Neistražene lepote Cijevne
Podgorica – Uprkos velikim mogućnostima za razvoj ekološkog i sportskog turizma, Cijevna je jedna od najneiskorišćenijih reka u Crnoj Gori.Blizina Podgorice i pristupačni puteviprednosti su ovog basena čija velika šansa leži u pejzažnom turizmu, kupanju i skokovima u vodu kao i sportskom ribolovu.
Karakteristično rastinje, suvi predeli i kamenite obale posebna su lepota reke koja je u dve trećine toka pijaća. Izvire u albanskim Prokletijama, dugačka je oko 60 kilometara, od čega 32 kilometra pripadaju Crnoj Gori. Od toga je 12 kilometara kanjona.
Nevladina organizacija „Grin houm” i NVO „Albanska asocijacija za ekološku edukaciju” iz Skadra razmotrili su „Potencijale za održivi razvoj basena reke Cijevne”. Koordinator projekta Jelena Marojević navela je da se „Preporuke za dalji razvoj i očuvanje basena odnose se na zaštitu i unapređenje životne sredine sa akcentom na proglašenje kanjona Cijevne za spomenik prirode”.
Savetnik za sport u Gradskoj opštini Tuzi Paljo Drešaj smatra da su ova reka i njen kanjon pogodni i za rafting, paraglajding, bandži-džamping, planinski biciklizam i alpinizam.
Najpoznatije mesto i kupalište je vodopad kod kuća Rakića, čija je visina oko deset metara.
U kanjonu je do sada registrovano 813 vrsta biljaka, što čini četvrtinu ukupne flore države.Prirodnjaci iz Podgorice tvrde da Cijevna ulazi u sistem zelenog pojasa Evrope zbog još devičanskih staništa, naročito u gornjem toku reke.
„Iako vanredno značajan za biološku raznovrsnost i grad Podgoricu, kanjon se u nekim dokumentima pominje kao moguće akumulaciono jezero, što bi apsolutno uništilo sve njegove vrednosti”, upozoravaju iz centra.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


