Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
SRPSKI FUDBAL NA PREKRETNICI

Nema popusta za neuspešne

Ne mogu samo jedna dobra partija i rezultat protiv Rusije, kome se malo ko nadao, da poprave katastrofalnu sliku o Savezu, reprezentaciji, jer ukoliko ne bude korenitih promena, neće nam biti ni napretka
Nema popusta za neuspešne
Заблистао у репрезентацији: Лука Јовић (Фото Бета/Бранислав Божић)

Isti oni članovi Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Srbije, koje je sadašnji predsednik imenovao za svoje najbliže saradnike, imaće 25. novembra ogromnu odgovornost pred fudbalskom Srbijom! Moraće da na realan način sagledaju sve sopstvene greške koje su naš fudbal dovele na ivicu provalije. Ukoliko ti ljudi odluče i ostanu pri ideji da je danas u našem fudbalu „idealna situacija” - onda će se problemi samo nagomilavati. Ti isti ljudi, od kojih neki imaju ne baš mali rejting u ovdašnjim fudbalskim klubovima, poput Nenada Bjekovića ali i ostalih (Dragana Simovića, Novice Tončeva, Miloša Miljanića, Milana Karadžića, Dušana Mrakića, Marka Pantelića, Marjana Rnića, Janoša Žemberija, Branka Stojakovića, Dragana Ilića, Dragomira Lazovića, Saše Bajčetića i Bojana Pavićevića), ne bi trebalo da zažmure pred problemima koji su nagomilani a nisu nerešivi. Ukoliko se neke važne stvari ne postave jasno na svoje mesto, i ukoliko se predsednik FSS-a i dalje bude busao u grudi kao da je on naš fudbalski Napoleon bez kojeg danas niko u fudbalskoj Srbiji ne može, i uvek bi da se meša u posao selektora, onda od tog posle neće biti ništa.

Zato, pred sednicu Izvršnog odbora, na sto treba staviti sve tekuće probleme. Najpre zašto je A reprezentacija doživela fijasko u finalu baraža sa Škotskom? Zašto nas nema na velikim takmičenjima, kada na šampionate danas odlaze i trećerazredne ekipe? Zašto je urušen fudbalski sistem po svim nivoima pa i u mladoj i pionirskoj selekciji? Zašto nam je liga ovako slaba, glomazna? Zašto potpredsednici biraju trenere u reprezentativnim selekcijama? Zašto na čelo saveza ne bi došao neko od bivših fudbalera, a dobar primer imamo i iz komšiluku? Na sva ova pitanja traži se hitan odgovor, jer mart će brzo doći a sa njim i nove obaveze u kvalifikacijama za Mundijal u Kataru.

Izvršni odbor trebalo bi da zauzme jasne i nedvosmislene stavove, da kaže da je ova sezona za srpski fudbal u najmanju ruku bila katastrofalna, a ne da se sada svi zajedno sakrivaju iza jedne dobre partije.

Poraz od Škota nije sa rezultatske strane potpun promašaj već i sa ekonomske. Jer, od tog novca koji je FSS mogao da zaradi (oko 30 miliona evra), moglo je dosta toga da se uradi i kad je reč o popravljanju postojeće infrastrukture. edukaciji mladih trenerskih kadrova, razvoju omladinske škole. I, što je još važnije, pobedom bi naši fudbaleri a samim i tim klubovi imali mnogo veći rejting na međunarodnom polju. Dakle, Savezu su potrebni oštri rezovi, novi ljudi jer sa sadašnjim rukovodstvom, koje je postalo sve samo ne mirna kuća fudbala već veliki rušilački faktor, nama nema spasa.

U javnosti se već licitiraju mogući kandidati za važnu funkciju. Realno, to su sve manje-više daleko fudbalskiji ljudi od sadašnjeg predsednika, koji je očigledno zalutao na ovako važno mesto.

