Pomama za maskama koje „ubijaju” koronu
Dok ceo svet traga za lekom ili spasonosnom vakcinom koja bi pomogla da se čovečanstvo spase od kovida 19, ima i onih koji tvrde da se ove pošasti možemo osloboditi uz pomoć – maske. Doduše, nije reč o običnoj hirurškoj, već o onoj u koju je prilikom izrade u materijal dodat bakar-oksid s antivirusnim i antibakterijskim svojstvima.
U Hrvatsku je već stigla pošiljka sa 128.000 maski za koje se tvrdi da same „ubijaju” virus korona, a koje su osmislili izraelski naučnici. I odmah je zavladala prava pomama za njima.
Maske su juče distribuirane u hrvatske apoteke, koje će ih prodavati za oko 40 kuna, piše hrvatski portal „24 sata”, a prenosi Tanjug. To znači da bi, ako bi se pojavile u Srbiji, jedna koštala oko 600 dinara, mada se već sada navodi da će cena ovog artikla u budućnosti zavisiti od naručene količine.
Izraelski naučnici koji su osmislili masku razvili su je na osnovu tehnologije za izradu zavoja i druge vojne opreme, a specifičnost je u činjenici da se njena efikasnost ne smanjuje vremenom.
Koristi lekarima, ali i svim ljudima koji žele da se zaštite od virusa korona.
Iz firme „Rinigard”, koja je uvoznik, kažu da je ovo tek prva u nizu nabavki maski i da očekuju narudžbine iz Srbije, Mađarske, Austrije i Švajcarske, koje su već pokazale zainteresovanost za kupovinu na veliko. Na sajtu kompanije „Rinigard” piše „da maska ima 99,9 odsto učinkovitost filtriranja bakterija, a bakar-oksid svojstvima smanjuje prisutnost virusa”. Uz preporuku za ovaj proizvod dodaju i da „bakar-oksid svojstva omogućuju samočišćenje maske, omogućavajući sigurnu ponovnu upotrebu.. Mikročestice bakar-oksida nanose se na slojeve maske, postižući obostrano delovanje i veći stepen dezinfekcije. Nema rizika od samoinficiranja dodirivanjem površina maske. Maska je 100 odsto pogodna za recikliranje i odlaganje kao i za osetljivu kožu. Ne izaziva iritacije. Reč je o patentiranoj tehnologiji”, piše na pomenutom sajtu.
Međutim, lekari u Srbiji pozivaju na oprez jer o ovoj vrsti zaštite kažu da ne znaju ništa. Jedan od njih, epidemiolog profesor dr Zoran Radovanović, naglašava da nije čuo da ovakva maska postoji i da mu nije poznato ni da je Svetska zdravstvena organizacija pominjala ikada ovo otkriće.
– Ljudi moraju sa rezervom da uzmu ovu informaciju. Najpre treba videti koja ozbiljna naučna institucija iza toga stoji. A onda bi trebalo očekivati komentar SZO koja bi to mogla da prokomentariše ili preporuči ako je dobro. Treba biti oprezan. Ne mogu otkrića da se pojave tek tako preko noći – smatra dr Radovanović.
Maska se može koristiti višekratno, dok se fizički ne uništi, ne polije vodom ili se suviše ne zaprlja. Uz svakodnevno nošenje može se koristiti i do mesec dana. U kontinuitetu može se nositi do tri sata, a potom je treba skinuti, odložiti na ravnu površinu i ostaviti 40 minuta kako bi svojstva materijala neutralizovala patogene.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


