Petak, 17.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Više od 200.000 osoba preminulo od koronavirusa

Više od 200.000 osoba preminulo od koronavirusa
(Фото ЕПА/EMANUELE PENNACCHIO)

LONDON – Broj smrtnih slučajeva izazvanih koronavirusom premašio je danas 200.000, a zaraženo je blizu tri miliona ljudi, prema podacima sa univerziteta Džons Hopkins.

Prema ovim brojkama globalni broj smrtnih slučajeva do danas iznosi 200.698. Podaci o zaraženima verovatno ne prikazuju istinsku razmeru pandemije zbog sumnje na podcenjivanje i različitih režima testiranja, piše Gardijan.

Podaci o broju smrtnih slučajeva takođe su kontroverzni, a neke zemlje prijavljuju smrti kao potvrđene slučajeve kovida-19 na osnovu simptoma i u nedostatku pozitivnog testa, dok ih druge ne uključuju.

Više od polovine svih smrtnih ishoda registrovano je u SAD, Španiji i Italiji.

Prvi smrtni ishod zabeležen je u kineskom gradu Vuhanu 10. januara, u roku od 91 dana broj mrtvih premašio je 10.000, a nakon još 16 dostigao 200.000.

U SAD je registrovano više od 52.400 umrlih, a u Italiji, Španiji i Francuskoj između 22.000 i 26.000.

Najveći broj umrlih po glavi stanovnika registrovan je u Belgiji, odnosno šest umrlih na 10.000 ljudi, 4,9 u Španiji i 1,6 u SAD. Oko osam odsto svih slučajeva u SAD završilo se fatalno, dok je više od 10 odsto slučajeva u Španiji i Italiji imalo smrtni ishod, javlja Tanjug.

U Aziji i Latinskoj Americi registrovano je po više od 7.000 umrlih, a na Bliskom istoku više od 8.800. U Africi je umrlo oko 1.350 ljudi.

Očekuje se da će broj žrtava biti veći i jer mnoge zemlje u konačan bilans nisu uvrstile lica koja su umrla u staračkim domovima ili drugim institucijama izvan bolnica.

Komentari11
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Slavko Mirkovic
Koliko ih je, ove i proslih godina, preminulo od gripe?
Dusan
@Gospodine Mitrovicu, istrazivanje Stenford univerziteta nije Biblija jer postoje istrazivanja drugih univerziteta koji govore potpuno suprotno. I sta sad? Ps...Stenford je saopstio demant i proglasio istrazivanje "nedovrsenim".
Slavko Mirkovic
@Dragica, Obrenovac, istrazivanje Stanforda koje sam naveo, govori drugacije. Mozete ga i sami pronaci. I sta sad?
Prikaži još odgovora
Bahamut
Obolelo 0,04% svetske populacije a mi sedimo 60 sati u izolaciji,slušamo koještarije sa svih TV i menjamo živote!?? Kakav world wide riality! Da nije tragično bilo bi urnebesno!
Sta pricas?
Obolelo je samo 0,04% ljudi bas zahvaljujuci izolaciji.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.