Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Junak svakog doba

U trenutku kad Dositejevo ime slavimo i na ovaj način dužni smo da pogledamo kako se odnosimo prema njegovom nasleđu. Svoje poruke i lično je zapisivao. Jedna glasi: ’Ne pravimo se pametniji od svih i nikada i nikoga ne vređajmo, to je znak varvarstva’, a druga: ’Knjige, braćo, knjige, a ne zvona i praporci’
Junak svakog doba
Доситеј Обрадовић (Фотодокументација „Политике”)

Na ovaj u mom životu veliki dan nisam među vama zbog više sile, pa mi dozvolite da vam se obratim na ovaj način.

Za moje „životno delo” danas primam nagradu koja nosi ime Dositejevo, koji u našem narodu ima kultni status. Gotovo da nema čoveka u Srbiji koji njegovo ime ne izgovara s poštovanjem.

Taj veliki čovek nije ni rođen u Srbiji. Čakovo je tada bilo u Austriji. Srbija je tada postojala samo kao okupirana teritorija. Ostao je i bez roditelja. Školovao se u manastiru, a onda kao neki čudesni đak pešak krenuo po Evropi, od škole do škole. Da bi zaradio za put i za školovanje, radio je i kao jorgandžija, i kao učitelj, propovednik, lektor, korektor. Tako je bukvalno peške obišao: Nemačku, Italiju, Francusku, Englesku, Austriju, Rusiju, Malu Aziju, ceo Balkan, usput završio u Lajpcigu filozofiju i teologiju, naučio jezike: latinski, grčki, nemački, ruski, engleski, francuski, italijanski, rumunski i albanski, pisao knjige, prevodio. A već star, u šezdeset i šestoj godini, na prvi glas o ustanku u Srbiji došao je u svoju zemlju. Znao je da Karađorđe nije dovoljan, i svojim dolaskom poslao nam svoju najvažniju poruku: da narod ne može biti slobodan ako je nepismen, da ljudi mogu biti slobodni samo ako znaju, a da bi znali, moraju da čitaju jer samo obrazovani i osvešćeni ljudi umeju da misle, da razlikuju dobro od zla, prepoznaju prevaru, podvalu i demagogiju, i bore se za istinu. Za samo pet godina, od 1806. do 1811, usred bitaka i ustanaka otvorio je u nepismenoj Srbiji Veliku školu, kasnije Univerzitet, u koji se među prvima upisao Vuk Karadžić, otvorio Bogosloviju, počeo da radi na stvaranju prve srpske štamparije i umro baš kad je Serbija voštela, i borila se, uz himnu koju je on napisao.

U trenutku kad to veliko ime slavimo i na ovaj način dužni smo da pogledamo kako se odnosimo prema njegovom nasleđu. Svoje poruke i lično je zapisivao. Jedna glasi: „Ne pravimo se pametniji od svih i nikada i nikoga ne vređajmo, to je znak varvarstva”, a druga: „Knjige, braćo, knjige, a ne zvona i praporci.”

Danas, taj oblik varvarstva gledamo svakoga dana na raznim televizijskim kanalima i nazivamo ga dijalogom, polemikom, sučeljavanjem, a zvona i praporci čuju se sve jače i zaglušuju glasine razuma i racionalnosti. Danas neki mali đaci pešaci pešače kilometrima do najbliže škole u kojoj nije najgore što nema pristojan toalet, već što nema ni đaka, a učitelj otaljava posao s dvoje-troje i čeka otkaz.

Ovim svetom vlada novac. On određuje meru svemu i uspostavlja sopstveni sistem vrednosti. Ide tamo gde će se brzo oploditi i doneti profit. Takvom sistemu odgovaraju ljudi malog formata. Talentovani smetaju. Za stvaralaštvo koje traži strpljenje, vreme i posvećenost, novac nije zainteresovan. Ulaže se u industriju plitke zabave, drangulija i praporaca. Vrednost se određuje: marketingom, prometom, u piplmetar se gleda kao u berzanske izveštaje, gledanost i tiraž su dovoljni. Kako izaći na Dositejeve zapuštene staze? To talentovani ljudi moraju sami da odluče i da se izbore. Srbija je puna talentovanih ljudi.

