Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Loš put do Lukovske banje

Loš put do Lukovske banje
Луковска бања (Фото Википедија)

Put od Merćeza do Lukovske banje počinje preko drvenog mosta na Toplici. Preko njega se odvija putnički i teretni saobraćaj, za sada uspešno. Krajem osamdesetih godina prošlog veka Institut za puteve uradio je projekat puta i obezbeđena su sredstva za izgradnju iz Fonda za sanaciju šteta od zemljotresa na Kopaoniku. Ugovorena je izgradnja sa izvođačem i uplaćen avans u vrednosti radova po projektu. Radovi su počeli, ali je inspekcija obustavila radove jer nije izdata dozvola za mesto deponovanja viška iskopa. Izvođač je obustavio radove i vratio avans. Danas ovuda vodi uzani asfaltni put, s krivinama na kojima se putnička i teretna vozila ne mogu mimoići bez manevrisanja. Vozna traka je ispucala na mnogim mestima i slede odroni.

Uprkos svim tim mukama, Lukovska banja se snažno razvija. Izgrađeni su hoteli i kapaciteti u privatnom smeštaju, pa je broj posetilaca pre epidemije kovida 19 dostigao 13.000, s više od 90.000 noćenja, što je maksimalno korišćenje kapaciteta. I za vreme epidemije poseta je zadovoljavajuća. Pred neposrednim je otvaranjem hotel s pet zvezdica i 194 ležaja sa svim pratećim sadržajima za terapije i zabavu. To je povećanje kapaciteta za više od 70 odsto. Verovatno da ovakav brzi rast kapaciteta i broja posetilaca beleži malo ko u Srbiji. Vrlo je bitno da svi objekti „Planinke” koriste termalnu vodu i za grejanje, pa nema zagađenja vazduha. Zar svi ovi podaci nisu povod opštinskoj i republičkoj vladi da hitno preduzmu mere da se izgradi put do banje, imajući u vidu kolika se sredstva ulažu u putnu infrastrukturu na drugim područjima, a da je opština Kuršumlija maksimalno zapostavljena.

Ova izgradnja bila bi utoliko značajnija posle najave premijerke Brnabić da će se graditi put kako bi se povezali Radan i Kopaonik. Nadam se da će ovo zaslužiti pažnju odgovornih za ravnomeran razvoj Srbije.

Đorđe Eraković,
dipl. ek. u penziji, Kuršumlija

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

госн Јован
Био сам у јулу ове године први пут у Луковској Бањи. Јако ме је изненадио дрвени мост на тој деоници пута, тако да сам стао и дуго времена размишљао дали да га пређем. Навикао сам на лошије путеве на југу Србије. У задње време примећујем побољшање стања путева. Ипак, овај пут и пре свега онај мост заслужују да се хитно поправе, ако не због развијања саме Бање, онда из сигурносних разлога. Мислим да имамо довољно новца као држава, да можемо да не угрожавамо животе људи несигурним путевима.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.