Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ni evropskim bankarima nije svejedno

Ni evropskim bankarima nije svejedno
Слободан Радун у разговору с нашом сарадницом (Фото Ж. Јовановић)

Integralni doručak u svetu postaje sve manje moda, a sve više pravilo, a "Radun grup" iz Bačke Palanke, sledeće godine, kreće u izgradnju fabrike za proizvodnju i pakovanje hrane od žitarica, za domaće tržište i izvoz, široke lepeze proizvoda od kojih većinu niko u Srbiji ne pravi. Investiciju vrednu oko deset miliona evra koja će zaposliti oko stotinu ljudi.
Ovo je gostujući juče u Politikinom poslovnom klubu najavio Slobodan Radun, generalni direktor jedne od najuspešnijih porodičnih kompanija u Srbiji, koja od sredine prošle decenije usred Srbije ostvaruje američki san o uspehu, koju su na radare potrošača izbacili "nektar" sokovi i čiju ozbiljnost je prošle nedelje potvrdila i EBRD – kreditom za dalji razvoj "Nektara", pre svega za osvajanje rumunskog tržišta.

Zašto zajam EBRD znači više od novčane podrške, a privrednici više ne mole bankare, nego im oni sami nude kredite? Kako to da su srpski sokovi traženi u Americi, Hongkongu, Švajcarskoj i Irskoj, a da se "pregovori o ulasku na hrvatsko i slovenačko tržište završavaju samo na kafi i ljubaznom osmehu"? Kako država, ne samo kursom, može da poveća devizni priliv i pomogne i proizvođačima i izvoznicima, recimo podelom besplatnih sadnica obične domaće jabuke koju doskoro kod nas niko nije hteo ni da pogleda? Zašto je od količine novca važnije čiji je novac i ko kupuje firme i zemlju po Srbiji?

O ovim i drugim aktuelnim privrednim temama, ali i o tome kako su ga Amerikanci nagovorili da proizvodi jabukovo sirće, kako ga je "Tetrapak" gurnuo u proizvodnju sokova, kako su mu deca objasnila da "nije svejedno" i zašto ne kupuje avione i kamione, nego profit ulaže u proizvodnju, Slobodan Radun govori u intervjuu "Politici", koji ćemo objaviti u nedeljnom broju.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.