Vuhan žali za „lekarom s crnim licem”
Vlasti desetomilionskog kineskog grada koji je najteže pogođen epidemijom saopštile su da je završeno testiranje svih stanovnika i da je kod svega 300 potvrđeno prisustvo virusa korona, kod svih bez ikakvih simptoma.
Taj podatak se u kineskim medijima slavi kao novi trijumf u faznoj borbi protiv zaraze i činjenica koja će konačno staviti tačku na nagađanja u zapadnim medijima da je u Vuhanu mnogo asimptomatskih nosilaca koji su potencijalni rezervoar zaraze.
Istog dana saopšteno je da je preminuo lekar koji je bio u prvim redovima borbe protiv epidemije. Kinezima je bio prepoznatljiv kao jedan od dva doktora kojima je tokom lečenja zbog poremećaja funkcije jetre lice pocrnelo.
Hu Vejfeng (42), šesti lekar iz Vuhana koji je umro od posledica kovida, radio je kao urolog u istoj bolnici kao i Li Venlijang, koji je prvi u decembru upozorio kolege na virulentnost novog patogena, ali su nadležni pokušali da ga ućutkaju i kasnije je umro od virusa.
Hu je zaražen krajem januara i četiri meseca se borio s teškim posledicama. Bi-Bi-Si prenosi da je vest o smrti „lekara s crnim licem” izazvala gnev na kineskim društvenim mrežama i otvorila mnoga pitanja, posebno jer uzrok smrti nije zvanično saopšten.
Dakle, nije zvanično preminuo od korone, a da jeste, bio bi prvi smrtni slučaj u Kini od kovida posle više nedelja. Kineski list „Global tajms” piše samo da je „njegovo stanje postalo ozbiljno i da je bio emocionalno nestabilan”. Pošto zaraženih zvanično nema u vuhanskim bolnicama, razvila se nova teorija zavere da možda ima dosta pacijenata sa negativnim nalazom, ali s teškim posledicama.
Posle Vuhana, gde su građani testirani u rekordnom roku od dve nedelje, ista mera biće sprovedena za samo šest dana u gradu Mudanđijang sa 2,8 miliona stanovnika, gde ima slučajeva zaraze. Nadležni su rekli da se ne planira testiranje cele zemlje, jer bi to bilo traćenje novca i ljudskih resursa.
Do juče je u svetu registrovano 6,4 miliona zaraženih i više od 380.000 preminulih. U Brazilu je broj umrlih 31.199, skoro kao u Italiji, a po broju zaraženih ta je zemlja druga posle SAD.
Nakon što je u ogromnom izbegličkom kampu u Bangladešu od kovida 19 preminula prva osoba, pripadnik Rohindža, humanitarni radnici su upozorili da preti humanitarna katastrofa ukoliko se ne bude sprečila epidemija.
Muškarac u sedamdesetim godinama umro je u prihvatilištu Kutapalong, najvećem izbegličkom kampu na svetu, gde su Rohindže, muslimanska manjina, 2017. pobegle od brutalne vojne akcije u Mjanmaru i više od milion ih živi u kampovima u priobalju južnog Bangladeša, prenela je Al Džazira.
Pozitivan test na novi virus bio je šok za humanitarce, jer u kampu mnogo ljudi ima temperaturu i glavobolju, ali se sumnjalo na prehlade zbog promene vremena i nije bilo masovnog testiranja na kovid 19.
Od sredine maja, kada je potvrđen prvi slučaj, obavljeno je 340 testova, a 29 Rohindži je bilo pozitivno. Prošle sedmice je oko 15.000 izbeglica smešteno u karantin. Bangladeš, gde broj zaraženih naglo raste poslednjih nedelja (60.000 obolelih, 700 preminulih), pripremio je zajedno sa UN sedam izolacionih centara s kapacitetom za prijem više od 700 pacijenata.
Teško da će to biti dovoljno ako izbije epidemija. Humanitarci kažu da je kamp tempirana bomba jer na kvadratnom kilometru živi i po 90.000 izbeglica sa zajedničkim toaletima.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


