Živeo je za rokenrol
Vest o odlasku Miše Aleksića, bas-gitariste „Riblje čorbe”, deluje nestvarno za čitavu generaciju domaćih rokera, koji se na društvenim mrežama opraštaju od njega. Počev od Bajage i „Instruktora”, Dejana Cukića, rok novinara i kritičara Ivana Ivačkovića, „YU grupe”, Kristine Kovač i mnogih drugih.
Miroslav Miša Aleksić nije bio samo bas-gitarista kultne rok grupe „Riblja čorba”, kompozitor i producent, već je pre svega živeo rokenrol, sa lakoćom i osmehom na licu. Poput večitog dečaka sa gitarom sakupljao je nadahnuće na ulicama rodnog Beograda, a zaustavila ga je pandemija u 67. godini života. Aleksić je sa svojom grupom „Riblja čorba” osvojio nagradu za najbolji bend 2019. godine, koju je dodelilo Udruženje muzičara rok, džez i zabavne muzike Srbije, a uručena je nedavno, u oktobru ove godine, u Ateljeu 212, kada niko nije mogao slutiti ovakav ishod.
Rođen je u Beogradu 1953. godine i kao i mnogi iz njegove generacije, slušao je svetske hitove noću na Radio Luksemburgu. Prvu gitaru kupili su mu roditelji, a zahvaljujući razmeni đaka, kada je bio četvrti razred srednje škole, otišao je SAD, u Baltimor, gde je školu završio.Tu je sam kupio gitaru i svirao u jednom bendu sa drugarima iz škole, a kada se vraćao u Srbiju, oni su mu za oproštaj kupili gitaru „fender“.
Miša Aleksić je živeo za dobru muziku. Počeo je karijeru u bendu „Rojali” (1970) kao bas-gitarista i pevač. Baš te godine bend je osvojio drugo mesto na takmičenju u organizaciji urednika emisije Radio Beograda „Veče uz radio”. Već sledeće godine je otišao u SAD, a po povratku u Beograd, pod uticajem grupa „Deep Purple” i „Led Zeppelin”, osniva sastav SOS. Nešto kasnije, 1978, nastao je bend „Riblja čorba”, koji je stvarao deo istorije domaće rok scene, a kojem je Aleksić ostao veran od početka do svog kraja. Osim što je bio jedan od osnivača i basista grupe, pisao je muziku i producirao njene albume. Autor je, između ostalog, muzike za popularnu pesmu „Ostaću slobodan”, kao i za pesme „Amsterdam“, „Ja ratujem sam”...
Miša Aleksić je tokom karijere bio veoma svestran i kreativan autor, pisao je, zajedno s Bajagom, pesme za Zdravka Čolića, Biljanu Petrović, „Džezi bel”, Milorada Mandića. Bio je producent albuma za bendove „Ratnici podzemlja”, „Džezi bel”, „Minđušari”, „Run Go” i „Prozor”.
Napisao je knjigu „Uživo! Autobiografija”, koja je objavljena u izdanju Lagune, veoma zapaženu među delima sa rok tematikom, koja je dragocen izvor podataka za one koji se bave pručavanjem rok muzike na našim prostorima.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


