gore nisu postupile po preporuci Savetodavnog komiteta Saveta Evrope da, po usvajanju zakona o verskim slobodama, nastave s restitucijom, odnosno povraćajem crkvene imovine.
Selakovićev kabinet tako je odgovorio na ranije navode iz kabineta predsednika Crne Gore da je SPC još 2012. godine izgubila spor pred Evropskim sudom za ljudska prava, kojim je tražena restitucija crkvene imovine.
– Savet Evrope je svoj stav po pitanju restitucije crkvene imovine izneo u Mišljenju o sprovođenju Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina u Crnoj Gori od 7. marta 2019. godine – objašnjavaju iz Selakovićevog kabineta na pitanje Tanjuga kako vide tvrdnje zvanične Podgorice u pogledu toga.
– Savetodavni komitet, najpre utvrdivši da nije postignut napredak u povraćaju (restituciji) imovine crkvama i verskim zajednicama i pozvavši vlasti da se u izradi Zakona o slobodi veroispovesti konsultuju s predstavnicima svih verskih zajednica, vlastima Crne Gore, između ostalog, uputio je preporuku da usvoje zakon o verskoj slobodi i da naknadno nastave s povraćajem verske imovine – kaže se u odgovoru kabineta Nikole Selakovića na navode iz kabineta predsednika Crne Gore.
U razmeni stavova zvaničnog Beograda i Podgorice, pridružio se potpredsednik Glavnog odbora Srpske napredne stranke Marko Đurić. On je juče izjavio da je donošenjem Zakona o slobodi veroispovesti Milo Đukanović napustio koncept građanske Crne Gore koju je obećavao i promovisao istovremeno s promocijom crnogorske državnosti, kada je govorio o tome da će njenim obnavljanjem Crna Gora postati građanska, multikulturalna i demokratska država.
Prema njegovim rečima, u Crnoj Gori je u toku stvaranje jedne nacionalne države u kojoj će svi ostali građani biti u drugom planu, i zato je razumljiva zabrinutost i ogorčenost pravoslavnog i srpskog življa u Crnoj Gori.
Komentarišući reči crnogorskog predsednika u intervjuu za Tanjug, Đurić kaže da „ne može da se načudi” njegovoj tvrdnji da je imovina SPC otimana od države Crne Gore i to u vreme dok je on bio na funkcijama premijera i predsednika.
U Crnoj Gori se, prema Đurićevom mišljenju, događa teatar apsurda sa ciljem da se izvrši asimilacija srpskog naroda u Crnoj Gori.
– Smatram da je to opasan presedan i za dešavanja na Kosovu i Metohiji, a videli smo i da možda neki ekstremisti u nekim drugim bivšim jugoslovenskim područjima razmišljaju o tome kako bi oteli i rasparčali srpsku crkvenu imovinu, na osnovu mustre koju piše režim u Podgorici – poručio je Đurić.
Da Milo Đukanović ne treba da se bavi istorijom i kanonskim pravom, niti da osniva crkve, već da bude predsednik svih svojih građana, kaže istoričar Miloš Ković i dodaje da crnogorski predsednik, braneći Zakon o slobodi veroispovesti, netačno tumači crkvenu istoriju staru 800 godina.
Ković kaže da su „besmislice i izmišljotine” navodi Đukanovića da se Crna Gora ne može obavezivati tradicijom SPC od 800 godina, kojom se, između ostalog, osporava Zakon o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori, a koju, prema tvrdnjama crnogorskog predsednika, svojim zakonima SPC ne priznaje ni država Srbija.
On, takođe, ocenjuje da Đukanović ima sva demokratska prava da bira između tradicije Svetog Save i Svetog Simeona i tradicije Josipa Broza Tita i Edvarda Kardelja, ali da nema pravo da otima svetinje srpskog naroda.
– To nisu spomenici i nešto što može da pokloni Mirašu Dedeiću ili da to pretvara u kazina – kaže Ković za Tanjug.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.