Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Piloti nikada ne umiru

Piloti nikada ne umiru
(Фото Танјуг/Зворник данас)

Kao čoveka, roditelja i pilota instruktora, duboko me je potresla tužna vesta da su dva pilota supersoničnih aviona izgubili život prilikom izvršenja redovnog letačkog zadatka! Prva moja misao bila je u vidu dva prosta pitanja „Zar opet?” i „Zašto?” Cena profesije ili...

Odgovor na prvo pitanje je relativno lakši ako se podsetimo na sve avionske katastrofe u prošlosti čiji je ishod bio tragičan, a posledica gubitak života hrabrih, odvažnih, sposobnih, kvalitetnih, školovanih i vrednih ljudi – pilota nadzvučnih aviona!

Zašto? Ostaje kao složeno, trajno prisutno i nikada definisano pitanje na koje naš ljudski um odgovora nema!

Supersonični avion je složena i skupocena mašina koja ima silu, snagu i moć. ali nema oči, mozak i srce, ono što pilot poseduje. U trećoj dimenziji, negde visoko gore, pilot i mašina postaju jedno u vidu filigranske harmonije koja je bliska nivou savršenstva. Ponekad, nažalost, sticajem izrazito negativnih i zlokobnih okolnosti, dolazi do narušavanja te harmonije, što neumitno vodi u katastrofu i gubitak života čoveka koga vodi iskonska želja za letenjem.

Ne slučajno, ove redove sam pisao u danu kada su ovaj svet zauvek napustili i odleteli u nebeski beskraj moji prijatelji, drugovi i mlađe kolege, Dejan i Zvonko! Divni ljudi, sinovi, muževi, očevi, patriote, znalci, profesionalci, vojnici, igrom sudbine i voljom Svevišnjeg, zatvorili su svoj životni krug i zanavek sklopili moćna krila na padinama Gučeva, kraj reke Drine, gde su pristupili besmrtnom puku hrabrih srpskih ratnika iz Velikog rata!

Snagom života, ožalošćene porodice, kolege i njihovi prijatelji nastaviće sutra i dalje, teško ali hrabro, ponosno i gordo jer – živeti se mora! A piloti, ti večiti radoznalci i istraživači, nastaviće sa pomeranjem svojih krajnjih granica jer – leteti se mora!

Piloti nikada ne umiru, oni jednostavno odlete i nikada se više ne vrate...

Boriša Mandić,
pilot-instruktor,
Beograd

Komentari10
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

@Bgd-Shwabenländle
Na pitanje sa dotične adrese odgovaram: heroj je reč francuskog porekla i znači JUNAK. Ostajem pri svome da u svakom pilotu kuca "srce od junaka".
Beogradjanin - Schwabenländle
Слажем се са овим Вашим речима. Међутим, у случају о коме је реч се ради о најефтиној недисциплини и арогантности коју један пилот може да покаже, и због тога су погинули и уништили један војни авион. И видим да има пуно који их хвале, као што хвале и оне који не носе маске и не држе се правила у борби против короне.
Ivan M. Ćaldović
Večan pomen časnim pilotima Dejanu i Zvonku.
Đogo Spasoje
Veliki pilot, instruktor i pedagog Boriša je vrlo mnogo rekao o pilotima sa ovo malo rečenica. Počivajte u miru i široko vam nebo drage kolege.
Krastavac
Poginulima želim večni mir i plavo nebo, a što se tiče razloga zbog kojih se dešavaju udesi i katastrofe u vazduhoplovstvu tu je činjenica da je u 5-10% slučajeva u pitanju otkaz tehnike dok se onih preostalih 90-95% svodi na grešku pilota i posade.
Милисав
@ Milutin Radosavljević " Ako baš hoćemo biti sitničavi," запитајмо се шта ће пилот на изузетно захтевном ловцу-пресретачу у ниском лету изнад своје родне куће, далеко од предвиђене маршуте лета ? Техника !? Хм... тешко !
Milutin Radosavljević
Milutin Radosavljević: Slava i plavo nebi stradalim dečacima. Ako baš hoćemo biti sitničavi, onda se sve i uvek može podvesti pod ljudski faktor bilo da je u pitanju tehnika i oprema na avionu ili tehnika pilotiranja i umešnost te obučenost pilota.
dr Slobodan Devic
Tuzno a prelepo ...

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.