Subotica pojam sahranjivanja odredila suprotno zakonu
Subotica – O tome kako će se i ko će sahranjivati Subotičane oglasio se i Ustavni sud Srbije, koji je jedan stav iz gradske Odluke o sahranjivanju i grobljima proglasio nezakonitim. Brisanjem dela rečenice iz gradske odluke tako se po svemu sudeći otvara put i privatnim preduzetnicima da obavljaju onoga što se naziva usluga ceremonijala.
Do utvrđivanja zakonitosti gradske odluke iz 2016. godine prošao je dug put, a pitanje usklađenosti lokalnih komunalnih normi za važećim zakonima pokrenula je grupacija privatnih pogrebnika. Oni su, a posebno je u tome aktivno bilo preduzeće „Funero”, i pre usvajanja odluke marta 2016. godine pravili performans s nošenjem kovčega kroz grad i simboličnog sahranjivanja privatnih pogrebnika. Kako su ocenili, tada im je oduzeta mogućnost da građanima i oni pružaju uslugu ceremonijala prilikom sahranjivanja, na šta su imali pravo. Privatni progrebnici su organizovali i peticiju koju je potpisalo 15.200 građana, podseća Jožef Miškolci, osnivač privatnog pogrebnog preduzeća „Funero” i predsednik Udruženja privatnih pogrebnika Vojvodine. Potpisana peticija, ispod koje je ime stavilo više od 10 odsto Subotičana, predata je Tivadaru Bunfordu, predsedniku skupštine grada. Međutim, ova tema, iako je bilo dovoljno potpisa građana, više se nije našla na dnevnom redu gradske skupštine.
Miškolci, u saopštenju poslatom medijima, navodi da su se obratili Ministarstvu lokalne samouprave i državne uprave koje se proglasilo nenadležnim, pa je inicijativa prosleđena Ministarstvu građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja, koje se takođe oglasilo nenadležnim. Nakon toga usledila je inicijativa za pokretanje postupka ocenjivanja zakonitosti pojedinih odredaba gradske Odluke o sahranjivanju i grobljima.
Ustavni sud je ocenio da su dva stava odluke nezakonita, i to deo gde se govori o „drugim radnjama koje se smatraju sahranjivanjem”. U odluci Ustavnog suda kaže se da, onako kako su definisane, ove radnje predstavljaju „pogrebnu delatnost po Zakonu o komunalnim delatnostima... a ne sastavni deo pogrebne usluge sahranjivanja koja čini komunalnu delatnost”, te da je Subotica pojam sahranjivanja odredila suprotno zakonu. To praktično znači da gradsko preduzeće JKP „Pogrebno” prema odluci Ustavnog suda više ne uspostavlja monopolski položaj. U obrazloženju Ustavnog suda stoji da JKP „Pogrebno” ekskluzivno obavlja samo limitiran i taksativno nabrojan broj komunalnih delatnosti upravljanja grobljima i vršenja komunalnih usluga... dok druge komunalne delatnosti mogu da obavljaju i drugi privredni subjekti”.
Miškolci u svom saopštenju navodi da se pokazalo da su privatni pogrebnici bili u pravu kada su tvrdili da je Subotičanima oduzeta mogućnost da u najtežim trenucima imaju pravo da biraju pogrebnika.
Odluka Ustavnog suda objavljena je u Službenom listu grada krajem januara ove godine, ali se lokalna samouprava tim povodom nije oglašavala. I pored toga što je novinarima obećano da će odgovori na postavljena pitanja stići u petak do kraja radnog vremena, to se nije dogodilo. Ipak, sekretar za komunalnu oblast Radoslav Vukelić je elektronskim medijima tvrdio da će inicirati sastanak u ministarstvu kako bi se ovo pitanje rešilo, te da komunalno preduzeće „Pogrebno”, kao i privatnici, umesto brisanih članova gradske odluke treba da posluju po slovu Zakona o komunalnoj delatnosti.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


