Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ko bi da ruši i preseljava Stefana Nemanju

Ko bi da ruši i preseljava Stefana Nemanju
У односу на архитектуру позадине и окружење трга, споменик Стефану Немањи је лоциран складно и хармонијски (Фото: Н. Марјановић)

Za Srbe je tradicionalno poznato da se među sobom ne slažu, ali se trude da savladaju tu prirodnu osobinu i bore se protiv nesloge i to traje vekovima i trajaće dok postoje. Da bismo to kako-tako razumeli, moramo se poslužiti naukom, koja se trudi da pojave pojasni, za razliku od politike (i diplomatije), koje nastoje da stvari zamute. U fizici postoji pojam „entropija”, kao mera neuređenosti sistema, u informatici je mera neizvesnosti, u organizaciji mera dezorganizacije, a kod Srba je to mera nesloge. U opštoj teoriji informacija i sistema, prirodno stanje je haos, protiv kojeg se čovek bori redom i savlađuje informacijom, a ona je funkcija energije. Znanje i istina zahtevaju energiju, ne dolaze sami po sebi. Iz svemira energija dolazi slobodno i nenajavljeno. Nova saznanja u astrofizici pominju entropiju kao nepoznatu silu koja oblikuje Univerzum. Čak i to.

Dakle, kultura i civilizacija su tekovine homo sapijensa, stara pet milenijuma. Srbija je kulturna tekovina stara milenijum. Stefan Nemanja je simbol tog kulturnog milenijuma. Njegov spomenik, podignut s velikim zakašnjenjem, ali je podignut, nije svakome potaman, ali bitno je da smo ga konačno dobili. Šta sad hoće neki politikanti? U svoje izborne kampanje da ugrade antikulturnu i anticivilizacijsku entropiju, da vrate unazad haos i nered, da kulturu i civilizaciju ismeju i ponize, da ubede istomišljenike u svoja kvaziekspertska mišljenja.

Kad smo kod spomenika Stefanu Nemanji, dozvoliću sebi da kao arhitekta i urbanista i urbanolog starog Beograda, kažem šta mislim. Lociran je kako treba na potezu Nemanjine ulice. Takođe, u odnosu na arhitekturu pozadine i okruženje trga, skladno i harmonijski. Ponajmanje mogu da budem protiv monumentalnosti spomenika – on to i zaslužuje. Cenim i uvažavam narativ autora u obradi postamenta, kao i samu figuru spomenika. Autor spomenika, inače, ima veliku odgovornost da harmonizuje svoj kreativni kapacitet i značaj spomenika i želje naručioca. Osećam da je autor bio svestan toga i da je imao želju da iz sebe izvuče maksimum stvaranja. A onda se javi neko iz redova umetničke fele, ko ne razume baš to, nego delo izloži sprdnji, i to u političkom kontekstu. Kako je moguće to dopustiti? Ako ne na račun vlasti, pa i političke ostrašćenosti, onda na račun medijske neobjektivnosti i nedopustivosti.

Zameram svim medijima koji ovakve izopačene novosti objavljuju, u dva suprotna konteksta, da informišu, ili čak da afirmišu i zloupotrebe informacije. To se ne suzbija, nego dopušta i forsira. Tako smo stigli u vode hibridnog rata, u kojem je sve dozvoljeno, kao nekada u borilačkom sportu, „uhvati kako možeš”, koristi obmane i laži, uvrede i ucene, u kojem se nalazimo neprekidno od osamdesetih godina prošlog veka, kad je neistina kao entropija uveliko bila zacarila. Ovih meseci se to isto dešava, cementiraju i betoniraju neistine i laži, izrugivanje i podsmeh.

Ko su ti ljudi? Rekli bi – neobrazovani, nekulturni, primitivni? Ne, sasvim suprotno, visoko obrazovani, pregaoci kulture, nosioci civilizacije... kakav paradoks. Kako to objasniti? Prethodno pozivanje na nauku to objašnjava (vladajućom) entropijom, prirodnim stanjem haosa, kojem priroda teži, a protiv kojeg se kulturan i civilizovan čovek bori. Ali je nenormalno da obrazovni, kulturni i civilizovani ljudi vraćaju haos i nered radi osvajanja vlasti, računajući na deo izbornog kruga ljudi u kojem caruju haos i nered, u kontekstu borbe za vlast. Da je to interna stvar naroda i nacije, izašlo bi se na kraj s neredom i haosom, da ne utiče spoljni neprijateljski faktor, koji podstiče i podržava unutarnji opozicioni faktor u osvajanju vlasti. U takvoj situaciji se ni medijski sektor ne može distancirati, nego pre združiti s neprijateljima zemlje. Otuda je politička borba čista entropija, utoliko veća ukoliko je narod nesložan, a pod jakim uticajem spoljnog negativnog faktora. Srbija je promenila imidž slabe i zavisne države i izložena je pritiscima i udarima da se oslabi i vrati u ranije bolesno stanje zavisnosti.

Prof. dr Miroljub Kojović

Komentari18
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Stanislav
Ne rušiti, ali premestiti na neko prikladnije mesto, u prirodu - svakako.
Vitez koja
Plašim se da je Politika nasela opet na neke mail ove i izgleda da objavljuje članak profesora koji ne postoji. O sadržaju članka: spomenik je postavljen u grotlu ispred nekada sporednog ukaza železničke stanice. Kompozicija simbolički, estetski i sadržajno nema nikakve veze sa Nemanjicima i Srbijom. I za domen ruske umetnosti spomenik ima srednju vrednost.
geras
ko vam prof.dr miroljube daje pravo da nas kojima se spomenik i sve ovezano za njega, spomenik ne s. nemanju, ne dopada nazivate neobrazovanima, nekulturnima i primitivcima ? možda je to vaše članstvo u određenoj partiji, možda neka apanaža u nekom upravnom odboru, možda se spremate za nacionalnu penziju ? a najverovatnije ste, ma, siguran sam, opisujući nas koji smatramo da je ono čudo ruglo podignuto u slavu jednog našeg savremenika , opisali sebe . ja ga ne bih selio dalje od neke livnice.
Portir
Odlican tekst, dostojan Politike i intelektualne Srbije.
darko011
A koliko beše košta nas taj spomenik? Mislim koliko novca su naši poreski obveznici odvojili? Ah, skoro da sam zaboravio, pa vajar neće da otkrije cenu... I nama je to ok.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.