Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sećanje na mart 1941.

Sećanje na mart 1941.
Београд 27. марта 1941. (Фотодокументација „Политике”)

U feljtonu „Jugoslavija, SSSR i prodor Trećeg rajha na Balkan” u delu teksta objavljenog 10. decembra preneta je izjava Viktora Lebedeva, sovjetskog otpravnika poslova u Beogradu, koji je između ostalog rekao: „Posebno je bio oduševljen demonstrantima kada su se okupljali oko zgrade sovjetskog poslanstva i isticali parole u čast Sovjetskog Saveza...; demonstranti nisu mogli da se približe zgradi sovjetske diplomatske misije, ali su se u daljini čule parole o savezu sa sovjetskom Rusijom...”

Šaljem vam svoju belešku o okupljanjima ispred Poslanstva SSSR i o događanjima u toku demonstracija na dan 27. marta ispred zgrade Poslanstva SSSR.

Na dan 27. marta, posle saopštenja direktora škole o prekidu predavanja na neodređeno vreme, učenici odlaze kućama u grupama. Ispred dvorišne kapije škole, koja se naslanja na zgradu Poslanstva SSSR, nas trojica učenika koji stanujemo u blizini škole ostajemo s učiteljem g. Savom Karadžićem. Učitelj je zainteresovan da čuje šta se događa ispred Poslanstva SSSR. Prilazimo nepoznatim ljudima koji stoje pred poslanstvom nedaleko od školske kapije. Učitelj pita prisutne da li su se iz poslanstva pojavljivali službenici i da li će neko od njih govoriti. Dobio je različite odgovore. Jedan je rekao da nisu, a drugi da su se više puta pojavljivali, ali nisu ništa rekli, ostali misle da će se iz poslanstva pojaviti i govoriti, ali kada se uvere da je okupljen dovoljan broj građana. Građani pristižu i sad je skup već prilično veliki. Glasno razgovaraju i spominju vojni puč, Sovjetsku Rusiju, Nemačku, Jugoslaviju.

Vedar prolećni dan, sunce odskočilo i greje, gledam u najbliži prozor poslanstva iznad nas, na prvom spratu, poslednji na levoj strani zgrade poslanstva. Roletna je spuštena, ali sunčevi zraci prodiru kroz razvučena rebra roletne otvorenog prozora i osvetljavaju dvojicu službenika koji vire između rebara roletne. Obratio sam se učitelju i pokazao na prozor. Učitelj je prijatno iznenađen obavestio ostale koji stoje s nama. Vest se brzo širi skupom i uskoro su mnogi znali za „naš” prozor. Nastaje radosna galama i uverenje da će se neko u ime poslanstva pojaviti i govoriti. Posle uzaludnog čekanja javlja se razočaranje – shvatili su da se niko neće pojaviti da govori, pa ni službenici koji prikriveni iza roletne prate veliki skup. Okupljeni mašu rukama posebno kad se službenik pojavi na prozoru ili terasi i zatim još brže nestane.

U trenucima čekanja pred poslanstvom iz pravca Slavije čuju se gromoglasni uzvici „živeo”, „dole” i neki nerazumljivi pokliči. Snažni glasovi koji dopiru verovatno iz hiljade grla iznenadili su i pobudili prisutne, mnogi su potrčali prema Slaviji. Gospodin koji je razgovarao s učiteljem okrenuo se prema svom drugaru koji je stajao na drugom kraju velikog skupa i glasno ga pozvao da zajedno krenu prema Slaviji. Njegov čudan odgovor ostao mi je u sećanju: „To nisu naši organizovali i ja ne želim da idem dalje od Poslanstva SSSR”. Javio sam se učitelju i potrčao kući.

Okupljanje građana pred poslanstvom počelo je još 24. marta i trajalo sve do 27. marta po podne. Pre početka predavanja zaticali smo okupljene, bili su prisutni i za vreme naših odmora, a kad smo posle predavanja kretali kući voleli su da porazgovaraju s nama, decom. Za sve vreme njihovog okupljanja pred poslanstvom nisu se čuli povici, vike ili parole. Nisu nosili transparente, zastave ili slike. Svaki njihov skup bio je dostojanstven. Oni nisu bili demonstranti, koji su izvikivali parole u čast Sovjetskog Saveza. Koliko sam shvatio, njihovo okupljanje bilo je iz želje da čuju predstavnika poslanstva o stavu Sovjetske Rusije prema puču i dovođenju kralja na presto. Veliki skup pred Poslanstvom SSSR tražio je obraćanje, ali i pozdrav s prozora ili terase poslanstva. Uporni „stajači” pred Poslanstvom SSSR na mahanje ruku prema prozorima i terasama nisu dobili ni mali otpozdrav.

