Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Litar ulja i šoljica kapučina

Litar ulja i šoljica kapučina
(Фото Пиксабеј)

Na nedavnu izjavu ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislava Nedimovića, kojom opravdava poskupljenje ulja rečima „litar ulja je manje nego pola šoljice kapučina u kafićima”, reagovao bih ovako:

Gospodine ministre, da li Vam je poznato da u kafiće ulazi mali deo građana, a još manje penzionera? Razlozi su opštepoznati. Treba kupiti hleb i mleko, platiti veliki broj računa i tako dalje. Ulje posle poskupljenja sada košta i do 220 dinara, a pre godinu dana cena mu je bila do 100 dinara. Strepimo od daljih lančanih poskupljenja, a Vi nam pričate o kafićima. U pravu ste kada upoređujete, ali molim Vas, nemojte sa kafićima, već s našim penzijama i niskim platama.

Uzmite u obzir i primanja u evropskim zemljama. Prošle godine grčki penzioneri su štrajkovali zbog smanjenja penzija (država im je u velikim dugovima), a jedan penzioner-štrajkač govorio je u mikrofon: Kako da preživim sa 900 evra mesečno, kad sam do sada imao 1.200? U njihovoj zemlji cene osnovnih namirnica su malo više nego kod nas.

Kad je poskupelo ulje nisu nam padale na pamet ni sedeljke, ni kapučino, niti nešto slično, već smo razmišljali o načinu kako da preživimo.

Mišo M. Mladenović,
akademski slikar i pisac, Beograd

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ratko Pejovic
Ne kaze se kapucino (sa tvrdim "c")
Киза
Господин министар је још испао благ. Могао је као своједобно Марија Антоанета да каже ако вам је скупо сунцокретово уље, користите маслиново! Додуше, знамо како је она касније завршила (гиљотина)! А онако успут да поменем, код нас је поприличан број оних који би кризу да лече враћањем монархије (никад се нећемо спаметити)! Причати причу о тржишту и поредити наше цене са европским без поређења платне моћи грађана је одавно познато збрајање баба и жаба! У памет се Срби, долази нова СЕКА! Срећно!
milica
G. Ministar je ocigledno nemastivit ili je stalni gost u kaficima, za razliku od pomenutih u tekstu.
Земунац
Да ли се све у Србији мери према Београду? Колико кошта капућино у другим градовима у Србији? Уље кошта свуда исто.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.