S druge strane, hitno treba tražiti novog selektora, jer Tumbaković je pao na glavnom ispitu. Onda kada je trebalo da jasno definiše svoj trenerski rad, koji istina nije zanemarljiv, on je pokazao neznanje. Ne može ova pobeda nad Rusijom da opravda sve njegove promašaje. Uostalom, neka izađe i javno kaže da li mu se neko mešao u posao ili nije.

Definitivno se treba okrenuti novim mladim snagama. Taj proces mora da bude brz i jednostavan, bez nekih velikih eksperimenata. Sada znamo ko može a ko ne može da igra za reprezentaciju. Uostalom, nisu nam potrebni igrači koje ćemo stalno da molimo da igraju. Ili, one koji odlaze kada je najteže. Zbog takvih nas i neće biti naredne godine na smotri najboljih a ako se nastavi sa istim ljudima, onda nam ni Bog više ne može pomoći.

Plejada mladih asova se dokazala u ovim utakmicama, tu pre svega mislimo na golmana Predraga Rajkovića, Luku Jovića, Dušana Vlahovića, Nikolu Milenkovića, Filipa Mladenovića, Nemanju Gudelja....

Milenković igrao svaki minut u tri meča

Nikola Milenković je jedini fudbaler Srbije u ova tri novembarska meča (Škotska, Mađarska, Rusija) koji je proveo svaki minut na terenu. Fudbaler Fjorentine je uzdanica u odbrani, kao što je to Dušan Vlahović u napadu. I preksinoć se po ko zna koji put potvrdilo kada igramo sa dvojicom igrača u napadu onda nam niko ništa ne može. Ali, to Tumbaković nije shvatio na vreme. Milenković je bio standardno dobar a da je imao još kojeg raspoloženog kolegu u odbrani, posebno sa Škotima, ko zna šta bi bilo.

Mladenović pravo otkrovenje

Fudbaler Legije Filip Mladenović iskoristio je šansu sto odsto. Jasno je da je uspešno odigrao svaki provedeni minut na terenu i da sada za to mesto u timu ne moramo više da brinemo. Naravno, ni to Tumbaković nije shvatio na vreme...

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

g-đa Kontra-NIS Anti-Bajatović
Pripada li fudbalskoj Srbiji onaj ko se nije nadao pobjedi nad Rusijom?Šta je i kome, eventualno,pokvarila? Šta bi, o pobjedi, nakon Škota, kazao psiholog? Smije li čaršija,u ime Izvršnog odbora,licitirati novim imenima?Ko je,ako nijeTumbaković,pozvao mlade asove,sa čijim se imenima slažem/ nedostaje Račić/.? Je li gluvo bilo, nekompetentni ,Kokeza?Ko je Tumbakoviću,naknadno, nametnuo odličnog Mladenovića,koga selektor nije,uočio"na vrijeme"?Šta je u fudbalu, "sačekuša" i ko je igra van terena?
LaCosta
Gledao sam mec sa Skotskom preko ESPN i tamo se voditelj nije mogao nacuditi zasto Jovic nije igrao bar od pocetka drugog poluvremena. Za Mitrovica je rekao da je "predvidiv" pa da ga je lako cuvati. Apsolutno sam saglasan sa njim. Dva napadaca uz cestu transformaciju napadacke formacije (menjanje tezista) i jesu nas najveci adut pa je neverovatno da se u savezu toga niko nije ranije setio.
srdjan
Ako ne dodoje do smene rukovodstva... onda je Vidic 100% u pravu.. Menadzeri sastavljaju reprezentaciju.....otvaraju vrata od FSS nogom Rukovodstvo koje je smenilo trenera koji je odveo reprezentaciju na SP je moralo posle neuspeha da podnese ostavku.. a nije... ta banda mora da ide.....ne verujem u njihove iskrene namere Svi koji gledaju na fudbal kao na zlatnu koku... nemaj sta da traze u FSS

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.