Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Spomen na prve Nemanjiće

Spomen na prve Nemanjiće
Свети Симеон и свети Сава оснивају Манастир Хиландар (Фото Википедија)

Prilog g. Jovana Gajića u vašem broju od 28. januara zaslužuje najveću pažnju, a zatim i sve komplimente. Odavno, a svakodnevno živim sa „Politikom” više od sedamdeset godina, nisam pročitao tako koncizan i konkretan i pre svega verodostojan tekst. Kamo lepe sreće da je privukao veću pažnju iako je bio u vrhu 4. strane. Nisam mogao da se oduprem potrebi da preko „Politike” reagujem, podstaknut na razne načine komentarima, o po meni, analfabetski urađeno seriji „Stvaranje kraljevine” i o Stevanu Nemanji.

Nekoliko  dana pre otkrivanja spomenika velikom županu, emitovan je na važnom kanalu TV insert kako Stevan Nemanja, sada monah Simeon, napušta Srbiju: Prikazan je kao ubogi monah, otrcane mantije sa nešto kao vrećom skitnice preko ramena i tojagom u ruci, praćen isto tako karikaturom od momka – naizgled iskušenika. Ugledni g. J. Gajić ne želeći da ulazi u raspravu sa velikim scenaristom serije, isto tako velikim kostimografom i još značajnijim scenografom, održao je kratki faktografski čas uglednim poslenicima naše medijske kulture u prvih četrnaest redova svog priloga, pozivajući se kao odgovoran čovek na dokumenta biografa Domentijana: „Da je Stevan Nemanja došao na Svetu goru, vodeći – bolje rečeno praćen sa 300 odbranih slugu (prevedimo na današnji jezik) vojnika - oružane pratnje...”

To je istina, jer  monah Simeon je ipak bio miropomazani veliki župan, otac novog vladara i nije pošao kao monah prosjak, već sa recimo blagom (koje je iskorišćeno za podizanja Hilandara, a posle toliko vekova kasnije za izradu kivota svete Anastazije (Ane, majke Svetog Save) – nalazi se u Studenici. Ako protumačimo navod Domentijana, pratnja Stevana Nemanje do Svete gore imala je  nešto više od još sto ljudi (komordžija, konjušara, kovača i slugu). To je trag istorije.

Ne mogu a da se ni danas otmem lošem utisku: Kome je to stalo da prikaže kako su tadašnji vladari Srbije išli kao prosjaci, ili ogrnuti jagnjećim neštavljenim kožama? Ili je to trag komunističke samokritike jer smo kao nacija imali vladare i pre Stevana Nemanje, na nivou kostimografije između Vizantije i Venecije. Redovno sam pratio seriju naših suseda pod nazivom „Hrvatski kraljevi”. Ako su malo pobrkali titularne kraljeve, bar su se potrudili da ih, svoju vlastelu prikažu kako se vlastelini, pa vojnici, pa sluge oblačili u to doba. Ovako ispade da je Srbija bila crna rupa u Evropi sa kojom su se nekim slučajem orodili vizantijski carevi i venecijanski duždi.

Danilo Jovanović,
Beograd

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bogdan
Bravo za tekst, nadam se da ce se vremenom snimiti bolji filmovi i serije o Nemanjicima. Jedino sto je dobro je da je konacno tema prepoznata kao vazna i da je kakva-takva serija snimljena. Ovakvi tekstovi su izuzetno korisni da se ubuduce nebi ponavljale iste greske.
nikanor
Bravo za tekst. pravo u centar. Ja bih hteo da dodam da istoričar Živojin Andrejić je DOKAZAO da Zavida nije otac Nemanjin, nego veliki župan Vukan. Po ocu je i dao ime svom sinu.
Искрени да будемо...
...та серија је ругло које наружује нашу историју, и ова сцена је још један од мањих проблема. Ако се сетимо свега од невероватних пропуста (Сава који се замонашује пред сопственом иконом), преко модерног 'београдског' изражавања, до ужасног Рашкиног "пишким, човече!", схватићемо да творци нису хтели да учине пошту српској историји, већ да без поштовања и разумевања на њој зараде. Знам лично многе стручњаке које су консултовали при изради, и нису их нимало послушали, а налепили су имена на шпицу
Историја
Византијски цар и Млетачки дужд су се ородили са Србијом из интереса као и све у орођавању средњег века ! Византија нас је хтела под своје а Млеци под своје јер смо били на згодном положају за обе силе тог времена !!! Што се тиче докумената, они казују да је за Византијце српски двор, до краља Милутина, био доста скроман. Србе су до, женидбе Стефана првовенчаног за византијску принцезу, сматрали полуцивилизованим. Византија је са високом културом била висок репер за и целу Европу.
Дејан Р. Тошић
Поштовани "историчар", из ког разлога јавно износите ваше незнање, заклањајући се псеудонимом "историчар". Источно римско царство и државе око царства су тад, крајем 12.в.и почетком 13.в.представљале европску цивилизацију. То вам је идентично чињеници да су све садашње државе које се граниче са високо развијеним државама и саме на вишем економском нивоу. Чињеница је да су Немањичи за непуних 300 година владања, у Србији саградили већи број манастира него у целокупном Источном римском царству.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.