Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sećanje na pilote heroje

Sećanje na pilote heroje
Само мала табла испред капије означава назив војног аеродрома: „Пуковник пилот Миленко Павловић” (Фото: лична архива)

U tišini i gotovo nezapaženo, prošao je i ovaj 24. decembar, Dan RV i PVO. Po mnogim pokazateljima, a i po značaju, to je nedvosmisleno elitni vid Vojske Srbije.

U 2022. godini obeležavamo dva značajna jubileja, 110 godina naše avijatike i 60 godina nadzvučne borbene avijacije na ovim prostorima.

U plemenitoj nameri da od zaborava sačuvamo naše pilote, prave heroje, vojni aerodrom Batajnica trajno smo označili i nazvali po časnom imenu pukovnika pilota Milenka Pavlovića, koji je život izgubio za vreme agresije NATO-a, 4. maja 1999. godine u neravnopravnoj vazdušnoj borbi iznad svog rodnog valjevskog kraja.

Za sve vazduhoplovce, a posebno pilote, svaki aerodrom je sveto mesto s kojeg se uzleće na izazovne puteve nebeske s kojih se uporni „nebeski šetači” vraćaju nakon izvršenog letačkog zadatka. Naš prijatelj, kolega, klasić, saborac, ratni drug i heroj Milenko Pavlović nije se tog kobnog dan vratio sa borbenog zadatka.

Danas i sada, o tom hrabrom činu, kao sećanje, pouka, priča i poruka svim prolaznicima i našem narodu svedoči samo skromna, formacijska tabla dimenzija 70h50h0,5 centimetara pobodena u travu ispred kapije vojnog aerodroma „Pukovnik pilot Milenko Pavlović”.

Mi, učesnici i svedoci tragičnih događaja iz naše novije istorije, borci protiv zaborava i čuvari sećanja na naše pilote, prave heroje, ne mirimo se sa sadašnjim stanjem i činimo sve da otklonimo očiglednu nepravdu i sitni nemar.

Milenko Pavlović, čovek, pilot nadzvučnih borbenih aviona, vojnik, oficir, komandant lovačkog puka, borac i ratnik, svesno je prineo neizmernu žrtvu – sopstveni život, na oltar slobode i slave naroda iz kojeg je ponikao i kome je u potpunosti pripadao. Takav uzvišeni i viteški čin zaslužuje primereno, vidno, dostojno i dostojanstveno obeležje ispred aerodroma s kojeg je poleteo u večnost i legendu.

Čvrsto verujemo da nadležne institucije imaju moć, sredstva, dobru volju i način da kroz akciju izgradnje simboličnog naziva vojnog aerodroma „Pukovnik pilot Milenko Pavlović” daju puni doprinos trajnom očuvanju sećanja na naše pilote i heroje.

Boriša Mandić,
pilot instruktor, Beograd

Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бојана
Није ми јасно зашто, по именима таквих хероја, какави су, Миленко Павловић, Танаско Рајић, Вукашин Манрапа, Димитрије Кољковић, нису назване главне улице у Београду, а не по краљевима који су наш српски народ уназадили и још више поделили. Краљ Петар је вансеријским злочином отео власт, и он има улицу у центру града. Разне краљице и кнегиње које ама баш никакав допринос српској историји и култури немају, имају најелитније улице. Преварант Мекензи, има једну од главних улица.
dr Slobodan Devic
Bravo; ali, takva je svaka vlast i svuda i za vijek i vjekova - nazalost ...
Jovo
Umesto da su čoveku rekli da nema nikakve šanse ako poleti i da će izgubiti bespotrebno život oni su ga junačili lažnom nadom kako bi čovek izgubio život.
Земунац
Изгледа да немате појма шта значи војничка дужност и војничка част. Исто су наши пилоти полетели 6. априла 1941. године против бројно надмоћнијег непријатеља и учинили што су могли. Мислим да би се сваки пилот нашао увређеним оваквим вашим размишљањем.
Đorđe
Srbi imaju "pileće" pamćenje, pa sve zaboravljaju. A posebno svoje heroje. Tako je to kod Srba tokom njihove novije istorije, još od Prvog svetskog rata. ali zato ratni profiteri i pomilovani dezerteri su svakodnevni heroji današnjice.
Владислав
Радиша, свака част. Доста је више омаловажавање и вређања Срба изван круга двојке. Све нека господа, преко туђе грбаче. Комунисти нису никог приводили без дебелог разлога. Прочитајте немачке објаве да грађани смање пријављивање својих комшија јер Немци немају капацитете где да сместе затворенике. Да ли неко мисли да показивач окупатору, треба да остане некажњен. Богати, све угледна господа.
fensi denser
ja sam uz Dušana T.
Prikaži još odgovora
vojo
neka im je vecna slava
Размислите
Елементарно поштовање према сенима погинулих јунака налаже да се стави грб и застава под којима су се борили а не данашњи симболи. Тим пре што ови данашњи армијски симболи нису српски. Звездице на раменима пруске, грб породице Фугера, на српској застави НИКАДА није био овај грб, а од 1838 није био уопште грб.
Боривоје Банковић
Грб породице Фугер има две варијанте. Прву чини штит са два вертикална поља: левим жутим са плавим љиљаном и десним плавим са жутим љиљаном. Друга се састоји од плавог штита са жутим срндаћем у пропињању а има варијанти где је уместо срндаћа једнорог. Која од њих је на нашој застави? Теорија завере је врло популарна код кафанских хералдичара а побија се када се у duckduckgo унесе Fugger family crest и међу резултатима се одабере images. Да грбу није место на застави, потпуно се слажем.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.