Ponedeljak, 06.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Povratak „hamera”, ali na struju

Povratak „hamera”, ali na struju
(Фото GM)

Dženeral Motors (GM) na svojoj veb stranici je objavio da je počeo isporuku prvih primeraka svog električnog “hamera EV edišn 1“ kupcima koji su ga rezervisali pre više od godinu dana. Ovim je, kažu, zaokružen projekat reanimacije imena i modela “hamer” čija je proizvodnja u formi vozila s motorom na unutrašrnje sagorevanje prestala još pre 15 godina.

Setimo se, njegova proizvodnja prestala je 2006. godine, ali GM nije odustao zauvek od teškaša koji nije ljude ostavljao ravnodušnima ni u vizualnom smislu. Neki su ga doživljavali kao simbol snage i lepote, dakle privlačnim, drugi kao ružna mala borna kola.

 "Hamer EV 1(Foto GM)

S prosečnom potrošnjom od 22 litra na 100 kilometara, „hamer H1”, taj kamionet koji je na obične puteve sišao s vojnih vežbi i ratišta širom sveta, nije imao šansu u svetu koji se grčevito bori da smanji emisiju štetnih gasova.

Ali dosta dugo se kuvala ideja da GM ponudi električnu verziju „hamera” i tako preskoči sve tehnološke prepreke na tom putu. Za početak, kako da tako veliko i teško vozilo se opremi baterijom koja će dati pristojni raspon putovanja s jednim punjenjem, a da usput njegova proizvodna cena ne odleti u nebo.

Izgleda da su uspeli. „Hamer EV edišn 1” razvija čak do hiljadu konjskih snaga, a sa 4500 kg težine ubrzava za neverovatnih tri sekunde od nula do 100 km/č. S jednim punjenjem prelazi preko 500 kilometara. Cena je ipak visoka, i počinje od 110.000 dolara. Sva predviđena proizvodnja rasprodata je za samo 10 minuta. Kompanija nije objavila koliko je rezervacija bilo na raspolaganju, ali se računa da je planulo oko 10.000 vozila.

Proizvodnja je počela prošli mesec u fabrici u Detroitu, i zasad se proizvodi samo model pik-ap kamioneta s otvorenim zadnjim delom, a zatvoreni SUV kakav je bio i originalni H1,  očekuje se na tržištu tek iduće godine.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

slavko buljina
novo vozilo nasih specijalaca

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.