Verujem u rusku vakcinu protiv kovida 19
Virus korona do sada je u Srbiji odneo više od 700 života, a zvanično je obolelo oko 32.000 ljudi. Epidemiološka situacija je stabilnija, ali lekari upozoravaju da je važno da građani poštuju sve preventivne mere kako ne bi došlo do novog rasta broja obolelih. Kada nas očekuje novi pik epidemije ili eventualno drugi talas niko sa sigurnošću ne može da predvidi, ali je činjenica da će korona još dugo cirkulisati među građanima.
U razgovoru za „Politiku” poznati virusolog dr Ana Gligić, koja je bila šef laboratorije u Institutu „Torlak” u doba variole vere, naglašava da je kovid 19 pokazao da neka pravila koja postoje kod sličnih infekcija uopšte ne važe za ovaj virus. „Nećemo ga se tako lako rešiti. Postoje samo dve opcije: ili će doći do njegovog prokužavanja u narodu ili će uslediti vakcinacija, kako bismo ga sveli na najmanju moguću meru”, smatra dr Gligić.
Kada se očekuje pojava drugog talasa kovida 19?
Neće ga biti. Biće samo pikova. Ovakvi virusi se epidemijski javljaju na svakih četiri do sedam godina. Najpre mora da se ugasi epidemija kovida 19 u cirkulaciji, pa tek onda može da se pojavi drugi talas posle nekoliko godina. Korona neće večito ostati u ovoj formi kao što je sada slučaj, otići će. A onda će se opet pojaviti. Da li će tada imati epidemijski ili pandemijski karakter to ne znamo.
Mislite li da će se povećati broj obolelih krajem meseca, pošto su škole počele da rade, a mnogi građani su se vratili sa odmora iz zemalja gde je zabeležen veći broj zaraženih od korone nego kod nas?
Ovaj virus nas stalno iznenađuje. Zato je sve nepredvidivo. Čim se pojavio kovid 19 rekla sam: „On će ostati jer je u prirodi nastao i opstao.” Kada se priroda „čačne” – to je kao da ste dirnuli u osinjak. Virus se probudio i teško ga se možemo otarasiti. Oni koji zagovaraju tezu da će nestati moraju da znaju da to može da se dogodi samo ako se nešto desi u prirodi, bez našeg uticaja. Ovo što mi radimo je samo saniranje posledica koje je on izazvao svojom pojavom. Korona nije od juče. Jako dugo je tu negde. Ali je dobila ove razmere usled uticaja spoljašnje sredine. Odjednom nešto na šta nismo obraćali pažnju je podivljalo. Mnoge stvari me čude, ali moraju da se rade projekti kako bi se sve sa sigurnošću objasnilo.
Da li to znači da je virus definitivno nastao u prirodi, a ne u nekoj laboratoriji u Kini?
Mislim da je reč o prirodnom žarištu virusne infekcije. Pitanje je da li je sve ovo poteklo iz Kine. Postoje teorije da je nastao u laboratoriji iz koje je namerno „pušten” ili je „pobegao”. Ne slažem se sa tim, iako takva mogućnost postoji. Jedino verujem dokazima. Verovatno bi naučnik koji bi tako nešto dokazao dobio Nobelovu nagradu.
U prirodi, dakle, vrebaju mnogi virusi koji za ljude mogu da budu potencijalno opasni kao kovid 19?
Ima ih više od 700 od kojih samo 10 odsto napadaju čoveka. A kada će ovi drugi da se aktiviraju – ne znamo. Kada se dira priroda koja vekovima stoji onda se može očekivati i da se nešto pojavi.
Za kovid 19 za sada nema leka, osim što se očekuje vakcina. Prva je registrovana ruska. Da li verujete da će ona pružiti dobru zaštitu od korone?
Verujem u ruske naučnike. Ne mislim da bi jedan Putin garantovao svojim kredibilitetom da to nije dobro. Mislim da mnogima smeta to što je rečeno da će ruska vakcina koštati sto puta manje od američke. A Amerikanci, Britanci i drugi se već nadaju da će zaraditi ogromne pare od nje.
Ali zamera im se što je ta vakcina ispitana na malom broju ljudi?
