Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Stari grad – nova atrakcija

Zamisao je da užička tvrđava, na osnovu planova sačuvanih u bečkom ratnom arhivu, bude obnovljena tako da izgleda kao u 18. veku, s citadelom, kulom i kazamatom
Stari grad – nova atrakcija
Ужички Стари град (Фото С. Јовичић)

Užice – S prvim toplijim prolećnim danima nastavljeni su radovi na obnovi i rekonstrukciji užičkog Starog grada, tvrđave zidane u 14. veku. To je višegodišnji poduhvat na kome se, uz značajnu državnu pomoć, posvećeno rade poslednjih godina.  Zamisao je da tvrđava bude obnovljena kako bi izgledala kao u 18. stoleću. To se radi na osnovu planova sačuvanih u bečkom ratnom arhivu sa autentičnim izgledom gornjeg užičkog grada iz 1737. godine: s citadelom, kulom, kazamatom. Stari grad postaje ne samo atrakcija za turističko razgledanje, nego i galerijsko-muzejski prostor pogodan za razna dešavanja. Do njega će sa obližnjeg „zlatiborskog puta” voditi atraktivan pešački most (dug 105 metara) visoko nad rekom Đetinjom.

Do sada je za rekonstrukciju država preko ministarstava turizma i kulture izdvojila oko 35 miliona dinara, grad je uložio 16, a sa osam miliona pomogla američka ambasada. Urađena je konzervacija gornjeg i srednjeg grada tvrđave, privodi se kraju konzervacija donjeg grada, podignuta su i dva sprata glavne kule. Ovog proleća rade se bedemi, kazamati, ulazna kapija, pa su najave da bi do kraja juna prva faza mogla biti završena. Uporedo se priprema dokumentacija i obavljaju se geomehanička ispitivanja za gradnju pešačkog mosta.

Budući izgled Starog grada (Animacija s portala „Užice oglasna tabla)

Prema rečima zamenika gradonačelnika Dragoljuba Stojadinovića, završetkom radova na Starom gradu, uz najstariju hidrocentralu „Pod gradom” i prvi arheološki park na otvorenom kod Staparske banje (na šetalištu proglašenom „evropskom zelenom stazom”), Užice dobija  zaokružen i privlačan turistički potencijal. Ohrabruje, dodaje on, što je država spremna da i ubuduće ulaže u užički Stari grad.

Ni prostor oko tvrđave nije zaboravljen. Direktor JP „Užice razvoj” Nikola Maksimović najavljuje da se, uz pešački most sa vidikovca kod magistrale, u podnožju utvrđenja planira izgradnja malog mosta Banjica, kao i osvetljenje Starog grada, uz infrastrukturno povezivanje sa obližnjom Šarganskom ulicom.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Darko
Ako budu uspeli da ostvare potpunu rekonstrukciju trvdjave,zaista ce biti turisticka atrakcija. Mislim da ce biti mnogo lepsa od vecih i poznatijih tvrdjava u Srbiji.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.