Rezultati novog rata protiv mafije
Srbija je 2020. ušla u dva rata. Prvi, protiv nevidljivog i nepoznatog virusa korona koji je okupirao ceo svet. I drugi, protiv nama dobro poznatog neprijatelja – mafije. Korona i mafija imaju mnogo toga zajedničkog: obe pošasti razaraju pojedinca i društvo, utiču na ekonomiju, šire strah i paniku, vraćaju sistem unazad... Neke oblasti kriminala čak su i procvetale tokom pandemije. Mafija se lako prilagođava svakoj situaciji, pa je u svojim prljavim poslovima uspela i koronu da iskoristi kao saveznika.
Objave rata mafiji u našoj zemlji nisu novost. Međutim, 2020. bila je specifična. Tokom karantina zbog virusa korona i zabrane kretanja građana („policijskog časa”) i kriminalci su se pritajili. Korona je u tom trenutku uspela da ih „uspori”, pa je opao i procenat kriminala u našoj zemlji. Ipak, to nije dugo trajalo. Čim su se mere relaksirale, kriminalci su postali opušteniji i nastavili su po svome. U septembru su eskalirali ulični obračuni i profesionalne likvidacije na ulicama Beograda. Rat protiv korone bio je u jeku, a Srbija je zvanično ušla i u novi rat – protiv organizovanog kriminala.
Možda je rano govoriti o rezultatima novog obračuna sa mafijom jer se on vodi tek nekoliko meseci. Ipak, treba istaći da je policija u kratkom vremenskom periodu uspela da reši nekoliko naručenih ubistava u Srbiji. Identifikovan je, mada nije uhapšen, osumnjičeni za ubistvo Aleksandra Šarca koji je preminuo od posledica ranjavanja na parkingu TC „Ušće”. Policija je uspela da uhapsi pucača i njegove pomagače kojima se pripisuje likvidacija Bojana Mirkovića u garaži u beogradskom naselju „Belvil”. Da li će istraga utvrditi ko im je to naredio, ostaje da se vidi.
Utvrđen je identitet bombaša koji je usmrtio Strahinju Stojanovića postavljanjem eksploziva ispod njegovog automobila. Ovaj plaćeni ubica iz BiH je u bekstvu i za njim je raspisana poternica. Još nema informacija ko je i zašto naručio ubistvo Stojanovića.
Na Zlatiboru su stavljene lisice na ruke dvojici osumnjičenih članova kriminalne grupe koji su, kako se veruje, u borbi za prevlast na narko-tržištu pokušali da likvidiraju vođu navijača Nenada Alajbegovića Alibega. Iako je ovo hapšenje prvobitno predstavljeno kao veliki udarac mafiji, ispostavilo se da tužilaštvo za ove ljude nije čak ni tražilo pritvor dok traje istraga.
U medijima su objavljivane fotografije i tekstovi sa pouzdanim, ali nezvaničnim, informacijama o vođi jedne od navijačkih grupa i njegovim saradnicima. Uz napise da su ti kriminalci imali svoje ljude u policiji, mediji su ukazali da je taj klan samo mafijaško osinje gnezdo i da se dovode u vezu čak i sa ubistvima vođa i članova „škaljarskog klana” u Atini i na Krfu. Ispostavilo se da su se ljudi koji su ubijeni u mafijaškim likvidacijama, kao i nekoliko onih koji su nestali, uglavnom međusobno poznavali i da su svi bili povezani u svetu kriminala i ratu klanova. Do danas, ovo osinje gnezdo još zvanično niko nije dotakao.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin i direktor policije Vladimir Rebić u decembru su jednoglasno istakli da je najsvetliji primer novog rata protiv mafije hapšenje osuđivanog kriminalca Darka Eleza koji ima dva državljanstva – Srbije i BiH. Nakon policijske akcije, saznali smo da je Elez sarađivao sa ozloglašenim crnogorskim „kavačkim klanom”. Brojna krivična dela koja su „kavčani” činili u Srbiji rađena su navodno uz njegovu saglasnost, a reč je o ubistvima, dilovanju droge, reketu. Da li će Elez biti izručen BiH ili će, ukoliko su ove informacije tačne, prethodno odgovarati za ono što je uradio u Srbiji, pokazaće vreme.
Direktor policije je rekao da je Elezovo hapšenje pokazatelj ozbiljnosti namere države da se obračuna sa mafijom, a ministar unutrašnjih poslova je izjavio da u Srbiji nema zaštićenih. Obojica su najavili nova hapšenja. Kada je reč o zapleni narkotika, policija je 2020. Oduzela oko 7,6 tona droge, a samo poslednjeg meseca u godini skoro tonu. Ovo je dobar rezultat službe i svojevrsni rekord.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon objave rata mafiji istakao da Srbija ima „uvezene kriminalne klanove”, i „da bi se to počistilo, moraju da se počiste oni koji sa kriminalcima sarađuju”. Predsednik je potvrdio ono što svi znaju: da ne može biti ozbiljnog organizovanog kriminala bez sprege sa ljudima iz državnih struktura. Možda je u ovom smislu upravo i najbolji savet za borbu protiv mafije dao Samir Tandir, poslanik Stranke pravde i pomirenja. On je u Narodnoj skupštini rekao: „Ne sme da se desi da na preporuku nekog ko je poznat institucijama ove zemlje kao bos (koji se bavi nedozvoljenim radnjama) mogu ljudi u policiji, sudstvu i tužilaštvu da se zapošljavaju. Kada se takav neko zaposli, možete misliti za koga će taj službenik da radi”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