Sigurna sam da su Rusi obavili dobru kontrolu. Nema potrebe da se ispituje na velikom broju ljudi kada se radi na takvoj vrsti cepiva koji su Rusi osmislili. To nije klasična već iskombinovana vakcina. „Nosač” je adeno virus, koji je bezopasan i sa kojim smo svi mi nekad imali kontakt. Na taj virus su samo nadogradili parče sadašnje korone, koja će stvoriti antitela. Genetskim inženjeringom su napravili cepivo koje stvara imunitet.
Prema prvim najavama iz Rusije, ta vakcina će dati imunitet od dve godine. Šta mislite o tome?
Mislim da neće toliko dugo moći da traje. Kako može da se tvrdi da će imunitet da štiti dve godine kada kovid 19 postoji u svetu svega osam meseci? Rusi su svojevremeno pokušali da naprave vakcinu protiv SARS-a, ali je taj virus nestao pa se izgubio interes za cepivom. Oni su sada ta istraživanja nastavili i na osnovu saznanja u vezi sa SARS-om verovatno tvrde da imunitet može da postoji dve godine.
Zapad im zamera na tome što se ne zna šta tačno sadrži ruska vakcina protiv kovida 19?
U politici postoje tabori velikih sila: Kine, SAD i Rusije i oni se u svemu nadmeću. Pa i u proizvodnji vakcine. Zašto bi Rusi rekli šta su radili i da li su stavili pet mililitara ovog ili onog sastojka? To je poslovna tajna. Ona se pravi uz pomoć proračuna na papiru i posle se proizvodi u laboratoriji. Najvažnije je da ne daje neželjene efekte. Cilj je da se zaustavi pandemija korone. A verujem da će se vremenom napraviti klasična vakcina koja će davati dugotrajan imunitet.
Da li biste vi primili rusku vakcinu?
Da. Nemam dileme. Kada sam prvi put to rekla, odmah me je napao antivakcinalni lobi pitajući me kako to pričam, da li sam dobila novac. To su gluposti. Pa ja i kad gostujem na televizijama niko me ne ponudi ni kafom. Od toga što iznosim svoje mišljenje nemam apsolutno ništa. Ja sam slobodni strelac i govorim samo ono što dobro znam.
Za razliku od vas neki stručnjaci više veruju onim vakcinama koje treba da se pojave na zapadu. Koje su razlike između kineske, ruske, britanske i američke, čija su istraživanja najdalje odmakla?
Sve one su na isti način napravljene. Baziraju se na adeno virusu. Tih virusa ima 100, a svako od njih je uzeo različite. Ne znam koju su vrstu uzeli Britanci i Kinezi, a Rusi su iskoristili broj šest ili 26 adeno virusa.
Koju od njih će dobiti Srbija?
Ne znam, ali sam ubeđena da smo još daleko od primene tih vakcina. Stvar države je sa kim će oko toga pregovarati. Od finansijske moći zemlje zavisi da li će se plaćati ili će biti besplatna. Smatram da ne treba da bude obavezna.
Dok se to ne dogodi, kako da se zaštitimo u predstojećem periodu kada će biti sezona gripa, a očekuje se i novi nalet korone?
Obavezno treba primiti vakcinu protiv gripa. To je važno jer čoveka u isto vreme mogu da napadnu i grip i korona. Strašno je ako bi se dve infekcije našle u istom organizmu. To pogotovu neće moći da izdrže stare osobe.
Koliki je problem to što neki ljudi kažu da su poštovali sve mere i da su se štitili, a da su ipak dobili koronu?
Ima takvih slučajeva. Ljudi nisu komunicirali ni sa kim, nisu izlazili iz kuće, niti im je neko dolazio, a zarazili su se kovidom 19. To možemo da povežemo sa tezom koju sam još u martu iznela da se korona prenosi vazduhom.
Kakav je vaš stav da se ova infekcija može preneti putem zamrznute hrane?
Videla sam da su se u nekoj zemlji pojavila zaražena zamrznuta pileća krilca. To nije isključeno. Niko nije dokazao a ni opovrgnuo istinitost tih podataka. Zato se to ne može tvrditi bez dokaza.
Ima mišljenja da je korona izmišljena bolest i da joj ne treba pridavati značaj. Koliko je iznošenje takvih stavova u javnosti opasno?
Svako ima pravo da priča šta hoće. Ali ljudi moraju da nauče da prave selekciju informacija. Korona je tu. Nije izmišljena.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


