Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zagađivači na kućnom pragu

Zagađivači na kućnom pragu
(Фото Д. Јевремовић)

Početkom ovog meseca, tačnije 3. jula, obeležen je Dan borbe protiv plastike. Čovečanstvo se decenijama bori protiv ovog zagađivača, čini se neuspešno. Uprkos svim merama, apelima i edukaciji, ova napast i dalje može da se vidi svuda oko nas: Zelene površine i gradske ulice pune su plastičnih kesa, vijore se prkosno sa drveća, kao „bele zastave” koje svedoče da smo izgubili bitku. Rekama plutaju plastične boce, kupeći usput i drugo đubre, dok se ne zaglave u priobalju. Okeani su puni plastike koja ugrožava živi svet...

Svoj „doprinos” prljanju životne sredine daju, kakvog li apsurda, i sakupljači sekundarnih sirovina. U mojoj ulici u Žarkovu svakodnevno se mogu videti najčešće mladi ljudi sa improvizovanim motokultivatorima, a neki i sa konjskom zapregom, u pohodu na kontejnere. Da bi preduhitrili radnike „Gradske čistoće”, već oko šest sati krenu od kontejnera do kontejnera. Prilježno otvore svaku kesu sa đubretom u potrazi za plastičnim bocama i limenkama. Boce bacaju u kolica, a limenke na beton, gde ih gaze, praveći u ranim jutarnjim časovima buku. Kese sa ostatkom đubreta nehajno bacaju gde stignu. Smeće se rasipa okolo, tako da po njihovom odlasku niše sa kontejnerima liče na mini deponije. I tako od kontejnera do kontejnera. Drugarica koja živi u Profesorskoj koloniji rekla mi je da j ista slika i tamo.

Jasno mi je da su ovi „ekolozi” neuhvatljivi, jer su to ljudi bez adrese. Mislim da bi jedan od načina da se ovo prljanje i ruženje grada barem  smanji bio da se građanima podele kese za separaciju smeća: jedne za PVC ambalažu, druge za limenke i treće za organski otpad. Koliko mi je poznato, u većini zapadnih zemalja na ulazima u tržne centre postoje automati u koje se ubacuju limenke, ili staklena ambalaža a zauzvrat kupac dobija kupone koji im omogućuju umanjenje računa. Ne znam zašto se ovo ne primenjuje i kod nas. Uverena sam da za postavljanje ovih uređaja nije potrebno mnogo novca.

A sakupljače sekundarnih sirovina trebalo bi zaposliti u reciklažnim dvorištima, gde bi razvrstavali đubre.

Mirjana Radević,
Beograd

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Euskirchen
Tačno je da većina pretraživača kontejnera posle pretraživanja ne vrati ostatak u kontejner. Problem nisu samo oni, nego svi koji misle da će to neko drugi očistiti i da to nije njihov problem. Pođimo od potoka i reka, koji/koje prolaze kroz sela, i koji su puni đubreta. Tamo nema pretraživača kontejnera ali ima ljudi koji smatraju da će to sve voda odneti ili već neko očistiti.
Rajko
Fantičan tekst! I u našem gradu na severu Srbije ista priča: u ranim jutarnjim satima, plastika se vadi iz žičanog kontejnera za recikliranje i uz veliki “bang” spljoštavanja, seku se kese u kojima je smeće da se vidi da li tu ima nešto za recikliranje...smeće ostavljeno pored kontejnera, kontejner otvoren i muve dolaze na smeće...radnici gradske čistoće više ni ne skupljaju reciklažu jer je ni nema. Pokupe je ovi drugi pre njih. Ti drugi su kupili dva stana od prodate plastike i kartona.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.