Novobeogradsko otimanje Save
Ovih dana, uprkos upozorenjima Akademije građevinskih nauka Srbije, poslatog svim nadležnim državnim organima, o građevinskom haosu na novobeogradskom Savskom keju od bloka 45 do bloka 70 u dužini od 2.20 kilometara, nastavlja se divljanje nesavesnih investitora. Naime, u bloku 70 pored keja otkopana je veća zelena površina u svrhu pravljenja parkinga ispred bespravno postavljenih restorana-splavova. Takođe, u blizini je započeto bušenje zaštitnog nasipa zbog odvoda vode iz naselja za koji građevinska inspekcija naložila investitoru da zatrpa, umesto da to stručno uradi gradska služba o trošku prekršioca. Takvo oštećenje nasipa, koji brani naselje od 70.000 stanovnika od poplava, do sada nije zabeleženo. Inače, na ovom potezu Savskog keja dve trećine splavova na reci su i stambeni objekti što predstavlja najgrublju uzurpaciju reke koje gradske vlasti tolerišu. Aktuelni plan dispozicije splavova se ne primenjuje što znači da su investitori uzurpatori jači od gradske uprave.
Na kraju, ukratko o stambenom naselju Sojenica pored Save, između zaštitnog nasipa i reke u zoni vodosnabdevanja pored reni bunara od Ulice Ivana Ribara do Ostružničkog mosta. Ovde je bespravno sagrađeno oko 140 objekata koji se nalaze u fazi legalizacije što je nedopustivo. U nadi da će gradska uprava naći rešenje ovog problema pre nego što divlje naselje ne zagadi reni bunare, građani susednih blokova sa zadovoljstvom će obustaviti jednomesečne redovne masovne proteste pored Save.
Slobodan Đurić,
Novi Beograd
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