Slobodan Plazinić

Komentari14
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Владица
Историја је увек била, и остала, дисциплина политике. Ако је историја наука, како онда, у свим бившим југословенским републикама, о истом догађају, имамо осам различитих ,, истина"? Или, о бомбардовању Дрездена у ДР. Св. рату, једно пишу Немци, друго англоамериканци а сасвим треће Французи. Питање Алзаса и Лорена је још упечатљивије. Немци, Французи, Холанђани и Белгијанци, сваки на свој, међусобно искључив, начин, тумачи догађаје. И где је ту наука? Политички мотивисане приче. То је историја.
Фред
Стаљин је знао да ће Хитлер изазвати европски рат, још 1934. Читајте Јурија Жукова. Американци су фашизам створили да би уништили комунисте. Форд је финансирао све важније пројекте нациста. Едвард 8. заклети нациста, морао је да абдицира у Енглеској. Западна пропаганда већ више од 60 година труби и понавља лаж да су комунисти имали било какве везе са нацистима. Само политички идиот у то може да поверује. Још се наводе некакви тобожњи докази. Академске титуле на лажима стичу. Историја није наука.
popchulle
Bilo je nelogično očekivati izjavu od Poslanstva SSSR-a u vreme dok je Staljin još verovao da ga Hitler neće napasti jer nije želeo da ga provocira. Iz istog razloga je nelogično tvrditi da su martovske demonstracije organizovali jugokomunisti. Ako su komunisti i u čemu bili dobri, to je bilo prisvajanje tuđih zasluga. Nikad komunisti ne bi ušli u rat protiv Nemaca da nije bilo napada na SSSR. Verovatno je da su komunisti organizovali okupljanje oko Poslanstva SSSR-a očekujući instrukcije.
Катарина Крстић
Ех, а још није било споразума НКВД-а и Гестапо-а још 1938, па из 1939, па из 1940. (два) и да СССР није избацио посланика Краљевине и прекинуо дипломатске односе на захтев Немачке, и да у мају и јуну није преговарано о приступању Тројном пакту, а и о признању НДХ (требало је да се потпише 22. јуна) и да није... Има неких у Русији и данас који би да присвоје и Пуч и народну подршку Слободи; исто као и код Битанаца. Увек су успех и Част имали много очева, а заправо су те 1941. то били само Срби.
Milan Ristović
Ne postoje takvi sporazumi. Vi imate zaista, bujnu maštu. Postoji samo i isključivo dogovor o nenapadanju. Sve ostalo, vaše su fantazije, g. Sotiroviću. SSSR I Nac. Nemačka su krvni ideološki antipodi i neprijatelji. Onaj ko to ne razume, bolje mu je da se ovde ne oglašava. Poštenije je. Nemojte izmišljati dokumenta kojih nikada nije bilo.
Катарина Крстић
Није било места да се помену сви споразуми СССР и Немачке који су уследили после оног 1939, а било их је десетак... док присвајања Пуча не престају ни у источној историографији, исто као у Србији која потиче из љотићевских извора, иако су они учествовали у демонстрацијама, за разлику од комуниста. Треба бити опрезан, јер су казне веома високе, будући да је нестина о британском плаћању судски утврђена још 1953. Пиратско издање те љотићевске публикације дели се по Србији, а двоструко је КД и овде.
Prikaži još odgovora
Зоран
Договор о ненападању није пакт. СССР је последњи у Европи потписао споразум са Немачком. Чемберлен и Даладије су у Минхену потписали прави пакт. Први су, са Хитлером 1934. потписали споразум, Пољаци и 1938 окупирали Тешинску област у Чехословачкој. Прочитајте мало, пре него што нешто напишете
Бранко
СССР није поделио Пољску већ вратио територију коју су у Версају неправедно одузели. Погледајте карту Русије 1913. године. Истоветна ситуација као са Косовом. Пољаци интервенишу 1918-24 против Совј. Русије 200000 жена деце и стараца одводе у данашње Закопане у конц логор. Убијају 194000 и на њиховим костима граде ски стазе. Совјети, 1939. хапсе 709 учес. тих догађаја и већину стрељају. Касније нацисти на истом месту убијају Јевреје. Пољаци ратују на страни Хитлера и шаљу 23 дивизије против Руса
Jorge
Pakt je jedno, a djelovanje je drugo. SSSR je zajedno sa Njemačkom 1939. g. podijelio Poljsku. Tu se nema šta dodati. Sve jasno.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.