Ali talenat nije ništa zasluženo. To je poklon. Dar prirode, boga, roditelja.

I svako će od tih brojnih talentovanih ljudi sam doneti odluku: hoće li svoj dar straćiti i prikloniti se sistemu proizvodnje praporaca ili će taj poklon dositejevski podeliti s onima kojima u životu niko ništa nije poklonio.

Ova visoka nagrada svedoči da sam pokušavao da idem Dositejevom stazom. Na tom putu su mi pomogli i oni koji su i sami tom stazom išli. I ovom prilikom želim da im se zahvalim.

Na prvom mestu, obraćam se vama, gospodo iz žirija. Vaša jednoglasna visoka ocena mog rada, a s obzirom na to da ste svi profesori univerziteta i vrhunski poznavaoci materije koju procenjujete, potvrđuje moje nade da u masovnoj publici koja me je decenijama podržavala nisu bili takozvani prosečni gledaoci, što se navodi kao razlog za omalovažavanje masovnosti, jer prosečan gledalac ne postoji. To mnoštvo se sastoji od ljudi, vrlo različitih, od onih skromno obrazovanih, do onih s najvišim kriterijumom vrednovanja, od kojih je sastavljen vaš žiri. Hvala vam.

Posebnu zahvalnost dugujem rediteljima Savi Mrmku i Aleksandru Đorđeviću, koji su svojim znanjem, talentom i majstorstvom doprineli da moje životno delo bude dostojno vaše pažnje i ove nagrade.

Iako je, hvala bogu, živ i u dobrom zdravlju i punoj snazi upravo završava snimanje moje serije „Junaci našeg doba”, izražavam zahvalnost reditelju Mihailu Vukobratoviću, koji je od „Boljeg života” preživeo gotovo sve moje serije, radeći to kao pravi i dosledni Dositejev sledbenik. Za četrdeset godina saradnje nisam s Mišom imao nijedan kreativan, kolegijalni ili običan ljudski nesporazum. Pravo čudo u ovom našem poslu i u ovoj našoj zemlji.

I konačno, ali ne na kraju, već od samog početka, od prvog susreta, najveću zahvalnost dugujem svojoj saradnici, inspiraciji, svojem najoštrijem kritičaru, onoj koja je verovala u mene i kad drugi nisu, koja nije izbegavala ni svađu ni raspravu samo da to što radimo bude bolje nego što bi bilo bez njene saradnje, mojoj Ljiljani.

Reč Siniše Pavića na svečanosti u Narodnom pozorištu povodom dodele nagrade „Dositej Obradović” za životno delo

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

народ
Достојан!
liber esto
Baš lepa beseda.
Vasa
Pre 200 godina, Dositej i Vuk perom, Karadjordje i Milos sabljom, istrgli su nas iz azijskih kandzi i uveli u kolo evropskih naroda. Danas smo opet pred tim kolom, koje ima svoja pravila, ritam i muziku. Ta pravila ne odgovaraju autokratskim rezimima, naviklim da vladaju bez pogovora i bez kritike.
Jovan R.
Za @Zemunca : a sta sa milion i po Albanaca na Kosovu koji nece da zive sa Srbima ?
Земунац
Пустите се тих флоскула ''аутократски режим'' и др. Основни услов да уђемо у то коло је да се одрекнемо Косова и Метохије. Ви ако хоћете да играте под тим условима играјте, ја нећу.
gojko bogdanovic
Nas osnovni problem u ovom vremenu je sto nemamo ili imamo vrlo malo ljudi koji su moralne vertikale ovog vremena.Sve je postalo potrosna roba pa i moral
Zaratustra
Dositej: "Не правимо се паметнији од свих...."- potpisujem da se mnogo pravimo vazni

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.