Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dan veselja za građane, dani muke za epidemiologe

Da li su nam važnija masovna veselja ili da držimo zajedno epidemiju pod kontrolom... pita dr Predrag Kon. – „Bir fest bar” na Adi Ciganliji, dečji sajam u Savskom parku ovog vikenda, „Mjuzik vik” od 18. do 20. septembra, „Wine garden” 19. i 20. septembra u Botaničkoj bašti
Dan veselja za građane, dani muke za epidemiologe
О окупљањима мора озбиљно да се размишља и што је могуће више требало би да буде спречено понашање које ће да омогући вирусу да опстане и да се даље преноси (Фото: М. Спасојевић)

Festivalski jul i avgust koji su dugo bilo zaštitni znak Beograda potpuno su propali zbog pandemije, ali sudeći po najavama organizatora različitih manifestacija, septembar će ipak biti znatno veseliji. I dok se ljubitelji muzike i izlazaka, ali i radnici zaposleni u industriji festivala raduju naznakama da će njihov sektor konačno „prodisati”, epidemiolozi se hvataju za glavu. Epidemiolog dr Predrag Kon je uvideo da ljudi počinju da se sve više opuštaju i juče je upozorio da građani Srbije moraju da odluče „da li im je važnije zdravlje ili veselje”.

– Da li su nam važnija masovna veselja ili da držimo zajedno epidemiju pod kontrolom... Da li je značajnije da organizatori svadbi, muzičari, prodavci venčanica uspešno rade, da sportski navijači prisustvuju utakmicama, da li su nam važniji masovni skupovi i razni događaji koje volimo i u kojima uživamo ili su nam važniji životi ljudi i čuvanje zdravstvenog sistema Srbije – napisao je dr Kon na svom fejsbuk profilu dodajući da uspešnost borbe protiv epidemije zavisi od solidarnosti građana i poštovanja mera zaštite od virusa. On je napisao i da bi pogoršanje epidemiološke situacije u zemlji moglo da bude sprečeno uz mnogo više razumevanja i solidarnosti i uz striktno poštovanje mera, da to „zavisi od svih nas”, kao i da novo povećanje broja zaraženih „neće rešiti pojedinci, vlada, predsednik...”

Strogoća ovog člana Kriznog štaba, međutim, izgleda da se razilazi sa nešto labavijim stavom gradske uprave, jer iako je juče gradonačelnik Zoran Radojičić jasno rekao da „borba nije gotova” i da bi trebalo da nosimo maske i držimo rastojanje dok god ima novih registrovanih slučajeva, grad podržava i najavljuje manifestacije koje se, doduše, moraju sprovesti u skladu sa svim preporukama i uz poštovanje brojke od maksimalno 500 posetilaca na otvorenom. A septembar će, čini se, biti pun raznih smotri – kako sportskih, tako i zabavnih. Juče je tako otvoren „Bir fest bar” na Adi Ciganliji, danas Letnji dečji sajam u Savskom parku, a ljubitelji manifestacija već su u svoje kalendare upisali i „Mjuzik vik” od 18. do 20 septembra, takođe na Adi i  „Wine garden” koji se održava 19. i 20. septembra u Botaničkoj bašti.

– Uz poštovanje mera, život mora da počne da se vraća u normalu. To se ne dešava samo u Srbiji, već svuda u Evropi. Sve što piše u preporukama Kriznog štaba je obavezno – rekao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić gostujući u jutarnjem programu TV Prva.

I u zvaničnim najavama ovih manifestacija, naravno, insistira se na poštovanju epidemioloških mera. Zato se umesto velikih tradicionalnih festivala prave „barovi” sa manje posetilaca, nedavno je objasnio Vesić dodajući da je odluka da se ove smotre održe doneta zbog popravljanja epidemiološke situacije.

Ali da je taj boljitak na zdravstvenoj slici Srbije samo privremen i da se još ne smemo opuštati nedeljama upozoravaju epidemiolozi koji najviše strahuju od povratka ljudi sa mora, ali i neizbežnog pristizanja sezonskog gripa. Da još nije vreme za opuštanje i da je pozivanje na oprez i odgovornost sasvim na mestu, potvrđuju i zabrinjavajuće statistike. Ne samo što je juče kod nas zabeležen porast obolelih, sa prekjučerašnja 52 slučaja na novih 92, slični podaci stižu i iz zemalja regiona. U Grčkoj je juče, kako prenosi Tanjug, registrovan novi rekord novozaraženih, ukupno 372 (prvi put od izbijanja epidemije, brojka je premašila 300), a broj obolelih povećava se i u Albaniji.

Dr Predrag Kon: Uspešnost borbe protiv epidemije zavisi od solidarnosti građana i poštovanja mera zaštite od virusa (Foto Tanjug )

Najavljene manifestacije u gradu, inače, uključuju i muzički program – dok je za „barove” na Adi predviđeno da se bina na kojoj će nastupati neki od najpoznatijih domaćih bendova nađe na vodi, u „Vinskoj bašti” odlučiće se za akustičnu muziku. I možda posetioci neće imati želju da zapevaju uz akustiku, ali na Adi, uz recimo Kikija Lesandrića ili SARS, biće sigurno malo onih koji će moći da se suzdrže da puste glas i ne počnu da đuskaju. A svako ko je letos slušao Predraga Kona zna da je ovaj epidemiolog posebno „alergičan” na taj vid zabave. On tvrdi da se kod jakog pevanja uz glasnu muziku virus održava u vazduhu i da tako jedna osoba može da zarazi njih 15.

– Ne znam tačno o čemu se radi, ali ako je organizator Grad Beograd on će i snositi odgovornost za svaku eventualnu situaciju. Jasno je šta je dozvoljeno i ako se obezbede sve mere onda je to u redu. Ako ne bude pridržavanja, onda to apsolutno ne odobravam – pre nekoliko dana prokomentarisao je Kon najavljene manifestacije na Adi, i, kako prenose mediji, dodao još jednom da događaji u kojima postoji veliki broj slušalaca koji pevaju i vesele se, nisu prihvatljivi.

Vesić ipak insistira na tome da će na manifestacijama na Adi sve potrebne mere biti ispoštovane jer za one koji ih se ne budu pridržavali slede i kazne.

– Tamo će biti sanitarna inspekcija, komunalna milicija, isto kao kad ne nosite masku u tržnom centru ili javnom prevozu, znaju se sankcije. Ali ovde neće biti mnogo ljudi, i činjenica je da treba da se počne sa organizacijama ovakvih događaja – kaže Vesić za TV Prvu.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Божа
Можда је раја суицидана. Консеквенца би могла резултирати у смањењу популације. - Уједињено Краљевство губи контолу над пандемијолошком ситуацијом. - Можда ће се освестити код хиљаду и више случајева дневне заразе.
Adriana
U drzavi u kojoj zivim, preko leta je bilo super. Vecina je otisla na more, broj zarazenih do oko stotke, mislim. Avgust mesec. I nisu hteli da uvedu maske narodu. Da slobodno disemo u prodavnici, da se ne gusimo u autobusu itd. Sada brojimo svaki dan preko hiljadu. Umesto da mirno prezimimo, nadrljacemo.
Lillah
SZO društvo obećava pandemiju za pandemijom. Poštovanje strogih mera da bismo se sačuvali za novu pandemiju?

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.